Vihreät vaatii eduskuntaa keskustelemaan naisiin kohdistuvasta väkivallasta
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kutsuu keskustelualoitteella puolueet mukaan keskustelemaan naisiin kohdistuvasta väkivallasta, sen uhasta sisäiselle turvallisuudelle ja keinoista väkivallan pysäyttämiseksi.

Vihreä eduskuntaryhmä jättää eduskunnalle keskustelualoitteen naisiin kohdistuvasta väkivallasta. Suomi on naisille Euroopan Unionin toiseksi vaarallisin maa, ja joka kolmas Suomessa asuva nainen on kokenut lähisuhdeväkivaltaa, väkivallan uhkaa tai seksuaalista väkivaltaa.
– Lähisuhdeväkivalta on merkittävä ongelma Suomessa. Haluan kuulla, mitkä ovat ne hallituksen konkreettiset toimet, joilla hallitus pyrkii ennalta estämään lähisuhdeväkivaltaa ja vaikuttamaan väkivallan tekijöihin, jotta uusia uhreja ei enää tulisi, Virta sanoo.
Keskustelualoitteen tavoitteena on Virran mukaan käydä aiheesta kauan kaivattua, hallituksen ja opposition rajat ylittävää poliittista keskustelua ja ennen kaikkea löytää keinoja naisiin kohdistuvan väkivallan kitkemiseksi ja pysäyttämiseksi.
– Tiedämme kyllä, mitkä riskitekijät voivat lisätä väkivaltaa yhteiskunnassa. On kyettävä katkomaan ylisukupolvisia pahoinvoinnin kierteitä, poistamaan köyhyyttä, mielenterveys- ja päihdeongelmia. On tunnistettava väkivallan eri muotoja ja kyettävä estämään kunniaan liittyvää väkivaltaa. On pystyttävä vaikuttamaan nykyistä paremmin väkivallan tekijöihin. Väkivalta loppuu, kun väkivallan tekijä lopettaa sen, Virta toteaa.
Virta toivoo, että keskustelun seurauksena hallitus pohtisi uudelleen leikkauksia, joita se on kohdistanut esimerkiksi sosiaali- ja terveysalan järjestöihin sekä sosiaaliturvaan.
– Raha yksin ei tilannetta ratkaise. Sotejärjestöjen leikkaukset iskevät kuitenkin kipeästi moniin sellaisiin tahoihin, jotka ovat pystyneet tarjoamaan tukea ja turvaa lähisuhdeväkivallan uhreille tai toisaalta kuntoutusta väkivaltaa tekevälle väkivaltaisesta käytöksestä irroittautuakseen. Leikkaukset sosiaaliturvasta johtavat puolestaan siihen, että yhä useamman naisen on tulevaisuudessa yhä vaikeampaa jättää taakseen turvaton koti ja väkivaltainen parisuhde, Virta linjaa.
Esimerkiksi Iso-Britanniassa naisiin kohdistuvaa väkivaltaa vastaan on viranomaisten toimesta julistettu kansallinen hätätila ja paikallinen poliisi aikoo käsitellä asiaa saman mittakaavan uhkana kuin terrorismia.
– Olisiko Suomenkin aika vihdoin ottaa tämä merkittävä sisäisen turvallisuuden uhka tosissaan, Virta pohtii.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen: Suomessa on uuden perustulokokeilun aika5.1.2026 10:25:26 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen nostaa suomalaiseen keskusteluun Irlannin tuoreen perustulokokeilun rohkaisevia tuloksia. Hän esittää, että Irlannin kokemusten valossa Suomen seuraavaan hallitusohjelmaan kirjataan uusi perustulokokeilu.
Sofia Virta kiittää tasavallan presidenttiä: Stubb antoi vahvan toivon viestin – samaa arvojohtajuutta kaivataan pääministeriltä19.12.2025 12:50:29 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kiittää presidenttiä ja peräänkuuluttaa hallitukselta samanlaista arvojohtajuutta. Pääministerin tiedonanto olisi hänen mukaansa tarpeellinen lupaus eduskunnalle ja koko Suomelle siitä, että rasismiin ja sen aiheuttamaan mainehaittaan suhtaudutaan vakavasti.
Vihreiden Hyrkkö reagoi VM:n uusiin talouslukuihin: “Vähintä mitä hallitus voi tehdä, on perua kallis ja tehoton yhteisöveroale”19.12.2025 12:08:54 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kommentoi valtiovarainministeriön juuri julkistamia sopeutusskenaarioita. Hän vaatii hallitukselta toimia valtion tulopohjan vahvistamiseksi.
Sofia Virta pääministerille: Johtajuus ei ole maton alle lakaisua joululomien alla19.12.2025 11:08:25 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta arvostelee pääministeri Petteri Orpon päätöstä sivuuttaa opposition vaatimus tiedonannosta rasismin ympärille nousseesta kohusta.
Krista Mikkonen: Taiteen valtionpalkintojen jakamatta jättäminen kertoo karua kieltä hallituksen arvoista19.12.2025 09:24:49 EET | Tiedote
Orpon hallituksen leikkaus Taiteen edistämiskeskukselta on johtanut siihen, ettei tänä vuonna jaettu taiteen valtionpalkintoja. Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen ihmettelee Orpon hallituksen halua katkaista 160-vuotias perinne.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme