Kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vpj. Krista Mikkonen (vihr.): Hallituksen leikkauksien suurin taakka kaadetaan pienituloisimpien harteille
Budjettiesitys kuvaa Orpon hallituksen kovaa arvopohjaa, kun sopeuttamisesta suurin taakka laitetaan pienituloisimpien kannettavaksi. Hallituksen veropäätökset iskevät suhteellisesti rajuiten pienituloisiin, toteaa Vihreiden Krista Mikkonen.

“Lisäksi hallitus romuttaa hyvinvointivaltion perustuksia leikatessaan perusterveydenhuollosta, koulutuksesta ja sosiaaliturvasta. Samanaikaisesti kansalaisyhteiskuntaa heikennetään leikkaamalla järjestöjen rahoituksesta. Mistä saada apua ja tukea arjesta selviytymiseen, kun julkisten palveluiden lisäksi kolmas sektori ajetaan alas?” kysyy Mikkonen.
Mikkosen mukaan Orpon hallitus kohdentaa kohtuuttoman suuria leikkauksia samanaikaisesti monelle sektorille, jotka heikentävät samojen ihmisten hyvinvointia.
“Työttömyysturvan heikennykset ja suojaosan poisto ajaa yhä useamman toimeentulotuen varaan. Leikkaukset asumistukeen ja etuuksien indeksijäädytykset ajavat ihmiset ahtaalle, ja työntävät yhä useampia köyhyyteen. Työttömyys on kasvussa, mutta hallituksen lakkautettua aikuiskoulutustuen ihmisillä ei ole edes mahdollisuutta kouluttautua uudelleen ja hakeutua uudelle alalle. Orpon hallituksen sanat ja teot ovat jatkuvasti ristiriidassa keskenään”, sanoo Mikkonen.
Mikkosen mukaan rajut leikkaukset, jotka osuvat montaa kautta samoihin ihmisiin, eivät ole kestäviä lyhyellä eikä pitkällä aikavälillä.
“Leikkaamisen ei pitäisi olla itsetarkoitus. Orpo on kertonut, että leikkausten tavoitteena on hyvinvointivaltion säilyttäminen tuleville sukupolville. Häneltä jää huomaamatta, että nyt tehtävillä leikkauksilla hallitus itse ajaa sitä alas. Leikkauksilla on pitkäaikaisia vaikutuksia, jotka myöhemmin näkyvät huono-osaisuutena, työttömyytenä, köyhyytenä ja syrjäytymisenä. Tähän meillä ei ole varaa,” sanoo Mikkonen.
“Kokoomuksen koulutuslupaus petti jälleen. Ammatilliseen koulutukseen tehdään yli 100 miljoonan euron leikkaukset ja opiskelijoiden toimeentuloa heikennetään entisestään. Hallitus on määritellyt yhdeksi keskeisimmäksi tavoitteeksi koulutus- ja osaamistason nostamisen sekä oppijoiden hyvinvoinnin, mutta toimet ovat kuitenkin täysin päinvastaisia, ” sanoo Mikkonen.
Mikkosen mukaan hallitus ei näe kulttuurin arvoa sivistyksen eikä kansantalouden kannalta.
“Orpon hallitus leikkaa taiteesta ja kulttuurista noin 20 miljoonaa. Valtion budjetin kokonaisuuteen sillä ei ole juurikaan vaikutusta, sen sijaan kulttuurin saavutettavuudelle ja luovien alojen työntekijöille seuraukset ovat merkittävät. On tutkittu, että kulttuurin sijoitettu euro tuottaa itsensä takaisin vähintään kymmenkertaisesti. Kulttuurialan leikkaukset johtavat teattereiden, museoiden, konserttien ja muiden kulttuurimahdollisuuksien rajuun vähenemiseen etenkin maakunnissa,” päättää Mikkonen.
Yhteyshenkilöt
Krista MikkonenVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreä kansanedustaja Tiina Elo: EU:n ilmastotavoitteet edellyttävät riittäviä toimia myös kotimaassa16.9.2025 19:00:00 EEST | Tiedote
Vihreä kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo kritisoi Suomen ja Ruotsin pääministereiden metsävetoomusta. Hakkuumäärien kasvattaminen ei ole kestävä tapa tasapainottaa taloutta.
Vihreät kansanedustajat Suomesta ja Ruotsista tyrmäävät pääministeriensä kirjeen komission puheenjohtajalle16.9.2025 17:25:46 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Krista Mikkonen Suomesta ja Rebecka Le Moine Ruotsista hämmästelevät maidensa pääministerien yhteistä kirjettä, jonka he lähettivät Euroopan komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille. Kirjeessä pääministerit vaativat muutoksia EU:n maankäyttösektorin ilmastovaatimuksiin, joita he pitävät kohtuuttomina.
Vihreiden Krista Mikkonen: Purran kommentit rätti kasvoille myös 300 000 ulkomailla asuvalle Suomen kansalaiselle15.9.2025 14:20:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen huomauttaa, että valtiovarainministeri Riikka Purran ajatukset sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille ovat märkä rätti niille ulkomailla asuville Suomen kansalaisille, jotka voisivat paluumuuttajina tuoda mukanaan Suomeen perheensä maailmalta.
Vihreiden Jenni Pitko: Suomen ei pidä osallistua Euroviisuihin, mikäli Israel on mukana15.9.2025 14:01:18 EEST | Tiedote
Tällä viikolla useampi Euroopan maa on ilmoittanut, ettei osallistu tuleviin Eurovision laulukilpailuihin, mikäli Israelin annetaan osallistua. Vihreiden kansanedustaja, Ylen hallintoneuvostossa istuvan Jenni Pitkon mukaan Suomen tulisi viimeistään nyt tehdä samoin.
Sofia Virralta suorat sanat syntyvyyskeskustelusta15.9.2025 13:28:53 EEST | Tiedote
SDP:n Elisa Gebhard vaati jättämässään toimenpidealoitteessa, että munasolujen pakastamisen pitäisi olla jatkossa maksutonta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kertoo puolueensa tukevan Gebhardin aloitetta sekä vaativan muita lisäpanostuksia, joilla voitaisiin tukea itsellisten vanhempien perheellistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme