Kunnat hakevat lähivuosina hyötyjä tekoälystä erityisesti hallinnossa, taloudessa, opetuksessa ja viestinnässä
20.9.2024 08:20:11 EEST | Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund | Tiedote
Useimmilla tekoälyratkaisuja hyödyntävillä kunnilla niiden käyttö on toistaiseksi keskittynyt kokeiluihin ja pilotointiin. Kunnat etenevätkin tekoälyn käytössä harkiten ja eri tahdissa. Noin 10 % kunnista näyttää olevan täysin odottavalla kannalla tekoälyn suhteen. Kuntaliitto selvitti kuntien tekoälyn hyödyntämistä osana kuntien digitalisaatiokartoituskyselyä.
Tekoäly- ja automaatioratkaisuja on käytetty kunnissa erityisesti toimistotyön tukena, mutta niiden soveltamisalue on laaja. Sovelluksia hyödynnetään muun muassa päätöksenteon tukena, ohjelmistorobotiikassa, henkilöstöä tukevina chatbotteina sekä datan analysoinnissa ja visualisoinnissa. Suuremmat kunnat lähestyvät usein tekoälyratkaisuja muita laajemmin ja monipuolisemmin, ja tekoälyn edelläkävijät löytyvätkin yleensä suurista kaupungeista.
Kunnat pyrkivät hyödyntämään tekoälyratkaisuja lähivuosina erityisesti neljällä osa-alueella: hallinnossa, taloudessa, opetuksessa ja viestinnässä. Suurin osa kunnista ei kehitä omia tekoälyratkaisujaan, vaan aikoo käyttää valmisohjelmistojen mukana tulevia sovelluksia.
Tekoälyn hyödyntämisen edelläkävijät ovat jo laatineet yleisohjeistuksia, kuten tietoturva- ja tietosuojaohjeistuksia sekä eettisiä suosituksia. Hankintavaatimusten ja sopimuslausekkeiden osalta tilanne on kuitenkin vielä keskeneräinen. Useilla kunnilla on jo tarjolla tekoälyaiheisia verkkokoulutuksia tietyille henkilöstöryhmille, mutta koulutuskokonaisuus ei ole vielä vakiintunut.
Kuntien suurimmat haasteet tekoälyn pilotoinnissa ja käyttöönotossa liittyvät tietoturvan ja tietosuojan varmistamiseen sekä tekoälyratkaisujen konkreettisten hyötyjen löytämiseen. Lisäksi muun muassa sovellusten korkeiden hintojen koetaan vaikeuttavan käyttöönottoa.
Tekoälyn hyödyntämisessä kuntakenttä kaipaa vertaisverkostoitumista, jotta voidaan jakaa kokemuksia ja hyviä käytäntöjä. Pienemmät kunnat toivovat erityisesti lisää resursseja ja rahoitusta, kun taas suuret kunnat kaipaavat tukea lainsäädännön tulkintaan ja soveltamiseen.
- Vaikka tekoälyratkaisut ovat jo mukana kuntien digitalisaatiokehityksessä, ollaan niiden hyödyntämisessä vasta alussa. Tiivis yhteistyö kokemusten ja käytäntöjen jakamiseksi on nyt tärkeämpää kuin koskaan. Myös viranomaisilta kaivataan tukea esimerkiksi lainsäädännön osalta, toteaa Kuntaliiton erityisasiantuntija Martti Setälä.
Kuntien digitalisaatiokartoitus toteutettiin touko-kesäkuussa. Kartoituksen yhdessä teemaosiossa kysyttiin kunnilta tekoälyn hyödyntämisen nykytilasta ja näkymistä. Osion kysymyksiin saatiin vastauksia kysymyksestä riippuen 90-142:lta kunnalta, jotka edustavat eri kokoisia kuntia.
Tekoälyteemaan saatujen vastausten analyysin tulokset on julkaistu Kuntaliiton verkkojulkaisuna osoitteessa https://www.kuntaliitto.fi/kuntien-digitalisaatiokartoitus-2024/10-tekoalyratkaisujen-hyodyntamisen-nykytila-ja-nakymat. Muiden kartoituksen osioiden tulokset raportoidaan teemoittain vuoden 2024 loppuun mennessä.
Lisätietoja:
Martti Setälä, erityisasiantuntija, Kuntaliitto
+358 9 771 2282, +358 40 536 6350
etunimi.sukunimi@kuntaliitto.fi
Tom Holmroos, tietojohtaja, Kuntaliitto
+358 9 771 2108, +358 50 511 4256
etunimi.sukunimi@kuntaliitto.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tony HagerlundViestinnän kehittämispäällikkö
Puh:+358 50 526 2158tony.hagerlund@kuntaliitto.fiLinkit
Kunnat luovat perustan asukkaiden hyvälle elämälle. Kuntaliitto tekee työtä, jotta kunnat onnistuvat tehtävässään. Suomen Kuntaliitto on kaikkien maamme kuntien ja kaupunkien kaksikielinen etujärjestö, kunnallisten palvelujen asiantuntija ja kehittäjä. Kuntaliitto.fi on kuntatiedon keskus internetissä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund
Uimataitoviikko nostaa esiin uimaopetuksen järjestämisen haasteita – Kuntaliitto esittää ratkaisuja uimataidon vahvistamiseksi13.5.2026 11:02:08 EEST | Tiedote
Kuntaliitto kannustaa kuntia vahvistamaan yhteistyötä uimaseurojen, järjestöjen ja muiden paikallisten toimijoiden kanssa, jotta uimataidon harjoittelu olisi mahdollista myös koulupäivän ulkopuolella. Ratkaisuja voivat olla esimerkiksi rantauimakoulut, pop up -uimakoulut, uimakorttilainaukset sekä luonnonvesissä toteutettava vesiturvallisuusopetus.
Suomi ei pärjää nykyisillä kunta- ja palvelurakenteilla – Kuntaliitto tarjoaa hallitusohjelmaan rohkeita uudistuksia ja kokeiluja7.5.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Suomen menestys syntyy kunnissa, mutta nykyiset rakenteet eivät kestä väestönmurroksen painetta. Kuntaliitto vaatii hallitusohjelmaan kannusteita vapaaehtoisiin kuntaliitoksiin sekä kuntien yhteistyön lisäämiseen.
Jatkuvan oppimisen raportti luovutettiin ministerille – Kuntaliitto: koulutus on kohdennettava osaajapulaan ja työllisyyden tueksi5.5.2026 15:15:00 EEST | Tiedote
Jatkuvan oppimisen työryhmä esittää muutoksia ammatilliseen koulutukseen ja tutkintorakenteeseen. Kuntaliitto korostaa, että koulutusta on suunnattava osaajapula-aloille ja työttömyyden vähentämiseen.
Utredning: Arbetskraftsinvandringen koncentreras till ett fåtal regioner – insatser behövs för att fler ska stanna i Finland30.4.2026 11:04:07 EEST | Pressmeddelande
Arbetskraftsinvandringen i Finland koncentreras till några få kommuner och landskap, visar en utredning som Kommunförbundet har låtit göra. Det är första gången arbetskraftsinvandringen granskas på kommun- och landskapsnivå.
Selvitys: Työperusteinen maahanmuutto keskittyy vain harvoille alueille – osaajien jäämistä tuettava30.4.2026 10:52:40 EEST | Tiedote
Työperusteinen maahanmuutto keskittyy Suomessa harvoihin kuntiin ja maakuntiin, selviää Kuntaliiton teettämästä selvityksestä, joka tarkastelee ensimmäistä kertaa työperusteista maahanmuuttoa kunta- ja aluetasolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme