Nokian KrP jatkaa puhtaalla pelillä, SPV yhä ilman pisteitä
SPV haastoi sitkeästi Nokian KrP:n joukkueiden lauantain kohtaamisessa, mutta KrP voitti lopulta 8-7 ja jatkaa sarjakärjessä puhtaalla pelillä. Peliveljet puolestaan hakee edelleen avauspisteitään.
Ensimmäisen erän puolivälissä johti SPV 2-0 ja toisen puolivälissä puolestaan KrP jo 5-3, mutta kohta oltiin taas tasalukemissa Juho Revon ja Riku Hakasen osuttua seinäjokisille. Joonatan Kovasen ja Aapo Kilpeläisen tarkat laukaukset vasemmalta kaistalta saattelivat kotijoukkueen toiselle tauolle 7–5-johdossa, mutta jännitys säilyi ottelun loppuun saakka. Ensin kavensi SPV:lle Juho Repo, ja Mikko Laakson videolta varmistetun 8–6-rystynoston jälkeen tiristi vielä Jukka-Pekka Pelto-Arvo kuudella viittä vastaan eron yhteen. Tasoitus jäi kuitenkin haaveeksi, vaikka SPV loppusekunneille huikeita paikkoja rakensikin.
Yleensä sarjan hännillä virunut FBC Turku pääsi harvinaisen murskavoiton makuun, kun se kaatoi vieraskaukalossa LASBin 10-2. Heti avauserän turkulaiset veivät 2-0, ja toisessa ropisi kunnon ryöppy, kun Aaro Ollikainen, Johannes Vähäkangas, Aapo Ordning, Verneri Tuononen ja Yannick Lindroos pommittivat 11 minuutissa tilanteeksi jo 7-0. LASB kavensi päätöserässä kahdesti, mutta Verneri Tuononen kasvatti eroa taas, ja kotijoukkueen lopun jäähysumassa Juuso Forsman varmisti vielä kahdella ylivoimamaalilla FBC Turulle kaksinumeroiset voittolukemat. Yannick Lindroos oli kolmella maalillaan ja yhdellä syöttöpisteellään voittajien tehokkain. Nikolas Laaksonen syötti FBC Turun maaleista kolme.
TPS jatkaa kahden ottelun jälkeen puhtaalla pelillä noustuaan Nurmon Jymyn vieraana kolmannessa erässä tappiolta 4–3-voittoon. Jymy lähti päätöserään Jussi Lassilan kahden osuman myötä 2–1-johdossa, mutta se ei kestänyt. Jasper Juuti tasoitti, ja jo erän puolivälissä TPS johti 4-2 Lauri Eloluodon viimeisteltyä kahdesti Waltteri Vesterisen syötöistä. Niklas Äijälän kiskaisu takayläkulmaan ylivoimalla kaksi ja puoli minuuttia ennen loppua nosti Jymyn vielä maalin päähän, mutta tasoitus ei onnistunut edes kuudella viittä vastaan.
Konsta Tykkyläinen nousi kolmella maalillaan Lempäälän Bläk Boksin hahmoksi, kun Classic punnersi OLS:sta 4–2-voiton. Classicin Tiitus Salokangas kuittasi avauserässä OLS:n Iiro Savelan avausosuman, ja toisessa Konsta Tykkyläinen kiskaisi kotijoukkueen johtoon. Kimi Vänttilä kuitenkin tasoitti, ja kohta oululaisilla oli paikka siirtyä rangaistuslaukauksella taas johtoon. Classic-vahti Otso Auvinen kurotti kuitenkin jaloillaan pallon Roope Okkosen lavasta, ja päätösjaksolla osuivat enää Classic ja Konsta Tykkyläinen. Voittomaalin hän iski kahdeksan ja puoli minuuttia ennen loppua ja loppunumerot vielä tyhjiin katkaistuaan keskiviivalla OLS:n heikon avauksen.
Sunnuntaina pelataan F-liigan miesten sarjassa vielä ottelu EräViikingit–OLS.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Toisen kerran peräkkäin – Oilers on F-liigan miesten mestari10.5.2025 19:50:38 EEST | Tiedote
Esport Oilers juhlii toisena keväänä peräkkäin F-liigan miesten mestaruutta kaadettuaan seitsemännessä loppuottelussa Tampereella Classicin maalein 3-1. Ratkaisuottelua seurasi Hakametsän jäähallissa 3 700 katsojaa.
Classic selvitti ottelupallon 3 011 katsojan edessä – mestaruus ratkeaa lauantaina Tampereella7.5.2025 21:16:53 EEST | Tiedote
Oilers ei päässyt juhlimaan F-liigan mestaruutta Espoon 3 011-päisen yleisön edessä, vaan selkä seinää vasten pelannut Classic voitti 10-3. Se tarkoittaa, että kulta ratkeaa vasta joukkueiden seitsemännessä kohtaamisessa. Se pelataan lauantaina klo 17 Tampereen Hakametsän jäähallissa.
Oilers käänsi ja voitti Hakametsässä – mestaruus katkolla keskiviikkona Espoossa4.5.2025 18:36:56 EEST | Tiedote
Esport Oilers on enää voiton päässä F-liigan miesten mestaruudesta kaadettuaan tänään Hakametsän jäähallin 1 105 katsojan edessä Classicin 7-4. Hallitseva mestari johtaa finaalisarjaa nyt 3-2, ja toinen perättäinen kulta on sille katkolla keskiviikkona Espoon Metro Areenalla.
Classic tasoitti finaalivoitot 2 421 katsojan edessä3.5.2025 20:11:04 EEST | Tiedote
F-liigan finaalisarja siirtyi suurille areenoille Oilersin johtaessa 2-1, mutta nyt voitot ovat tasan Classicin kaadettua mestarit Espoossa 2 421 katsojan edessä lukemin 7-5. Voiton pohjusti haastajan terävä alkurynnistys.
Voitot nyt 2-1 – finaalisarja Oilersin johdolla kohti jäähallihuipennusta1.5.2025 19:24:13 EEST | Tiedote
Finaalien avausottelun hävinnyt mestari Oilers siirtyi sarjassa 2–1-johtoon kaadettuaan Classicin sen kotikaukalossa vakuuttavasti 9-5. Neljäs kohtaaminen on lauantaina Espoon Metro Areenalla ja viides sunnuntaina Hakametsän jäähallissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme