Finanssiala ry

Suomen talous kääntyy loivaan nousuun vuonna 2025 - FA kerää sivuilleen uusimmat talousennusteet

Jaa
  • Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen Etlan ennusteen mukaan Suomen bruttokansantuote supistuu 0,2 prosenttia vuonna 2024. Vuonna 2025 talous kasvaa 1,4 prosenttia.
  • Suomen Pankin ennusteen mukaan Suomen talous supistuu 0,5 prosenttia vuonna 2024. Vuonna 2025 talous kasvaa 1,1 prosenttia.
  • Pellervon taloustutkimuksen PTT:n ennusteen mukaan talous supistuu tänä vuonna 0,4 prosenttia ja kasvaa ensi vuonna 1,1 prosenttia.
  • Handelsbankenin ennusteen mukaan talous supistuu 0,2 prosenttia vuonna 2024 ja kasvaa 1,5 prosenttia vuonna 2025.
  • Tutkimuslaitos Laboren ennusteen mukaan Suomen talous supistuu 0,2 prosenttia vuonna 2024. Vuosina 2025–2026 talous kasvaa 1,7 ja 1,8 prosenttia.
  • Lisää pankkien, tutkimuslaitosten ja viranomaisten talousennusteita on Finanssiala ry:n verkkosivuillaan ylläpitämässä koosteessa.

Suomen talouden supistuminen hidastuu vuonna 2024 viime vuoteen verrattuna, ja ensi vuonna talous kääntyy loivaan nousuun. Näin arvioidaan 10. syyskuuta 2024 jälkeen julkaistuissa talousennusteissa.

Syyskuun puolivälin ennusteissa pessimistisin arvio vuodesta 2024 on Suomen Pankilla: bruttokansantuote vähenee 0,5 prosenttia. Pienintä supistumista ennustavat Handelsbanken, Etla ja Labore: -0,2 prosenttia. Suurinta kasvuprosenttia ensi vuodelle ennustaa Labore: 1,7 prosenttia. Pellervon taloustutkimuksen ennusteet jäävät näiden lukujen väliin.

Etla myös ennustaa, että Suomen talous on jäämässä 2024 euroalueen surkeimmaksi suoriutujaksi.

”Suomen talouden taantuma on ennusteiden mukaan hellittämässä, mutta suureen iloon ei ole aihetta. Kasvu on lähivuosina jäämässä 1–2 prosentin haarukkaan. Ikääntyvä yhteiskunta ja heikko tuottavuuskasvu eivät anna eväitä parempaan – talouden moottorista ei yksinkertaisesti lähde enempää kierroksia”, toteaa Finanssiala ry:n johtaja, pääekonomisti Veli-Matti Mattila.

”Suomella on kiire etsiä itselleen uutta kasvun kaavaa, jotta hyvinvointiyhteiskunnan ylläpitäminen nykyisessä laajuudessaan on mahdollista. Tässä kannattaa hyödyntää esimerkiksi parhaillaan valtiovarainministeriössä työn alla olevaa finanssialan kasvustrategiaa. Finanssiala voi olla yksi Suomen talouden kasvun moottoreista, jos sille vain annetaan mahdollisuus. Se edellyttää alan kilpailukyvystä ja toimintaedellytyksistä huolehtimista”, Mattila sanoo.

Finanssiala ry ylläpitää verkkosivuillaan koostetta talousennusteista. Mukana on ennusteet pankeilta, viranomaisilta ja suomalaisilta tutkimuslaitoksilta sekä muun muassa Euroopan komissiolta ja Kansainväliseltä valuuttarahastolta (IMF). Kooste päivittyy noin neljästi vuodessa.

Tutustu tuoreisiin talousennusteisiin.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Kutsu: Talouden pyöreä pöytä: Vaurautta, verotuloja ja kasvua – millaisiin rahastoihin suomalaiset sijoittavat? 14.1.2026 kello 1513.1.2026 10:06:21 EET | Tiedote

Vuoden alussa julkaistava rahastoraportti niputtaa kotimaisen rahastovuoden 2025. Mihin rahastoihin suomalaiset sijoittivat kuluneen vuoden aikana? Millainen tekijä rahastot ovat kotimaisten yritysten rahoituksessa? Millaisia hyötyjä piensijoittajalle on rahastojen kautta sijoittamisesta? Näihin kysymyksiin vastataan Finanssiala ry:n vuoden ensimmäisessä Talouden pyöreässä pöydässä 14.1.2026 kello 15.

Nousuja, laskuja ja tasaista kasvua – Puoli vuosikymmentä kriisejä ei horjuttanut sijoitusrahastojen tuottoja8.1.2026 06:30:00 EET | Tiedote

Finanssiala ry (FA) on julkaissut katsauksen suomalaisten sijoitusrahastojen kehitykseen 2020-luvulla. Katsauksesta selviää, että erityisesti pitkäjänteinen sijoittaminen osakerahastoihin on ollut sijoittajalle tuottoisaa. Rahastopääoman kehityksessä näkyvät erilaiset kriisit, kuten koronapandemia, Venäjän hyökkäyssodan alku ja osin siitä seurannut energiakriisi. Kasvu on ollut tasaista, ja yhteenlaskettu rahastopääoma on kasvanut tammikuun 2020 ja syyskuun 2025 välillä 127 miljardista eurosta yhteensä 194 miljardiin.

Kutsu: Talouden pyöreä pöytä: Vaurautta, verotuloja ja kasvua – millaisiin rahastoihin suomalaiset sijoittavat? 14.1.2026 kello 157.1.2026 09:35:28 EET | Tiedote

Vuoden alussa julkaistava rahastoraportti niputtaa kotimaisen rahastovuoden 2025. Mihin rahastoihin suomalaiset sijoittivat kuluneen vuoden aikana? Millainen tekijä rahastot ovat kotimaisten yritysten rahoituksessa? Millaisia hyötyjä piensijoittajalle on rahastojen kautta sijoittamisesta? Näihin kysymyksiin vastataan Finanssiala ry:n vuoden ensimmäisessä Talouden pyöreässä pöydässä 14.1.2026 kello 15.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye