Väitös: Kiertotalous on kestävän tulevaisuuden malli, mutta se toteutuu vielä hyvin vajavaisesti
KTM Milla Sarja tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun yritysten ympäristöjohtamisen väitöskirjassaan suomalaisyritysten toimintaa kiertotalouden parissa. Tulosten mukaan kiertotalous ei sen nykyisessä muodossaan saavuta vahvaa kestävyyttä, jonka vuoksi kiertotalouden lupaus ympäristöllisen kestävyyden tuojana jää utopiaksi. Myös kiertotalouden mallia pitäisi päivittää.

Kiertotalouden valtava suosio perustuu sen ‘silver bullet’ -lupaukseen ympäristöllisen kestämättömyyden ratkaisuna. Eipä ole siis ihme, että kiertotalous on singahtanut keskusteluihin alle vuosikymmenessä ja sitä on lähdetty edistämään niin valtioiden kuin yksityisten organisaatioidenkin puolelta. Kiertotalouden on sanottu tuovan niin taloudellista hyötyä kuin kestävyyden edistämistä yritysten toimintaan. Vuosien aikana monet yritykset ovat lähteneet toteuttamaan kiertotalouden mukaista liiketoimintaa mm. teollisten symbioosien kautta.
KTM Milla Sarja tutki yritysten ympäristöjohtamisen väitöskirjassaan suomalaisyritysten toimintaa kiertotalouden parissa. Tarkastelussa oli niin kiertotalouden edelläkävijäyrityksiä kuin perässä laahaajia. Yleisesti yritykset toteuttavat kiertotaloutta kierrätyksen, energiatehokkuuden, uusiutuvan energialähteen tai -materiaalin osuuden lisäämisen kautta. Erityisesti edelläkävijäyritykset olivat löytäneet markkinaraon, jossa pääsivät kiertotalousliiketoiminnallaan vastaamaan tarpeeseen.
Sarja toteaa väitöksessään, ettei kiertotalous sen nykyisessä muodossaan saavuta vahvaa kestävyyttä, jolloin kiertotalouden lupaus ympäristöllisen kestävyyden tuojana jää utopiaksi.
- Kiertotalous on ikään kuin toteutunut osittain, vajavaisena, sillä kiertotaloutta toteutetaan pitkälti kiertotaloushierarkian alimpien periaatteiden mukaan. Kipuaminen korkeampiin toimiin koetaan haastavana tai niitä ei edes harkita liiketoiminnassa. Yritykset ovat myös siirtyneet kiertotalouden mukaisiin toimiin hyvin maltillisesti eikä radikaaleja irtiottoja pahemmin ole, vaikka kiertotaloudesta puhutaankin radikaalisti erilaisena talouden mallina, toteaa Milla Sarja.
Tutkimuksessaan Sarja havaitsi myös, että mallina kiertotaloutta pitäisi päivittää, se on ajansaatossa ikään kuin vakiintunut nykyisen kierrätyksen ja tuotannon tehostamisen raameihin. Kiertotalouden idea kuitenkin mahdollistaisi paljon radikaalimman muutoksen sille, miten yhteiskunnassa hyödynnetään resursseja.
- Jotta ympäristöllisesti kestävä yhteiskunta voidaan rakentaa kiertotalousmallille, tulee yritysten sekä päättäjien ymmärtää työn olevan vielä pitkälti kesken ja vaativan merkittävämpiä askeleita kohti vahvan kestävyyden mahdollistavaa kiertotaloutta, sanoo Sarja.
KTM Milla Sarjan yritysten ympäristöjohtamisen väitöskirja ”From Ambivalence to Raised Ambitions – the Needed Organisational Change for a Circular Economy Among Finnish Companies” tarkastustilaisuus pidetään perjantaina 27.9.2024 klo 12.00 Jyväskylän yliopiston päärakennuksen salissa C5. Vastaväittäjänä toimii professori Laura Albareda (LUT Business School) ja kustoksena apulaisprofessori Tiina Onkila (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.
Seuraa väitöstilaisuutta etänä >>
Tutustu Milla Sarjan väitöstyöhön >>
Lisätietoja:
Milla Sarja
+358 50 413 3553
milla.s.sarja@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toni Laajalahtiviestinnän asiantuntijaJyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
Puh:+358 50 336 4368toni.m.t.laajalahti@jyu.fiKuvat

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Uuden suomen kielen professori Sari Sulkusen mukaan meistä jokainen tarvitsee monia lukutaitoja24.10.2025 08:59:22 EEST | Tiedote
Sari Sulkunen on aloittanut suomen kielen professorina Jyväskylän yliopiston humanistis-yhteiskuntatieteellisessä tiedekunnassa. Sulkunen tutkii rakennusalan monilukutaitoja eli työhön liittyviä tekstejä ja niiden kanssa toimimisen tapoja.
Kestävyyssiirtymien edistämiseksi tarvitaan monitieteistä yhteistyötä – uusi konferenssi tuo eri alojen tutkijoita yhteen Jyväskylässä23.10.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Ensimmäinen Wisdom Days: Science for Sustainability Transformations -konferenssi järjestetään toukokuussa 2026 Jyväskylän yliopistossa. Kansainvälinen konferenssi edistää tieteellistä keskustelua ja uusien yhteyksien syntymistä eri tieteenalojen ja organisaatioiden välillä, tavoitteenaan luoda tietoa ja ratkaisuja kestävyyssiirtymien tueksi.
Jyväskylän yliopiston uusi museologian apulaisprofessori Johanna Enqvist näkee museot säröilevää maailmaa korjaavana ja koossapitävänä voimana23.10.2025 08:01:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston uusi museologian apulaisprofessori Johanna Enqvist näkee museot maailman murtumia korjaavana muutosvoimana. Enqvistin visiossa museot ovat yhteiskunnallisia vaikuttajia, jotka rakentavat siltoja tieteen, taiteen ja moninaisten yhteisöjen välille – ja haastavat samalla vallalla olevia käsityksiä siitä, mikä on muistamisen arvoista. Museologian apulaisprofessuuri on Suomessa ainutlaatuinen: toista vastaavaa tehtävää ei ole, ja tohtoriksi museologian alalta voi väitellä vain Jyväskylässä.
Kolmas toimitus maailmalle – Jyväskylän spektrometrit kiinnostavat kansainvälisesti22.10.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston fysiikan laitoksen kiihdytinlaboratoriossa on jälleen valmistunut huipputason rekyylispektrometri, joka toimitettiin Oslon yliopiston tutkimusinstituuttiin. Kyseessä on jo kolmas kokonainen toimitettu laitteisto ohjelmistoineen, asennuksineen ja koulutuksineen. Laitteisto asennettiin tällä kertaa puhdastilaan, jossa piikiekkoja käsitellään suojavarusteet päällä. Tämä toimitus oli vahva osoitus Jyväskylän yliopiston toimittaman järjestelmän suorituskyvystä vaativassa ja tarkasti säädellyssä ympäristössä.
Kun data päättää lapsen urheilupolusta – uusi tutkimus etsii oikeudenmukaisempia tapoja valita lahjakkuuksia21.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Juniorijoukkueiden pelaajavalinnat herättävät keskustelua ja tunteita. Uusi Jyväskylän yliopiston johtama tutkimushanke tutkii, miten dataperustainen lahjakkuuden tunnistaminen ja varhaiset valinnat vaikuttavat junioriurheilun eettisyyteen ja yhdenvertaisuuteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme