SDP EDUSKUNTA

SDP:n Jani Kokko: Pääministeri Orpo on jäänyt persujen vangiksi

18.9.2024 17:09:22 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Pääministeri Orpo syytti Kuntamarkkinoiden puheenjohtajapaneelissa oppositiota siitä, että Suomen maakuva on tahraantunut ja houkuttelevuus työperäisten maahanmuuttajien silmissä romahtanut. SDP:n kansanedustaja Jani Kokko pitää pääministerin väitettä käsittämättömänä, ottaen huomioon kaikki rasistiset puheet hallituksen riveistä ja käytännössä kaikkien asiantuntijoiden kritisoimat kiristykset maahanmuuttopolitiikkaan.

Kuntamarkkinoiden perinteisessä puheenjohtajapaneelissa käsiteltiin yhtenä aiheena kuntien työvoimapulaa. Puheenjohtajia pyydettiin vastaamaan vihreillä ja punaisilla lapuilla, kannattavatko he hallituspuolue RKP:n esitystä pitää vuotuinen nettomaahanmuutto vähintään 40 000 henkilössä.

Pääministeri Orpo ei suostunut kannattamaan esitystä, vaan nosti molemmat laput ilmaan.

-Miten vaikeaa se voi olla nostaa vain yksi lappu ja todeta Suomen tarvitsevan enemmän ulkomaista työvoimaa? Tätähän vaatii koko ajan myös EK. Kun itse vedän Keski-Suomen hyvinvointialueen valtuustoa, tiedän eläköitymisen ja pienenevien ikäluokkien Suomelle asettamat haasteet liiankin hyvin, Kokko hämmästelee.

Tämän jälkeen pääministeri syytti oppositiota siitä, että se antaisi väärää kuvaa hallituksen toimista koskien työperäistä maahanmuuttoa. Pääministerin mukaan opposition kritiikki on vähentänyt Suomen houkuttelevuutta työperäisen maahanmuuton kohdemaana, eikä suinkaan hallituksen politiikka.

-Pääministeri antoi suoraan ymmärtää, että kaikkien hallituksen itse aiheuttamien rasismikohujen jälkeen ongelma olisi siinä, että oppositio on kritisoinut esimerkiksi järjetöntä kolme kuukautta työttömänä ja maasta ulos -lakia. On pakko kysyä, eikö pääministeri ole lainkaan seurannut keskustelua, joka on virinnyt hallituksen toiminnasta sekä Suomessa että ulkomailla?

Internations-verkoston tekemässä Expat Insider 2024 -tutkimuksessa heinäkuussa selvisi, että Suomen asema on romahtanut rajusti ulkomaisen työvoiman silmissä. Valtava muutos tapahtui vain vuodessa, jonka sisään mahtui hallituksen taipaleen aloittanut kohu rasistisista kirjoituksista, jotka johtivat muun muassa ministerieroon ja valtavaan huomioon maailmalla.

Hallituksen työperäiseen maahanmuuttoon osoittamia kiristyksiä ovat kritisoineet käytännössä kaikki lakihankkeen lausunnon antajat, ja ne ovat tyrmänneet laajalti esimerkiksi EK:n jäsenyritykset. EK:n yrityskyselyn mukaan kolmen kuukautta työttömänä ja maasta ulos -säännöllä olisi 59 prosentin mielestä kielteinen vaikutus Suomen maineelle työperusteisen maahanmuuton kohteena. Yli puolet yrityskyselyyn vastanneista ilmaisi huolensa, että ehdotetun lakimuutoksen aiheuttama epävarmuus olisi syy hakeutua pois Suomesta aiempaa herkemmin.

-On selvää, että pääministeri on jäänyt persujen vangiksi asiassa, eikä uskalla tehdä Suomen kannalta tarvittavia muutoksia hallituksen nuivaan politiikkaan. Kun esimerkiksi pääministerin avaamaa rasismin vastaista kampanjaa edelleen pilkataan täysin avoimesti hallituskumppanin riveistä, se ei anna hyvää kuvaa Suomesta, Kokko toteaa.

-Sen sijaan, että pääministeri Orpo ottaisi johtajuuden käsiinsä, hän keskittyy syyttämään oppositiota. Mikä voisi enää olla surullisempaa Suomen kannalta?

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Jiri Halttunen
Lataa
Jiri Halttunen
Lataa
Jiri Halttunen
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote

Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.

SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote

Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.

SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye