Nina Honkasen uutuusromaanin näytelmäversio saa kantaesityksensä Jyväskylän kaupunginteatterissa
19.9.2024 12:37:32 EEST | Into Kustannus | Tiedote
Nina Honkasen juuri julkaistu Rakkaani, Vladimir -romaani sovitetaan Jyväskylän kaupunginteatteriin. Näytelmäversio saa kantaesityksensä peruskorjatulla Teatteritalon suurella näyttämöllä vuonna 2027. Romaani kertoo suomalaisen Helmin suhteesta Vladimir Putiniin.

– Jyväskylän kaupunginteatterilla on valtakunnallisesti tärkeä rooli uuden ja kiinnostavan kotimaisen sisällön esiin tuomisessa. Linjaus on selvä, kun katsoo Jyväskylän roolia suomen kielen ja kulttuurin vaalimisessa. Teatterillamme on myös tehtävänä tukea kotimaisen näytelmäkirjallisuuden elinvoimaisuutta. Rakkaani, Vladimir on aiheeltaan todella rohkea teos, ja olen ylpeä, että pääsemme esittämään näytelmän kantaesityksen ensimmäisenä maailmassa, sanoo Jyväskylän kaupunginteatterin johtaja Marietta Kunnas.
Nina Honkasen Rakkaani, Vladimir on rohkea romaani rakkaudesta, vallanhimosta ja lähihistorian käänteistä. Helmi kirjoittaa vanhalle rakastetulleen, Vladimir “Vova” Putinille, joka viikko. Toinen käsi himoitsee miestä, jonka kanssa Helmillä oli 1980-luvulla kiihkeä suhde, toinen käsi ottaa kantaa kohtuuttomuuksiin, joihin Vladimir on ensin KGB:n agenttina ja myöhemmin suurvallan johtajana syyllistynyt.
Helmin poika, viisikymppinen Heikki tekee eroa naiseen rakastuneesta pääministerivaimostaan Mariasta. Heikin ja Marian aikuiset lapset Sofia ja Elias yrittävät tahoillaan selvitä yksityisen ja maailmallisen hulluuden keskellä. 1940-luvulta tähän päivään kulkevaa romaania säestää Puna-armeijan kuorossakin haitaria soittanut, inkerinsuomalainen Toivo. Kolme sukupolvea oppii kukin vuorollaan, että ihminen on varsin kestävää lajia – se tottuu vihaan, vitutukseen ja yksinäisyyteen, surukseen jopa sotaan.
Näytelmä tulee olemaan Jyväskylän kaupunginteatterin omaa ohjelmistoa. Työryhmä julkistetaan myöhemmin.
Kirjailija-käsikirjoittaja Nina Honkanen syntyi Porissa vuonna 1968, varttui Raumalla ja asuu Helsingissä. Muun muassa neljä romaania, tietokirjoja, kuunnelmia, dokumentteja, tv-draamaa, näytelmän, kolumneja ja neljä poikaa maailmaan saattanut Honkanen on kirjoittanut työkseen 30 vuotta. Honkasen vuonna 2019 julkaistu Pohjakosketus-romaani (Into) on toiminut inspiraationa juuri valmistuneelle kansainväliselle tv-sarjalle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marietta KunnasTeatterinjohtajaJyväskylän kaupunginteatteri
Puh:050 311 8705marietta.kunnas@jyvaskyla.fiMaria RossiViestintäpäällikköInto Kustannus
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Tutustu syksyn 2024 katalogiimme tästä
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Uutuuskirja herättelee pohtimaan Itämeren merkitystä ja tulevaisuutta17.2.2026 10:15:00 EET | Tiedote
Meribiologi Jessica Haapkylän Itämeri on ajankohtaisimmat asiantuntijatiedot sisältävä tarinallinen tietokirja kotimerestämme ja sen pelastamisesta. Kirja herättelee pohtimaan, miten tärkeää Itämeren hyvinvointi meille on ja miltä meremme tulevaisuus näyttää.
Eevi Iisakkila tekee kirjoissaan näkyväksi maaseudun naisten unelmia ja tarinoita17.2.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Koko ikänsä maaseudulla asunut viihdekirjailija Eevi Iisakkila haluaa kirjoittaa suomalaisen maaseudun elämästä ja henkilöistä, jotka ovat tietoisesti valinneet jäädä kotiseudulleen. "Nykyään maaseudulla voi elää omannäköistä elämää teknologian avulla", hän sanoo.
Anna Stuartin menestysromaani avaa Varsovan kansannousun historiaa naisten kokemusten kautta11.2.2026 12:32:05 EET | Tiedote
Suositun Auschwitzin kätilö -sarjan neljäs itsenäinen osa Vastarinnan sisaret sijoittuu toisen maailmansodan aikaiseen Varsovaan, jossa kolme sisarusta liittyy maanalaiseen vastarintaliikkeeseen. Sarjan ensimmäistä osaa on myyty maailmalla jo 800 000 kappaletta.
Turkiseläinten vapauttamisen vuosikymmenet – "kettutytöistä" nykyajan aktivisteihin11.2.2026 10:53:27 EET | Tiedote
Salla Mäkelän ja Olli Mäkelän ajankohtainen tietokirja kertoo turkistarhauksen historiasta, nykypäivästä ja vastustamisen muodoista. Yölliset häkkien avaamiset ovat vaihtuneet tiedon ja valistuksen voimaan. Onko turkistarhauksen päättyminen Suomessa enää vain ajan kysymys?
Trauma- ja riippuvuustutkimuksen legendan luetuin teos vihdoin suomeksi28.1.2026 10:10:17 EET | Tiedote
Yli miljoona kappaletta myyneessä teoksessaan Normaali on myytti kanadalainen lääkäri, kirjailija Gabor Maté avaa, miksi terveydenhuollostaan ylpeissä länsimaissa krooniset sairaudet ja yleisesti huono terveys ovat lisääntyneet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

