Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, SDP:n Kimmo Kiljunen: edustaako ministeri Tavio päätöksellään hallituksen arvoja, pääministeri Orpo?
20.9.2024 14:20:17 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Ministeri Tavio oli tänään kuultavana ulkoasiainvaliokunnassa, jossa käytiin vilkas keskustelu Tavion omasta päätöksestä jättää Suomi pois Ukrainan jälleenrakennuksen liittoumasta.
Keskustelun lähtökohta oli selkeä: Suomen uudessa ulko- ja turvallisuuspoliittisessa selonteossa Suomi edistää järjestelmällisesti ja läpileikkaavasti ulkopolitiikassa naisten ja tyttöjen oikeuksia sekä sukupuolten välistä tasa-arvoa. Tämä on tärkeä yhteinen suomalainen linjaus.
– Sosialidemokraattisena kansanedustajana olen huolissani, että arvopohjaista realismia noudattavassa Suomessa keskeisin arvomme sukupuolten välisestä tasa-arvosta ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksista asetetaan ministeri Tavion päätöksellä kyseenalaiseksi, Kiljunen sanoo.
Tähän liittoumaan liittyneet maat ovat Ruotsi, Tanska, Norja, Viro, Saksa, Iso-Britannia ja Yhdysvallat, ja ne ovat keskeinen viiteryhmämme ulkopolitiikassamme.
– Kansainvälisesessä yhteisössä herää aivan varmasti kysymys, miksi Suomi puuttuu tästä joukosta, kun kyse on sukupuolten välisestä tasa-arvosta, Kiljunen toteaa.
– Haluan esittää vakavan kysymyksen kokoomuslaiselle pääministerille ja Kokoomukselle: kuinka on mahdollista harjoittaa hallitusyhteistyötä sellaisen puolueen kanssa, joka käytännön politiikassa toimii suoraan vastoin niitä arvoja ja periaatteita, joihin Suomi on kansainvälisesti sitoutunut?
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:050 511 3088Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Kymenlaakson ajautuminen arviointimenettelyyn uhkaa alueen päätösvaltaa ja palveluita2.6.2026 17:12:55 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Paula Werning pitää erittäin huolestuttavana mahdollisuutta, että Kymenlaakson hyvinvointialue on etenemässä valtion arviointimenettelyyn. Helsingin Sanomat uutisoi tiistaina 2. kesäkuuta, että kolme uutta hyvinvointialuetta on menossa arviointimenettelyyn. Werningin mukaan kyse ei ole vain talouden seurannasta, vaan myös sote-toiminnan arvioinnista eli kuka päättää kymenlaaksolaisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluista.
SDP:n Marko Asell: Orpon hallitus jättänyt ammatillisen koulutuksen heitteille2.6.2026 17:05:39 EEST | Tiedote
-Tällä viikolla sekä Kuntaliitto että OAJ ovat kertoneet ammatillisen koulutuksen vakavista ongelmista. Ongelmat eivät ole sikäli olleet yllätys, sillä Orpon hallitus on kurittanut ankarasti nimenomaan ammatillista koulutusta leikkaamalla sieltä yli 120 miljoonaa euroa. Yllättävää silti on ongelmien laajuus, kansanedustaja Marko Asell (sd.) sanoo.
Anette Karlsson (SDP): Små och svenskspråkiga kommuner riskerar bära tyngsta bördan av upphandlingsreformen2.6.2026 16:29:56 EEST | Pressmeddelande
Regeringen vill begränsa användningen av så kallade inhouse-bolag. En central del är kravet på minst 10 procents ägarandel för köp från ett gemensamt inhouse-bolag utan upphandling. I praktiken måste då många fungerande samarbetsmodeller göras om eller avvecklas. Det ökar också risken för tvångsprivatiseringar och tvångsköp samt för att den svenska servicen äventyras.
SDP:n Lotta Hamari ja Vihreiden Sofia Virta: Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmän kannanotto sosiaalihuoltolain uudistamisesta2.6.2026 15:50:36 EEST | Tiedote
Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmä pitää tärkeänä sosiaalihuoltolain uudistuksen tavoitteita vahvistaa ennaltaehkäiseviä palveluja, varhaista tukea sekä lasten ja perheiden oikea-aikaista avunsaantia. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää kuitenkin, että uudistusta toteutetaan lapsen oikeudet, perheiden tarpeet ja palvelujen vaikuttavuus edellä – ei ensisijaisesti säästötavoitteiden näkökulmasta.
Hallintovaliokunnan sd-edustajat: Kansalaisuuskoe tukee kotoutumista2.6.2026 14:45:01 EEST | Tiedote
Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä, jonka mukaan Suomen kansalaisuuden saamisen edellytykseksi tulisi jatkossa kansalaisuuskoe. Hallintovaliokunnan SDP:n edustajien mukaan suomalaisen yhteiskunnan perusteiden tunteminen tukee kotoutumista. On yhteiskunnan etu, että kansalaisuutta hakevat tuntevat suomalaisen yhteiskunnan perusperiaatteita, kuten tasa-arvoa ja perus- ja ihmisoikeuksia koskevia asioita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme