Kemianteollisuuden yritysten tilanne yhä vaikea – lomautuksia poikkeuksellisen paljon
20.9.2024 09:06:04 EEST | Kemianteollisuus ry | Tiedote
Kemianteollisuuden tuotantomäärät ovat kääntyneet pieneen kasvuun ensimmäistä kertaa kesän 2022 jälkeen. Kysyntä on kuitenkin edelleen huomattavasti keskiarvoa matalampaa ja suhdannearviot yhä negatiivisia. Selkeää käännettä parempaan saadaan vielä odottaa, selviää toimialakatsauksessa.
– Käänne parempaan on vielä vaimeaa ja samalla kemianteollisuuden yritysten tilanne on edelleen vaikea. Peruskysyntä pysyy heikkona, korostaa Kemianteollisuus ry:n toimitusjohtaja Mika Aalto.
Kemianteollisuuden jäsenkyselyyn vastanneista yrityksistä puolet kertoo tilanteensa olevan huono tai erittäin huono. Yli kolmasosa (36 prosenttia) kertoo, että yrityksessä on käynnissä tai odotettavissa lomautuksia. Määrä on poikkeuksellisen korkea. Myös hieman tavanomaista useampi yritys eli 15 prosenttia vastaajista kertoo irtisanomisista.
Jäsenkyselyyn vastanneet yritykset kertovat, että kulut kasvavat, mutta kysyntä on yhä matalaa. Kysely tehtiin 4.–6. syyskuuta ja siihen vastasi 69 toimitusjohtajaa.
Palkkakehitys Suomessa mainettaan parempaa
Suomalaisten palkansaajien ansiot ovat kehittyneet 2000-luvulla vähintäänkin yleiseurooppalaisen tason mukaisesti, taustoittaa Kemianteollisuus ry:n syyskuun toimialakatsaus. Vuosina 2000–2023 ansiotaso nousi Suomessa euromaita nopeammin ja samaa tahtia EU-maiden kanssa.
Puolestaan reaaliansiot kasvoivat Suomessa (23 prosenttia) selkeästi nopeammin kuin euroalueella (12 prosenttia) tai EU:ssa (10 prosenttia). Reaaliansiokehitystä selittää se, että inflaatio oli Suomessa tuntuvasti hitaampaa kuin euroalueella tai EU:ssa vuosina 2000–2023.
Eniten reaaliansiot kasvoivat 2000-luvun ensimmäisellä vuosikymmenellä. Viime vuosina reaaliansiot ovat laskeneet korkean inflaation johdosta sekä EU-maissa että Suomessa.
– Heikko ostovoimakehitys on yhteydessä talouskehitykseen. BKT tehtyä tuntia kohden on laskenut Suomessa melkein samaa tahtia reaaliansioiden kanssa, sanoo Kemianteollisuus ry:n ekonomisti Sampo Pehkonen.
– Taustalla ei ole myöskään yritysten voittojen kasvu. Yritysten voittoaste on ollut 2020-luvulla keskimäärin matalampi kuin esimerkiksi 2010-luvun loppupuolella, Pehkonen jatkaa.
Kevään poliittiset lakot muistetaan yhä yrityksissä
Myös kevään poliittiset lakot ovat aiheuttaneet mittavat, satojen miljoonien eurojen taloudelliset vahingot ja vaikuttaneet selvästi yritysten toimintaan. Kemianteollisuuden yritykset kertovat jäsenkyselyssä lakkojen muun muassa kolhineen Suomen mainetta. Luottamus on osa Suomen kilpailukykyä, eikä lakkoilua ole katsottu kansainvälisillä markkinoilla hyvällä.
Työehtosopimusneuvottelut kemianteollisuudessa alkavat lokakuussa. Kemianteollisuus neuvottelee yhteensä 15 toimialakohtaista ja 3 talokohtaista työehtosopimusta, suurin osa näistä Teollisuusliiton kanssa.
– Vientiteollisuuden suhdannenäkymät ovat yhä heikot. Kevään poliittisia lakkoja ja niistä aiheutuneita vahinkoja yrityksille ja työpaikoille ei voi lakaista maton alle, vaan ne heijastuvat yritysten koko vuoden tulokseen. On ensiarvoisen tärkeää, että työehtosopimusneuvottelut käytäisiin rakentavasti ja ilman turhaa pullistelua. Vientiteollisuuden pääseminen kasvu-uralle on avainasia Suomen talouden ja työllisyyden kannalta, sanoo Kemianteollisuus ry:n työmarkkinajohtaja Minna Etu-Seppälä.
Neuvottelut Teollisuusliiton kanssa alkavat perjantaina 11.10. ja Ammattiliitto Pron kanssa maanantaina 14.10.
