SDP EDUSKUNTA

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, SDP:n Kimmo Kiljunen: edustaako ministeri Tavio päätöksellään hallituksen arvoja, pääministeri Orpo?

Jaa
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Ministeri Tavio oli tänään kuultavana ulkoasiainvaliokunnassa, jossa käytiin vilkas keskustelu Tavion omasta päätöksestä jättää Suomi pois Ukrainan jälleenrakennuksen liittoumasta.

Keskustelun lähtökohta oli selkeä: Suomen uudessa ulko- ja turvallisuuspoliittisessa selonteossa Suomi edistää järjestelmällisesti ja läpileikkaavasti ulkopolitiikassa naisten ja tyttöjen oikeuksia sekä sukupuolten välistä tasa-arvoa. Tämä on tärkeä yhteinen suomalainen linjaus.

– Sosialidemokraattisena kansanedustajana olen huolissani, että arvopohjaista realismia noudattavassa Suomessa keskeisin arvomme sukupuolten välisestä tasa-arvosta ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksista asetetaan ministeri Tavion päätöksellä kyseenalaiseksi, Kiljunen sanoo.

Tähän liittoumaan liittyneet maat ovat Ruotsi, Tanska, Norja, Viro, Saksa, Iso-Britannia ja Yhdysvallat, ja ne ovat keskeinen viiteryhmämme ulkopolitiikassamme.

– Kansainvälisesessä yhteisössä herää aivan varmasti kysymys, miksi Suomi puuttuu tästä joukosta, kun kyse on sukupuolten välisestä tasa-arvosta, Kiljunen toteaa.

– Haluan esittää vakavan kysymyksen kokoomuslaiselle pääministerille ja Kokoomukselle: kuinka on mahdollista harjoittaa hallitusyhteistyötä sellaisen puolueen kanssa, joka käytännön politiikassa toimii suoraan vastoin niitä arvoja ja periaatteita, joihin Suomi on kansainvälisesti sitoutunut?

Yhteyshenkilöt

Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja

Puh:050 511 3088

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Aki Lindén: Miten soterahoituksen kriisi ratkaistaan30.10.2025 12:45:24 EET | Tiedote

Keskustelu soterahoituksen riittävyydestä ja eräiden hyvinvointialueiden suoranaisesta kriisistä on käynyt viime päivinä kuumana. Tämä ei ole ihme, sillä yt-neuvotteluja käydään jo 16 alueella 22:sta, ja joillakin niistä on uhattuna satoja työpaikkoja. Irtisanomiset johtaisivat palveluiden rajuun heikentymiseen. Myös poliittinen keskustelu on kiivasta. Hyvinvointialueiden valtionrahoitus muodostaa 30 % valtion vuoden 2026 talousarviosta. Merkittävin yksittäinen syy tilanteeseen on hyvinvointialueiden aloitusvuoden 2023 korkea inflaatio ja muu voimakas kustannustason nousu, joita ei vuonna 2021 säädetyssä hyvinvointialueiden rahoituslaissa voitu ennakoida. Vuoden 2023 kustannukset ylittivät 5 % (1,4 miljardia euroa) alueiden rahoituksen. Tämä toistui lievempänä (1,1 miljardia euroa) vuonna 2024. Tätä ei alueiden enemmistö pysty kuromaan umpeen vuoteen 2026 mennessä, vaikka taloustilanne vuosina 2025 ja 2026 on parempi. Nykyisen hallituksen olisi pitänyt reagoida tähän jo vuonna 2024 pid

Sofia Virta ja Lotta Hamari peräänkuuluttavat pikaista ryhtiliikettä vauvaperheiden tukemiseksi – hyvinvoivat perheet ovat Suomen tulevaisuuden perusta29.10.2025 15:54:00 EET | Tiedote

Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmän puheenjohtajat Sofia Virta ja Lotta Hamari muistuttavat, että vauvaperheiden hyvinvointi on yhteiskunnan kestävyyden ja tulevaisuuden kannalta kriittinen kysymys. Hyvinvoivat vauvat ja perheet eivät ole vain yksilön asia vaan kansanterveyden- ja talouden, syntyvyyden ja yhteiskunnan elinvoiman kulmakivi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye