Korkein oikeus linjasi: tekijänoikeusjärjestöillä ei ole kanneoikeutta luovan alan tekijöiden oikeuksia puolustaessaan
20.9.2024 15:35:34 EEST | Kopiosto | Tiedote
Tänään annettu korkeimman oikeuden ennakkopäätös (KKO:2024:53) vaikuttaa tekijänoikeusjärjestöjen mahdollisuuksiin valvoa luovan alan oikeuksia. Päätöksen mukaan Kopiostolla ei ollut oikeutta ajaa kannetta edustamiensa audiovisuaalisen alan tekijöiden puolesta. Korkeimman oikeuden ennakkopäätös ulottuu koskemaan myös muiden tekijänoikeusjärjestöjen toimintaa.
Korkeimman oikeuden päätettävänä oli se, onko Kopiostolla oikeus omissa nimissään ajaa riita-asiassa loukkauskannetta, luovan alan tekijöiden ja muiden oikeudenhaltijoiden tiettyjä oikeuksia hallinnoivana organisaationa.
”Valitettavasti korkein oikeus katsoi, että Suomen lainsäädäntö ei nykyisellään sisällä tekijänoikeusjärjestöjen mahdollisuutta toimia oikeudessa omissa nimissään luovan alan ammattilaisten puolesta”, sanoo Kopioston toimitusjohtaja Valtteri Niiranen.
Tekijänoikeuksien täytäntöönpanoa ja valvomista parantaisi se, että tekijänoikeusjärjestöt voisivat ajaa edustamiensa luovan alan ammattilaisten asioita tarvittaessa myös oikeusprosessin kautta.
”Järjestöillä on yksittäisiä luovan alan ammattilaisia paremmat taloudelliset resurssit ja asiantuntemus viedä esimerkiksi teosten massakäyttöön liittyvä tekijänoikeusloukkaus oikeuden ratkaistavaksi. Tekijänoikeusjärjestöjen kanneoikeus tulisikin selkeyttää lain tasolla, kuten useissa muissa Euroopan maissa on tehty”, Niiranen sanoo.
Korkein oikeus päätti myös, että Kopiosto ei saa valituslupaa liittyen markkinaoikeuden vuonna 2019 ratkaisemaan riita-asiaan televisiolähetysten edelleen lähettämisestä kaapeliverkoissa. Markkinaoikeuden ratkaisu jäi lopulliseksi.
Kopiosto edustaa tv-ohjelmien tekijöistä ja esittävistä taiteilijoista muun muassa ohjaajia, käsikirjoittajia, näyttelijöitä, kuvaajia, radio- ja tv-selostajia, toimittajia, kääntäjiä ja pukusuunnittelijoita. Kopiosto on myös opetus- ja kulttuuriministeriön hyväksymä sopimuslisenssijärjestö edelleen lähettämisessä.
Korkeimman oikeuden ratkaisulla ei ole vaikutusta Kopioston toimintaan teosten muilla käyttöalueilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Valtteri NiiranenToimitusjohtajaKopiosto
Puh:040 024 5008valtteri.niiranen@kopiosto.fiMe Kopiostossa mahdollistamme tekijänoikeuden suojaamien julkaisujen ja audiovisuaalisten teosten vaivattoman ja vastuullisen käytön. Samalla varmistamme, että luovan alan ammattilaiset saavat heille kuuluvat korvaukset teostensa käytöstä. Olemme Suomen luovaa alaa kattavimmin edustava tekijänoikeusjärjestö. www.kopiosto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kopiosto
Tutkimus: Tekoäly on arkipäiväistynyt korkeakouluopinnoissa – käyttöehdot jäävät monelta lukematta31.8.2026 08:42:21 EEST | Tiedote
Korkeakouluopiskelijat hyödyntävät tekoälyä opinnoissaan laajasti, mutta vain harva perehtyy käyttämiensä palvelujen käyttöehtoihin. Taloustutkimuksen tekemän tutkimuksen mukaan lähes puolet tekoälyä käyttäneistä opiskelijoista on syöttänyt palveluihin toisten tekemiä sisältöjä, kuten tieteellisiä artikkeleita, oppikirjoja, tutkimusraportteja ja kuvia.
Kopiosto opastaa eduskuntavaaliehdokkaita tekoälyn ja tekijänoikeuksien pelisäännöistä vaalikampanjoissa28.8.2026 10:13:01 EEST | Tiedote
Vuoden 2027 eduskuntavaaleissa tekoälyä käytetään todennäköisesti aiempaa enemmän vaalikampanjoiden sisältöjen ideoinnissa, kirjoittamisessa, kuvittamisessa ja muokkaamisessa. Tekijänoikeusjärjestö Kopioston uusi ohjeistus kokoaa kampanjatiimeille käytännön pelisäännöt tekijänoikeuksista, tekoälyn käytön merkitsemisestä ja syväväärennöksiin varautumisesta.
Kolmasosa opettajista pelkää tekoälyn vaikutuksia oppimiseen12.8.2026 07:50:00 EEST | Tiedote
Opettajat käyttävät tekoälyä työssään yli kaksinkertaisesti viime vuoteen verrattuna, osoittaa Kopioston selvitys. Samaan aikaan he suhtautuvat varauksella tekoälyn vaikutuksiin oppimiseen. Koulujen alkaessa kysymys ei enää ole siitä, käytetäänkö tekoälyä opetuksessa, vaan millä säännöillä, millaisella osaamisella ja millaisia aineistoja hyödyntäen sitä käytetään.
Kopiosto: Tekoäly käyttää suomalaisia teoksia, mutta pelisäännöt puuttuvat10.6.2026 07:57:00 EEST | Tiedote
Tekoäly hyödyntää kirjallisuutta, kuvia, journalismia ja muuta luovaa sisältöä tavoilla, jotka murtavat tekijänoikeuden suojaa. Kopiosto varoittaa, että ilman nopeita päätöksiä suomalaisen luovan alan toimeentulo ja kotimaisten teosten tekemisen edellytykset heikkenevät. Juuri julkaistuissa hallitusohjelmatavoitteissaan Kopiosto peräänkuuluttaa lainsäädännön päivittämistä tekoälyaikaan.
Opetuksessa noudatettava tekijänoikeuksia – tekoälylle ei saa syöttää oppikirjoista otettua sisältöä13.5.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Moni opettaja pohtii, miten tekoälyä voisi hyödyntää omassa opetuksessa. Samalla on tärkeää huolehtia siitä, ettei tekoälyä käyttäessään syyllisty tekijänoikeuksien rikkomiseen. Opettajien koulutustilaisuudessa esitetty tekoälyn käyttö johti seurauksiin, kun kouluttaja syötti sovellukseen tekijänoikeuden suojaamaa materiaalia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme