SDP:n Jani Kokko: Miksi ministeri Tavion ei tarvitse noudattaa Suomen ulkopolitiikan linjaa?
20.9.2024 13:12:39 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Suomen ulkopolitiikan linja on pitkään ollut tasa-arvon edistämisessä ja erityisesti naisten ja tyttöjen aseman parantamisessa. Ihmisoikeuksien edistämisen pitäisi olla arvojemme keskiössä, mutta ministeri Tavion päätös jättää Suomi pois Ukrainan jälleenrakentamiseen liittyvästä tasa-arvoliittoumasta ei sitä noudata.

– Päätös jättäytyä pois Ukraina-liittoumasta on järkyttävä ja räikeässä ristiriidassa meidän arvojemme kanssa. Mikäli hallituksen ulkopoliittinen linja ei ole muuttunut, miksi ministeri Taviolta sallitaan päinvastainen päätös? Vai edustaako ministeri Tavio todella koko hallituksen linjaa muun muassa syrjimättömyyden ja rasismin torjunnan suhteen? ihmettelee kansanedustaja, suuren valiokunnan ja puolustusvaliokunnan jäsen Jani Kokko (sd).
Suomen ulkopoliittiseen linjaan sitoutuminen pitäisi koskea jokaista ministeriä. Suomi on sitoutunut Ukrainan tukemiseen ja muun muassa vähemmistöjen oikeuksien edistämiseen. Onkin tiettyjä arvoja, joista olisi syytä pitää kiinni sen sijaan, että haetaan poliittisia irtopisteitä.
– On surullista, että Ukrainan tukeminen ja ihmisoikeuksien puolustaminen näyttää olevan toissijaista ministeri Taviolle, kun kyseessä on oman agendan edistäminen, Kokko hämmästelee. – Ukrainalle tulee antaa kaikki mahdollinen tuki sodassa Venäjää vastaan eikä sille tuelle pidä asettaa mitään ehtoja.
Yhteyshenkilöt
Jani KokkoKansanedustaja
Puh:09 432 3172jani.kokko@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Sikaruton torjunnassa ratkaisevat oikea tieto, avoimuus ja selkeät ohjeet7.8.2026 14:15:05 EEST | Tiedote
Afrikkalaisen sikaruton vuoksi ihmisillä on tällä hetkellä paljon huolta ja kysymyksiä. Kansanedustaja Piritta Rantanen muistuttaa, että taudin leviämisen estäminen onnistuu vain, jos ihmisillä on käytössään oikeaa ja ajantasaista tietoa sekä selkeät toimintaohjeet.
SDP:n Tuppurainen: Kokoomuksen ylimielisyys ulottuu jo ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan7.8.2026 13:43:56 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kannatuspaniikki aiheuttaa jo politikointia ulko- ja turvallisuuspolitiikalla. Ryhmäpuheenjohtaja Kopran lausunnot ovat oppikirjaesimerkki siitä, miten kokoomuksen ulkopoliittinen värisuora aiheuttaa vauhtisokeutta, joka heikentää Suomen turvallisuutta, SDP:n Tuppurainen sanoo.
SDP:n Suhonen kysyy: Uhrataanko nyt jo palkkaturvajonossa kärvistelevät?7.8.2026 09:50:35 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Timo Suhonen on huolissaan yhä kasvavista palkkaturvajonoista ja on tehnyt asiasta kirjallisen kysymyksen ministerille.
SDP:n Joona Räsänen: Purran perinnöksi jää historialliset alijäämät ja viime töikseen tyhjennetty valtion kassa4.8.2026 19:37:35 EEST | Tiedote
Valtiovarainministerin ehdotus ensi vuoden budjetiksi ei sisällä isoja yllätyksiä. Ehdotuksen suurin uutinen onkin se, että julkisen talouden korjaaminen työnnetään seuraavan hallituksen syliin, SDP:n Joona Räsänen toteaa.
SDP:n Eveliina Heinäluoma vaatii pääministeriä irtisanoutumaan sisäministeri Rantasen puheista Ceutan kriisitilanteessa4.8.2026 16:30:00 EEST | Tiedote
Sisäministeri Rantasen ehdotukset Espanjan sulkemisesta Schengen-alueen ulkopuolelle olivat paitsi hätiköityjä myös Suomelle haitallisia. EU:n pisintä itärajaa vartioivalle Suomelle on erityisen tärkeää säilyttää muiden EU-maiden tuki ja ymmärrys rajaturvallisuuden vaikeissa oloissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