Kemian perusteollisuuden työehtosopimus, muovituoteteollisuuden ja kemian tuoteteollisuuden työehtosopimus, öljy-, maakaasu- ja petrokemian työehtosopimus sekä kemianalan toimihenkilösopimus päättyvät joulukuun lopussa. Ylempien toimihenkilöiden työehtosopimus päättyy 31.1.2025.
Yhteyshenkilöt
Mika AaltoToimitusjohtajaKemianteollisuus ry
Puh:+358 50 438 9247mika.aalto@kemianteollisuus.fiMinna Etu-SeppäläJohtaja, työelämäKemianteollisuus ry
Puh:+358 40 778 0182minna.etu-seppala@kemianteollisuus.fiSampo PehkonenEkonomistiKemianteollisuus ry / Työelämä
Puh:+358 40 7634 700sampo.pehkonen@kemianteollisuus.fiTwitter: @Kemianteollisuu - https://twitter.com/Kemianteollisuu Linkedin: http://linkd.in/1g4vUbs Tilaa uutiskirje: http://bit.ly/1Mk0cTq Kemianteollisuus ry on kemianteollisuuden ja sen lähialojen elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen edunvalvontajärjestö, jonka tehtävänä on toimialan kilpailukyvyn ja toimintaedellytysten edistäminen Suomessa. Kemianteollisuus ry:llä on lähes 400 jäsenyritystä sekä 14 jäsen- ja yhteistyöyhdistystä. Kemianteollisuus on yksi merkittävimmistä teollisuuden toimialoista Suomessa. Sen osuus teollisuuden tuotannosta ja tavaraviennistä on noin viidennes. Suoraan, välillisesti ja tulovaikutusten kautta työllistämme lähes 100 000 suomalaista ja investoimme Suomeen vuositasolla reilut miljardi euroa. Miten ruoka, luonnonvarat ja energia saadaan riittämään maailman kasvavalle väestölle? Puhdas vesi, uusiutuvat polttoaineet ja lääkkeet ovat kemiaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kemianteollisuus ry
Kemianteollisuus: Suomen sähkönkulutus voi lähes kaksinkertaistua – lisää ydinvoimaa tarvitaan12.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Kemianteollisuus ry:n tuoreen jäsenkyselyn mukaan yli kolme neljästä yritysjohtajasta katsoo, että Suomeen tarvitaan lisää ydinvoimaa turvaamaan sähkön saatavuutta ja teollisia investointeja. Sähkön kysyntä Suomessa kasvaa nopeasti vihreän siirtymän myötä, ja kulutus voi lähes kaksinkertaistua vuoteen 2035 mennessä.
Mikko Salo Kemianteollisuus ry:n toimitusjohtajaksi3.3.2026 12:00:00 EET | Tiedote
OTK Mikko Salo, 51, on valittu Kemianteollisuus ry:n uudeksi toimitusjohtajaksi. Salo aloittaa tehtävässään huhtikuun aikana.
Kaivosveron ja muiden toimintaympäristöä heikentävien korotusten vaikutukset näkyvät nyt raa’alla tavalla27.2.2026 10:11:29 EET | Tiedote
Kaivos- ja akkuteollisuus toimivat tällä hetkellä poikkeuksellisen haastavassa toimintaympäristössä. Globaali kysyntä on heikkoa sekä ailahtelevaa, ja monet eri tekijät ovat nostaneet alalla kustannuksia.
Kiinan tavaravienti uhkaa satojatuhansia työpaikkoja EU-maissa – vaikutukset tuntuvat myös Suomessa18.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Euroopassa on käynnissä Kiina-shokki, joka uhkaa viedä pysyvästi kokonaisia strategisia teollisuudenaloja Kiinaan. Kiinan jatkuvasti kasvava tavaravienti Eurooppaan vaarantaa valtavia määriä teollisia työpaikkoja ja aiheuttaa voimakasta huolta teollisuudessa. Euroopan ja Suomen olisi pidettävä pintansa vielä viisi vuotta – Kiinan massiivinen, teollisuutta tukeva politiikka ei voi jatkua loputtomiin, arvioi Kemianteollisuus ry uudessa toimialakatsauksessaan.
Mika Aalto jättää Kemianteollisuus ry:n toimitusjohtajan tehtävän12.11.2025 11:52:42 EET | Tiedote
Kemianteollisuus ry:n toimitusjohtaja Mika Aalto jättää tehtävänsä 12.11.2025. Aalto on sopinut lähdöstään ja sen ajankohdasta hyvässä yhteisymmärryksessä Kemianteollisuus ry:n hallituksen kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme