Vihreiden Hanna Holopainen: Tavion päätös jättäytyä pois Ukraina-liittoumasta kertoo synkkää kuvaa hallituksen arvopohjasta
Puolustusvaliokunnan jäsenen Hanna Holopaisen mielestä ministeri Ville Tavion päätös jättäytyä pois tasa-arvoa edistävästä Ukraina-liittoumasta on väärä. Venäjän terroriin Ukrainassa on sisältynyt myös systemaattista seksuaaliväkivaltaa. Senkin vuoksi tasa-arvon ja naisten oikeuksien huomioiminen on olennaista Ukrainan jälleenrakentamisessa, sanoo Holopainen.

MTV uutisoi tänään, että ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps.) on päättänyt jättää Suomen kansainvälisen Ukraina-liittoutuman ulkopuolelle. Liittouma pyrkii vahvistamaan tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta Ukrainan jälleenrakentamisessa.
– Suomen ulkopolitiikan pitkäaikaisena linjana on ollut naisten ja tyttöjen oikeuksien edistäminen hallituksesta riippumatta. Suomi on tunnettu tästä myös maailmalla ja ollut luotettava kumppani tasa-arvon ja yhdenvertaisuutta edistävissä hankkeissa. On todella huolestuttavaa, että yksi ministeri yksin kävelee Suomen ulkopolitiikan pitkäaikaisen linjan yli, toteaa Holopainen.
– Kokoomuksella on vahva värisuora ulkopolitiikan johdossa: ulkoministeri, puolustusministeri ja tasavallan presidentti. Silti se antaa perussuomalaisten Ville Tavion yhtäkkiä linjata Suomen painopisteestä Ukrainan tukemisessa. Kokoomus on antanut periksi perussuomalaisille monessa arvokysymyksessä, mutta tämäkin vielä?
Holopainen muistuttaa, että sodan vaikutukset jakautuvat epätasaisesti ja eniten niistä kärsivät jo valmiiksi haavoittuvassa asemassa olevat ihmiset.
– Rauhan rakentamisessa konfliktialueilla myös sukupuolinäkökulma on olennainen ja sen ottaminen huomioon johtaa kestävämpään rauhaan ja vakaampaan yhteiskuntaan. Venäjän terroriin Ukrainassa on sisältynyt myös systemaattista seksuaaliväkivaltaa. Sillä on pitkälle ulottuvat vaikutukset. Senkin vuoksi tasa-arvon ja naisten oikeuksien huomioiminen on ensiarvoisen tärkeää Ukrainan jälleenrakentamisessa, toteaa Holopainen.
Puolustusvaliokunnassa istuvan Holopaisen mukaan ministeri Tavion linjaus on myös ristiriidassa kesällä julkaistun Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon kanssa.
– Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko valmistui kesällä. Siinä linjataan, että Suomi edistää YK:n turvallisuusneuvoston Naiset, rauha ja turvallisuus -päätöslauselman kansallista ja kansainvälistä toimeenpanoa. Tätäkö se käytännössä tarkoittaa, että jättäydytään pois sitten kun olisi mahdollisuus edistää tasa-arvoa ulkopolitiikassa käytännössä? Ei kovin vakuuttavalta vaikuta, Holopainen päättää.
Yhteyshenkilöt
Hanna HolopainenKansanedustaja
Puh:044-5713463hanna.holopainen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreät mukana oppositiopuolueiden vetoomuksessa: Palestiinan valtio tunnustettava17.9.2025 16:23:41 EEST | Tiedote
Vihreiden sekä kahden muun oppositiopuolueen SDP:n ja vasemmistoliiton vetoomuksessa hallitukselle vaaditaan muun muassa Palestiinan valtion tunnustamista sekä sitä, että hallitus toisi asian viipymättä eduskunnan ratkaistavaksi.
Vihreiden Forsgrén: Vastaamon tietomurron kaltaisia joukkouhreja suojeltava – lakimuutos välttämätön17.9.2025 14:45:37 EEST | Tiedote
Eduskunnan käsitellään tänään Bella Forsgrénin, Karoliina Partasen ja Elisa Gebhardin käynnistämä lakialoite rikosten uhrien aseman parantamiseksi tapauksissa, joissa rikos on kohdistunut suureen, vähintään 20 henkilön ihmisjoukkoon samanaikaisesti. Tällä lakialoitteella on jo yli 110 kansanedustajan tuki läpi puoluekentän.
Vihreä kansanedustaja Tiina Elo: EU:n ilmastotavoitteet edellyttävät riittäviä toimia myös kotimaassa16.9.2025 19:00:00 EEST | Tiedote
Vihreä kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo kritisoi Suomen ja Ruotsin pääministereiden metsävetoomusta. Hakkuumäärien kasvattaminen ei ole kestävä tapa tasapainottaa taloutta.
Vihreät kansanedustajat Suomesta ja Ruotsista tyrmäävät pääministeriensä kirjeen komission puheenjohtajalle16.9.2025 17:25:46 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Krista Mikkonen Suomesta ja Rebecka Le Moine Ruotsista hämmästelevät maidensa pääministerien yhteistä kirjettä, jonka he lähettivät Euroopan komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille. Kirjeessä pääministerit vaativat muutoksia EU:n maankäyttösektorin ilmastovaatimuksiin, joita he pitävät kohtuuttomina.
Vihreiden Krista Mikkonen: Purran kommentit rätti kasvoille myös 300 000 ulkomailla asuvalle Suomen kansalaiselle15.9.2025 14:20:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen huomauttaa, että valtiovarainministeri Riikka Purran ajatukset sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille ovat märkä rätti niille ulkomailla asuville Suomen kansalaisille, jotka voisivat paluumuuttajina tuoda mukanaan Suomeen perheensä maailmalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme