Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, SDP:n Kimmo Kiljunen: edustaako ministeri Tavio päätöksellään hallituksen arvoja, pääministeri Orpo?
20.9.2024 14:20:17 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Ministeri Tavio oli tänään kuultavana ulkoasiainvaliokunnassa, jossa käytiin vilkas keskustelu Tavion omasta päätöksestä jättää Suomi pois Ukrainan jälleenrakennuksen liittoumasta.
Keskustelun lähtökohta oli selkeä: Suomen uudessa ulko- ja turvallisuuspoliittisessa selonteossa Suomi edistää järjestelmällisesti ja läpileikkaavasti ulkopolitiikassa naisten ja tyttöjen oikeuksia sekä sukupuolten välistä tasa-arvoa. Tämä on tärkeä yhteinen suomalainen linjaus.
– Sosialidemokraattisena kansanedustajana olen huolissani, että arvopohjaista realismia noudattavassa Suomessa keskeisin arvomme sukupuolten välisestä tasa-arvosta ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksista asetetaan ministeri Tavion päätöksellä kyseenalaiseksi, Kiljunen sanoo.
Tähän liittoumaan liittyneet maat ovat Ruotsi, Tanska, Norja, Viro, Saksa, Iso-Britannia ja Yhdysvallat, ja ne ovat keskeinen viiteryhmämme ulkopolitiikassamme.
– Kansainvälisesessä yhteisössä herää aivan varmasti kysymys, miksi Suomi puuttuu tästä joukosta, kun kyse on sukupuolten välisestä tasa-arvosta, Kiljunen toteaa.
– Haluan esittää vakavan kysymyksen kokoomuslaiselle pääministerille ja Kokoomukselle: kuinka on mahdollista harjoittaa hallitusyhteistyötä sellaisen puolueen kanssa, joka käytännön politiikassa toimii suoraan vastoin niitä arvoja ja periaatteita, joihin Suomi on kansainvälisesti sitoutunut?
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:050 511 3088Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Elisa Gebhard: Excelit eivät karkota naisia – kokoomuksen politiikka karkottaa6.6.2026 08:05:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard paheksuu kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran kommenttia siitä, että excelit ja talousluvut eivät vetoaisi naisiin. – On vanhoillinen ajatus, että naiset eivät olisi kiinnostuneita taloudesta. Sen sijaan kokoomuksen politiikka osoittaa käytännössä, ettei kokoomus ole naisten puolella. Kokoomuksessa tunnutaan pitävän naisia tyhminä, Gebhard linjaa.
Sote-valiokunnan enemmistö: Alkoholilakiin tiukennuksia – etämyyntiä koskevat muutokset on notifioitava mietinnön mukaisesti5.6.2026 18:34:06 EEST | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on käsitellyt hallituksen esitystä alkoholilain muuttamisesta. Opposition mielestä valiokunnan tekemät muutokset ovat välttämättömiä kansanterveyden, verotulojen ja suomalaisen alkoholijärjestelmän uskottavuuden turvaamiseksi.
SDP:n Pia Viitanen: Keskustan kannattaisi keskittyä oman linjansa kirkastamiseen muiden haukkumisen sijasta5.6.2026 15:57:22 EEST | Tiedote
-Keskustan kannattaisi keskittyä ennemmin oman talouspoliittisen linjansa kirkastamiseen kansalaisille, kuin muiden haukkumiseen. Keskustan omat avaukset tulevasta talouspolitiikasta ovat jäännet kovin ohuiksi, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Pia Viitanen (sd).
SDP:n Paula Werning: Kun järjestöltä leikataan, apu katoaa ihmisen arjesta5.6.2026 09:44:58 EEST | Tiedote
SOSTEn tuore Järjestöbarometri 2026 kertoo karua viestiä: samaan aikaan kun järjestöjen merkitys kasvaa, niiden toimintaa heikennetään jatkuvilla rahoitusleikkauksilla.
Sote-valiokunnan oppositio: Hallituspuolueet ”parantavat” sote-palveluita leikkaamalla ennätysmäärän sote-rahoituksesta5.6.2026 09:29:43 EEST | Tiedote
Hyvinvointialueet ovat odottaneet koko hallituskauden ajan, että rahoituslakia muutettaisi siten, että hyvinvointialueet voisivat pärjätä paremmin siten, että rahat riittäisivät jatkossa sote-palveluiden turvaamiseen. Hallitus ei kuitenkaan paranna rahoitustilannetta, vaan jatkaa leikkaamista jo kolmatta kertaa ja tällä kertaa leikkauspöydällä on ennätysmäärä euroja. Valiokunnassa oppositio esitti näistä isoista rahoituslain säästöistä luopumista, mutta hävisi äänestykset. Käsittelyn päätteeksi oppositio esitti esitetyn rahoituslain hylkäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme