Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo

Muumimuseon uuden perusnäyttelyn helmi on Tove Janssonin ensimmäinen Muumitaloa esittävä kuvitus

Jaa

Muumimuseossa avautuu 21.9. uusi vaikuttava kokonaisuus Tove Janssonin alkuperäisiä muumikuvituksia. Kaikki museon paperipohjaiset teokset on vaihdettu uusiin teoksiin Tove Janssonin museolle lahjoittamasta kokoelmasta. Nyt nähtävät kuvitukset ovat ensi kertaa esillä Muumimuseossa. Uuden kokonaisuuden helmeksi nousee Tove Janssonin aivan ensimmäinen Muumitaloa esittävä kuvitus.

Tussilaveeraus, jossa näkyy pieni tornitalo kauniissa laaksossa. Aurinko paistaa ja muumit ihastelevat taloa.
Tove Janssonin kuvituspiirros kirjaan Muumit ja suuri tuhotulva, 1945. Muumimuseo © Moomin CharactersTM

Varhaisin tunnettu Muumitaloa esittävä kuvitus on maalauksellinen tussilaveeraus Tove Janssonin ensimmäisestä muumiromaanista Muumit ja suuri tuhotulva vuodelta 1945. Tarinan lopussa Muumipeikko, Muumipappa, Muumimamma ja Nipsu ovat suuren seikkailun ja tuhotulvan jälkeen saapuneet vehreään, eksoottisten kasvien täyttämään Muumilaaksoon. Sinne on tulvan mukana ajautunut Muumipapan omin käsin rakentama koti: sininen, pyöreä ja tornikattoinen muumitalo, josta muodostuu seuraavien tarinoiden tukikohta ja sydän.

Lopulta he tulivat pieneen laaksoon, ja mitään niin kaunista he eivät olleet nähneet koko päivänä. Ja siellä, niityn keskellä, oli talo joka oli melkein kuin kaakeliuuni, hyvin hieno ja siniseksi maalattu.

         Tove Jansson, 1945

Uudistetussa perusnäyttelyssä on mukana piirustuksia, laveerauksia ja akvarelleja lähes kaikista Tove Janssonin muumikirjoista, niiden eri painoksista tai käännösversioista. Esillä on myös muumikirjojen ensipainoksia, kansikuvituksia ja erikielisiä julkaisuja. Muuminäyttelyn kerronta etenee yhä suurten kirjankansien johdattelemana kronologisesti tarinasta toiseen, suuren tuhotulvan vedenpaisumuksesta ja muumitalon rakentamisesta viimeisen romaanin marraskuisen Muumilaakson tapahtumiin. Muumimuseon perusnäyttely uusitaan noin kolmen vuoden välein.

Muumimuseon uudet kuvitukset esittelevät myös Tove Janssonin työskentelytapaa ja piirustustekniikkaa. Mukaansatempaavien muumiseikkailuiden ohella keskiöön nostetaan tarinoiden pienet tunnelma- ja detaljikuvat, kirjojen lukujen alku- ja loppukuvat, koristeelliset kranssiaiheet ja Muumilaakson kartat. Näyttelyn kuvitukset hahmottavat Tove Janssonin tekniikoiden vaihtumisen varhaisista tussilaveerauksista hienoviivaisiin ja yksityiskohtaisiin piirustuksiin. 

Muumimuseon avautumista juhlistetaan Muumisuhteita ja lempikuvituksia -tapahtumapäivällä lauantaina 21.9. Juhlinta jatkuu ensi vuonnakin Muumi 80 -juhlavuoden merkeissä, sillä Tove Janssonin ensimmäisen muumikirjan julkaisemisesta tulee kuluneeksi 80 vuotta. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tussilaveeraus, jossa näkyy pieni tornitalo kauniissa laaksossa. Aurinko paistaa ja muumit ihastelevat taloa.
Tove Janssonin kuvituspiirros kirjaan Muumit ja suuri tuhotulva, 1945. Muumimuseo © Moomin CharactersTM
Lataa

Maailman ainoa Muumimuseo

Muumimuseo on elämyksellinen taidemuseo, joka viehättää kaikenikäisiä muumien ja kuvataiteen ystäviä. Tutustu muumien rakastettuihin tarinoihin Tove Janssonin alkuperäisten kuvitusten myötä, astu taikurin hattuun ja koe Muumilaakson taikuutta, tutki yksityiskohtaisia muumikuvaelmia ja näe kimaltelevan pyrstötähden kiitävän avaruudessa! Uutta katsottavaa löytyy museon Observatoriosta eli vaihtuvien näyttelyiden tilasta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo

Muumimuseon uusi näyttely avaa Muumitalon salaisuuksia19.5.2025 07:15:00 EEST | Tiedote

Muumimuseon uusi, 7.6.2025 avautuva näyttely on omistettu Muumitalolle. Näyttelyvieraille paljastetaan Tove Janssonin ja Tuulikki Pietilän rakentaman Muumi-Talo-kuvaelman salaisuuksia, ja kävijät pääsevät myös itse aistimaan talon tunnelmaa näyttelyyn rakennetussa salongissa. Janssonin alkuperäiset piirrokset kertovat talon asukkaista ja moninaisista vieraista. Kiehtova näyttely muistuttaa leikin tärkeydestä!

Tammerlammen kesäteos on Maria Stereon Dilemma9.5.2025 14:52:04 EEST | Tiedote

Kuvanveistäjä Maria Stereon veistos Dilemma on Tammerlammen kesäteos 2025. Dilemma on Maria Stereolle ominaiseen tapaan sommiteltu rikotuista keramiikka-astioista ja -laatoista, ja se on saanut vaikutteita Versailles’n palatsin Ludvig XIV:n eli Aurinkokuninkaan kullatun portin ornamentiikasta sekä visuaalisesti ilottelevasta sirkus- ja tivoliestetiikasta. Mosaiikkipintainen värikäs teos asennettiin paikoilleen Tammerlampeen torstaina 8.5.2025. Altaan täyttyminen vedellä kestää noin kaksi päivää asennuksen jälkeen.

Tampereen kaupungin vakuusrahasto korvaa Lauri Viidan muistomerkin ilkivallasta aiheutuneet kustannukset Tampereen taidemuseolle – taidemuseo esittää uutta muistomerkkiä13.3.2025 17:32:50 EET | Tiedote

Tampereen kaupungin konsernijohtaja Juha Yli-Rajala päätti 11.3.2025, että kaupungin vahinkorahastosta korvataan Tampereen taidemuseolle Lauri Viidan muistomerkin ilkivallasta aiheutuneet kustannukset. Taidemuseolle maksettava korvaus mahdollistaa uuden teoksen tuottamisen korvaamaan menetetty muistomerkki.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye