SDP:n Jani Kokko: Pääministeri Orpo on jäänyt persujen vangiksi
18.9.2024 17:09:22 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Pääministeri Orpo syytti Kuntamarkkinoiden puheenjohtajapaneelissa oppositiota siitä, että Suomen maakuva on tahraantunut ja houkuttelevuus työperäisten maahanmuuttajien silmissä romahtanut. SDP:n kansanedustaja Jani Kokko pitää pääministerin väitettä käsittämättömänä, ottaen huomioon kaikki rasistiset puheet hallituksen riveistä ja käytännössä kaikkien asiantuntijoiden kritisoimat kiristykset maahanmuuttopolitiikkaan.

Kuntamarkkinoiden perinteisessä puheenjohtajapaneelissa käsiteltiin yhtenä aiheena kuntien työvoimapulaa. Puheenjohtajia pyydettiin vastaamaan vihreillä ja punaisilla lapuilla, kannattavatko he hallituspuolue RKP:n esitystä pitää vuotuinen nettomaahanmuutto vähintään 40 000 henkilössä.
Pääministeri Orpo ei suostunut kannattamaan esitystä, vaan nosti molemmat laput ilmaan.
-Miten vaikeaa se voi olla nostaa vain yksi lappu ja todeta Suomen tarvitsevan enemmän ulkomaista työvoimaa? Tätähän vaatii koko ajan myös EK. Kun itse vedän Keski-Suomen hyvinvointialueen valtuustoa, tiedän eläköitymisen ja pienenevien ikäluokkien Suomelle asettamat haasteet liiankin hyvin, Kokko hämmästelee.
Tämän jälkeen pääministeri syytti oppositiota siitä, että se antaisi väärää kuvaa hallituksen toimista koskien työperäistä maahanmuuttoa. Pääministerin mukaan opposition kritiikki on vähentänyt Suomen houkuttelevuutta työperäisen maahanmuuton kohdemaana, eikä suinkaan hallituksen politiikka.
-Pääministeri antoi suoraan ymmärtää, että kaikkien hallituksen itse aiheuttamien rasismikohujen jälkeen ongelma olisi siinä, että oppositio on kritisoinut esimerkiksi järjetöntä kolme kuukautta työttömänä ja maasta ulos -lakia. On pakko kysyä, eikö pääministeri ole lainkaan seurannut keskustelua, joka on virinnyt hallituksen toiminnasta sekä Suomessa että ulkomailla?
Internations-verkoston tekemässä Expat Insider 2024 -tutkimuksessa heinäkuussa selvisi, että Suomen asema on romahtanut rajusti ulkomaisen työvoiman silmissä. Valtava muutos tapahtui vain vuodessa, jonka sisään mahtui hallituksen taipaleen aloittanut kohu rasistisista kirjoituksista, jotka johtivat muun muassa ministerieroon ja valtavaan huomioon maailmalla.
Hallituksen työperäiseen maahanmuuttoon osoittamia kiristyksiä ovat kritisoineet käytännössä kaikki lakihankkeen lausunnon antajat, ja ne ovat tyrmänneet laajalti esimerkiksi EK:n jäsenyritykset. EK:n yrityskyselyn mukaan kolmen kuukautta työttömänä ja maasta ulos -säännöllä olisi 59 prosentin mielestä kielteinen vaikutus Suomen maineelle työperusteisen maahanmuuton kohteena. Yli puolet yrityskyselyyn vastanneista ilmaisi huolensa, että ehdotetun lakimuutoksen aiheuttama epävarmuus olisi syy hakeutua pois Suomesta aiempaa herkemmin.
-On selvää, että pääministeri on jäänyt persujen vangiksi asiassa, eikä uskalla tehdä Suomen kannalta tarvittavia muutoksia hallituksen nuivaan politiikkaan. Kun esimerkiksi pääministerin avaamaa rasismin vastaista kampanjaa edelleen pilkataan täysin avoimesti hallituskumppanin riveistä, se ei anna hyvää kuvaa Suomesta, Kokko toteaa.
-Sen sijaan, että pääministeri Orpo ottaisi johtajuuden käsiinsä, hän keskittyy syyttämään oppositiota. Mikä voisi enää olla surullisempaa Suomen kannalta?
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jani KokkoKansanedustaja
Puh:09 432 3172jani.kokko@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan oppositio: Hallituksen alkoholilain EU-oikeudellinen kestävyys on varmistettava11.6.2026 19:05:11 EEST | Tiedote
Sote-valiokunnan opposition edustajat vaativat hallituspuolueiden kansanedustajilta vastuullisuutta alkoholilain käsittelyssä. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-Aho päätti torstaina, ettei alkoholilain käsittelylle ole EU-oikeudellista estettä. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan opposition mukaan puhemiehen päätös ei kuitenkaan poista asiantuntijoiden esiin nostamaa epävarmuutta siitä, edellyttävätkö valiokunnan tekemät merkittävät muutokset uutta notifiointia Euroopan komissiolle. Oppositio katsoo, että valiokunnan mietintöön tekemät merkittävät muutokset ovat synnyttäneet vakavan epävarmuuden siitä, täyttääkö valmistelu lakiesitys Euroopan unionin avoimuusdirektiivin edellyttämät notifiointivelvoitteet.
SDP:n Suhonen: Hallituksen työelämäpolitiikalta putoaa pohja yksi perustelu kerrallaan11.6.2026 15:29:55 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen katsoo oikeusministeri Leena Meren puheenvuoron vahvistavan sen, että hallituksen työelämäpolitiikan keskeiset perustelut ovat osoittautuneet virheellisiksi. Suhosen mukaan hallitus on perustellut työntekijöihin kohdistuneita heikennyksiä velkaantumisen hillinnällä ja työllisyyden vahvistamisella, mutta tulokset ovat jääneet saavuttamatta.
SDP:n Lotta Hamari tuomitsee Hämeenkyrö Priden järjestäjään kohdistuneen väkivallan11.6.2026 14:55:54 EEST | Tiedote
Sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia puolustavaa sekä tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta juhlivaa Hämeenkyrö Pridea vietettiin lauantaina 6.6.2026. Tapahtuman järjestäjänä ja juontajana työskennellyt henkilö pahoinpideltiin tapahtuman jälkeen. Mediatietojen mukaan motiivina väkivallan tekijälle oli uhrin osallistuminen Pride-tapahtumaan ja homoseksuaalisuus. Kolmatta kertaa peräkkäin Hämeenkyrö Priden suojelijana toiminut hämeenkyröläinen kansanedustaja Lotta Hamari tuomitsee jyrkästi sateenkaariviharikoksen.
Kvarnström och Razmyar: Finland får inte svika Afghanistans kvinnor11.6.2026 12:12:19 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamöterna befarar att det planerade mötet mellan EU-kommissionen och talibanerna, som även Finland på ministernivå tagit initiativ till, skickar en signal som normaliserar och i värsta fall bidrar till att legitimera talibanernas förtryckarregim i Afghanistan. Därför har de lämnat in ett skriftligt spörsmål om saken.
Kvarnström ja Razmyar: Suomi ei saa pettää Afganistanin naisia11.6.2026 12:12:19 EEST | Tiedote
Kansanedustajat pelkäävät, että suunniteltu Euroopan komission ja Taleban-hallinnon välinen tapaaminen, jonka järjestämistä myös Suomi on ministeritasolla edistänyt, lähettää viestin, joka normalisoi ja pahimmillaan auttaa legitimoimaan talebanien sortohallintoa Afganistanissa. Siksi he ovat jättäneet asiasta kirjallisen kysymyksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


