Viimeinen mahdollisuus yrityksille hakea investointitukia korotetuilla tukitasoilla pohjoisessa Päijät-Hämeessä – Hartola, Heinola, Padasjoki ja Sysmä poistetaan II-tukialueesta kuun lopussa
Hartola, Heinola, Padasjoki ja Sysmä ovat kuuluneet tukialueeseen, jolla sijaitsevat yritykset ovat voineet saada korotettua tukea investoinneilleen. Alueen yritykset ehtivät hakea korkeampia tukia enää hetken, sillä lokakuun alusta tapahtuvan muutoksen myötä Päijät-Hämeen neljä kuntaa poistetaan korotettujen investointitukien piiristä. Tukea saa EU:n maaseuturahoituksesta jatkossakin, mutta matalammalla prosentilla.
Päijät-Hämeen pohjoisosissa on voinut saada korotettua tukea yrityksen investoinneille. Nyt tähän tulee muutos 1.10. voimaan tulevan asetuksen myötä, kun Hartola, Heinola, Padasjoki ja Sysmä poistetaan niin kutsutusta ”II-tukialueesta”, mikä laskee tukitasoa. Tukihakemukset, jotka ovat tulleet vireille ennen lokakuun ensimmäistä päivää käsitellään voimassa olevan tukialuekartan mukaan.
”Kun syyskuun puolella ehtii saada hakemuksen vireille, niin tukea voi saada EU:n maaseuturahoituksen puolelta vielä 5–10 prosenttiyksikköä enemmän verrattuna siihen, että hakee vasta kuun päätyttyä”, rahoitusasiantuntija Kari Palvaila Hämeen ELY-keskuksesta ja johtava asiantuntija J-P Jauhiainen Päijänne-Leader ry:stä sanovat.
Muutoksen myötä maaseudun yritystukien tukitasot investoinneissa alenevat maaseutuluokituksesta riippuen. Esimerkiksi alle kymmenen henkilöä työllistäville mikroyrityksille tukitaso on ollut harvaan asutulla ja ydinmaaseudulla 35 % ja pienillä yrityksillä 30 %. Nyt nämä tippuvat 20 prosenttiin.
Mahdollisuuksia tukea yrityksiä Päijät-Hämeen maaseudulla ELY-keskuksella ja paikallisella maaseudun kehittämisyhdistys Päijänne-Leader ry:llä on hyvin.
”Sekä ELY:n että Leaderin osalta myöntövaltuutta on tälle vuodelle vielä käytettävissä ja mahdollisuus korkeampiin tukiin kannatta yrittää hyödyntää välittömästi. Tilaisuus korkeampaan tukitasoon ei todennäköisesti tule toistumaan, sillä viimeksi korotetut tuet olivat käytössä Päijät-Hämeessä melkein parikymmentä vuotta sitten ohjelmakaudella 2000–2006”, Palvaila ja Jauhiainen kertovat.
EU:n maaseuturahoituksella tuetaan yrityksiä monipuolisesti myös jatkossa
Maaseudun yritystukia voivat hakea maaseudulla sijaitsevat mikro- ja pienyritykset sekä keskisuureet elintarvikeyritykset maataloustuotteiden ensiasteen jalostustoimintaan. Yrityksen tulee sijaita maaseudulla ja sillä on oltava edellytykset jatkuvaan kannattavaan toimintaan. Investointitukea voi käyttää esimerkiksi tuotantotilojen hankkimiseen tai rakentamiseen, koneiden ja muun käyttöomaisuuden tai vaikkapa ohjelmistojen ja patenttien hankintaan.
EU:n maaseuturahoituksella tuetaan jatkossakin monipuolisesti Päijät- ja Kanta-Hämeen maaseudun yrityksiä, mutta investointien osalta mainituissa kunnissa jatkossa pienemmällä prosentilla. Yrityksiä ja yrittäjiä kannustetaan olemaan liikkeellä hyvissä ajoin ja jättämään hakemuksen vielä syyskuun puolella.
”Vielä ehtii, mutta nyt alkavat olla viimeiset hetket hyödyntää nykytasoiset tuet investointeihin. Päätöksestä on kaksi vuotta aikaa toteuttaa investointi”, päättävät Palvaila ja Jauhiainen.
Päijät- ja Kanta-Hämeessä EU:n maaseuturahoituksen parissa työskentelevät Hämeen ELY-keskus sekä alueen neljä maaseudun kehittämisyhdistystä eli Leader-ryhmää, joista Päijänne-Leader Päijät-Hämeen puolella. Yritystukia voi hakea sekä ELY-keskuksesta että Leader-ryhmistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja maaseudun yritystuista:
Hämeen ELY-keskus, rahoitusasiantuntija Kari Palvaila, p. 0295 025 082, kari.palvaila@ely-keskus.fi
Päijänne-Leader ry, johtava asiantuntija, J-P Jauhiainen, p. 040 087 6442, jp.jauhiainen@paijanne-leader.fi
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Vesihuollossa katse vuoteen 2040 – suunnitelmaluonnos eteni lausunnoille13.8.2025 07:06:00 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeen maakunnallinen vesihuollon suunnitelmaluonnos ehdottaa toimia vesihuollon teknisen toimintavarmuuden lisäämiseksi ja palvelujen tuottamisen turvaamiseksi seuraavien 15 vuoden aikana. Yhteistyön syventäminen ja vahvat toimijat ovat elinehto tavoitteiden saavuttamiseksi. Kunnilla on ratkaiseva asema näiden asioiden kuntoon saattamisessa.
Hämeessä joitakin levähavaintoja heinäkuussa ja elokuun alussa7.8.2025 13:06:32 EEST | Tiedote
Hämeessä havaittiin tällä viikolla vähäinen sinileväesiintymä Orimattilassa Mallusjärven ja Hattulassa Vanajaveden seurantapaikalla. Kumpikin kuuluu valtakunnalliseen leväseurantaan.
Hämeen vesistöissä vedenkorkeudet pääasiassa lähellä normaalia – vesien lämpötilat tavallista korkeammat24.7.2025 07:12:00 EEST | Tiedote
Pitkään jatkuneet runsaat sateet kesä–heinäkuussa palauttivat matalalle laskeneet suuret järvet tavanomaisiin korkeuksiin ja kohensivat pohjavesitilannetta. Virtavedet ja pienet vesistöt nousivat runsaiden sateiden myötä korkealle ja ovat hiljalleen palautuneet tavallisiin korkeuksiin. Sateiden loputtua helle on lämmittänyt vedet tavanomaista lämpimämmiksi ja saanut sinilevän kasvamaan.
Kankaanpään risteyssillan (U-2594) korjaustyöt käynnistyvät Lahdessa viikolla 3123.7.2025 12:53:00 EEST | Tiedote
ELY-keskus korjauttaa Kankaanpään risteyssillan (U-2594) Lahdessa. Silta sijaitsee valtatien 12 ja Kankaanpäänkadun risteyksessä, Lahden kaupungin alueella. Korjaustyöt koskevat valtatien 12 molempia ajosuuntia välillä Lahti–Kouvola.
Lahden eteläisen kehätien (vt 12) Liipolan ja Patomäen tunnelit suljetaan liikenteeltä yöaikaan 28.–30.7. klo 21.00–06.0022.7.2025 13:43:00 EEST | Tiedote
Lahden eteläisen kehätien (vt 12) Liipolan ja Patomäen tunnelit suljetaan pesun ja huoltotöiden vuoksi yöajaksi 28.–30.7. klo 21.00–06.00.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme