Valokuitunen ostaa Telian pientaloalueiden valokuituverkkoa – kyseessä Suomen suurin valokuituverkkokauppa
Valokuitunen on allekirjoittanut sopimuksen Telia Finlandin pientaloalueille rakentaman valokuituverkon ostamisesta. Kaupan kohteena olevaa valokuituverkkoa on usealla asuinalueella ympäri Suomen. Toteutuessaan kauppa on Suomen suurin valokuituverkkotransaktio, jossa siirtyy yli 16 000 valokuituasiakasta.

Valokuitunen Oy ja Telia Finland ovat sopineet Telian pientaloalueille rakentaman valokuituverkon myymisestä Valokuituselle. Toteutuessaan kyseessä on Suomen suurin valokuituverkkokauppa ja kaupan myötä yli 16 000 kotitaloutta siirtyy Valokuitusen asiakkaiksi. Verkko koostuu useista alueellisesti rakennetuista verkoista 72 paikkakunnalla ulottuen yli 31 500 kotitalouteen.
- Kauppa vahvistaa entisestään Valokuitusen markkinajohtaja-asemaa Suomessa. Kyseessä on suurin koskaan Suomessa tehty valokuituverkkokauppa, koska verkon piirissä on useita kymmeniätuhansia kotitalouksia. Kaupan myötä pystymme tarjoamaan avoimeen verkkoon perustuvaa valokuitusaatavuutta nyt yhä suuremmalle määrälle kotitalouksia, Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto toteaa.
Toistaiseksi kaupassa siirtyvien valokuituasiakkaiden palvelut jatkuvat ennallaan, eikä asiakkaiden tarvitse tehdä kaupan seurauksena toimenpiteitä. Valokuitunen ja Telia tiedottavat asiakkaita mahdollisista muutoksista, kun ne ovat ajankohtaisia.
Valokuitunen muuttaa verkon lähivuosina avoimeksi, mikä tarkoittaa sitä, että asiakkailla on vapaus valita, kilpailuttaa ja vaihtaa nettiyhteyden tarjoajaa oman tarpeensa mukaan. Avoimessa verkossa on tarjolla nettiyhteyksien lisäksi myös muita palveluita.
Nyt tehdyn sopimuksen toteutuminen vaatii vielä tavanomaiset viimeistelyt ja viranomaishyväksynnän. Lopullisen kaupan odotetaan tapahtuvan vuoden 2024 lopussa.
Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen Oy on Telia Companyn (40 %) ja CapMan Infran (60 %) omistama yritys, joka rakentaa valtakunnallisesti valokuituyhteyksiä pientaloille ja valikoiduille kerrostalokohteille. Yhtiö on kasvanut neljän toimintavuotensa aikana valokuitutoimialan markkinajohtajaksi. Vuonna 2020 Valokuitunen hankki Telialta 20 000 kotitalouteen ulottuvan Avoin kuitu -verkon ja on jatkanut sen kasvattamista pääasiassa rakentamalla verkkoja laajasti ympäri Suomea, mutta myös ostamalla jo rakennettuja verkkoja.
Kaupan myötä Valokuitusen verkko kattaa lähes 400 000 kotitaloutta vuoden 2024 loppuun mennessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki KaunistoToimitusjohtajaValokuitunen Oy
heikki.kaunisto@valokuitunen.fiKirsi JännesViestintäpäällikköValokuitunen Oy
Puh:050 564 4645kirsi.jannes@valokuitunen.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Valokuitunen Oy rakentaa valokuituyhteyksiä taajamien koteihin ja yrityksiin valtakunnallisesti sinne, missä kysyntää on eniten. Valokuitu on paras saatavilla oleva kiinteä yhteys, joka ei pätki verkon kuormittumisen tai sääolosuhteiden takia. Valokuidulla kotitaloudet saavat tiedonsiirtoyhteydet kerralla kuntoon seuraavaksi vuosikymmeniksi. Kytkemme pientalojen valokuituyhteydet Telian ylläpitämään Avoin Kuitu -runkoverkkoon, jossa asiakas voi nyt ja jatkossa valita nettiliittymänsä usealta eri palveluntarjoajalta. Lähivuosina Valokuitunen investoi satoja miljoonia valokuituverkkoihin Suomessa, jo pelkästään vuoden 2023 aikana investoimme 100 miljoonaa verkkojen rakentamiseen. Valokuitusen verkkojen rakentamisen pääyhteistyökumppani on Eltel. Meidät omistavat suomalainen sijoitusyhtiö CapManin Infra-rahasto ja Telia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy
Varkauteen on tulossa avointa valokuitua – nyt Valokuitunen aloittaa ostamassaan verkossa päätelaitteiden vaihdot23.6.2025 06:35:00 EEST | Tiedote
Valokuitunen osti Telialta viime vuoden lopussa Varkauteen sijoittuvaa valokuituverkkoa. Asiakkaiden kodeissa Varkaudessa aloitetaan nyt valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot. Uudet laitteet mahdollistavat myöhemmin sen, että kaikkien asiakkaiden valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Ähtärissä vaihdetaan nyt valokuituverkon päätelaitteita19.6.2025 06:45:00 EEST | Tiedote
Valokuitunen osti Telialta viime vuoden lopussa Ähtäriinkin sijoittuvaa valokuituverkkoa. Asiakkaiden kodeissa Ähtärissä on nyt ryhdytty vaihtamaan päätelaitteita, jotka tuovat valokuituyhteyden kotiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikkien asiakkaiden valokuituyhteydet voidaan siirtää myöhemmin avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Valokuitunen aloittaa valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot Lappeenrannassa17.6.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Valokuitusen Telialta ostaman valokuituverkon asiakkaiden kodeissa Lappeenrannassa alkavat päätelaitteiden vaihdot. Tänä vuonna Valokuitunen vaihtaa ostetun verkon kaikki päätelaitteet uusiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikki valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Valokuitusen valokuituverkkohanke etenee ripeästi Merikarvialla11.6.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Valokuitunen on tehnyt Merikarvialle ensimmäisen valokuituverkon rakentamispäätöksen. Se varmistaa kunnantalon läheisyyteen avoimen valokuituverkon rakentamisen. Tavoitteena on rakentaa verkko jopa 750 kotitalouden ulottuville.
Kokkolan historialliseen keskustaan valokuituyhteydet – Museoviraston arkeologi valvoo rakentamista10.6.2025 06:50:00 EEST | Tiedote
Kokkolan vanhakaupunki Neristan päivittyy nykyaikaan, kun Katariinantorin ympäristöön rakennetaan valokuituverkkoa. Keväällä alueen kodeissa on jo tehty valokuitupäätelaitteiden asennuksia ja tonteilla mikrokanavaputkien kaivuita. Valokuidun runkoverkon rakentaminen alkaa heinäkuun alussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme