KOVA: Asumisoikeusasuminen edelleen paras asumisen välimalli
Selvityshenkilöt tekniikan tohtori Matti Kuronen ja pääekonomisti Juhana Brotherus luovuttivat tänään ympäristöministeriölle selvityksensä vuokra- ja omistusasumisen välisen välimallin tarpeesta ja mahdollisesta uudesta välimallista. Selvityshenkilöt arvioivat, ettei vuokra- ja omistusasumisen väliin sijoittuvalle uudelle hallintamuodolle ole varsinaisia perusteita.

Suomessa on kokeiltu erilaisia vuokra- ja omistusasumisen välisiä malleja useiden vuosikymmenien aikana, mutta vain asumisoikeusjärjestelmä on osoittautunut toimivaksi ja turvalliseksi sekä asukkaita kiinnostavaksi. Tätä taustaa vasten selvityksen tulokset eivät ole sinänsä Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n mielestä yllätys.
Asumisoikeusmalli otettiin käyttöön 1990-luvun alkuvuosina ja sillä on rakennettu lähes 60 000 asuntoa tähän mennessä. Niissä asuu yli 100 000 henkilöä. Asumisoikeusjärjestelmä on ainoa itsensä kunnolla läpilyönyt ja vakiintunut malli, jolla on voitu ja voidaan edelleen ehkäistä asuinalueiden eriytymistä. Hallitus on kuitenkin päättänyt, että uusien asumisoikeusasuntojen rakentaminen loppuu vuoden 2025 lopussa.
- Kiitän selvityshenkilöitä heidän työstänsä. Se osoittaa, että toimivia uusia asumisen hallintamalleja on hankala luoda. Nyt maan hallituksen olisikin viipymättä syytä todeta, että asumisoikeusasumisella on paikkansa asumisen kentällä. Samalla hallituksen tulisi päättää, että asumisoikeusasuntojen uudisrakentaminen mahdollistetaan myös jatkossa, KOVAn toimitusjohtaja Jouni Parkkonen toteaa.
KOVA valmis uudistamaan asumisoikeusjärjestelmää
Valtion riskejä on esitetty syyksi asumisoikeusasuntojen uudisrakentamisen lopettamiselle. KOVA uskoo kuitenkin, että asumisoikeusjärjestelmää voidaan kehittää vastaamaan tähän kritiikkiin. KOVA myös ehdottaa, että hallitus mahdollistaa asumisoikeusasuntojen rakentamisen myös vuoden 2025 jälkeen ja samalla harkitsee järjestelmän uudistamista. KOVA on toimittanut maan hallitukselle ja ympäristöministeriölle omat ehdotuksensa asumisoikeusjärjestelmän kehittämiseksi.
- Näkisin parhaaksi, että nykyistä asumisoikeusmallia kehitettäisiin asumisen välimallina. Ehdotuksemme sisältävät muun muassa sen, että asumisoikeuslainsäädäntöä kehitettäisiin valtion riskienhallinnan näkökulmasta. Ehdotuksiamme saa edelleen hyödyntää ja olemme valmiit vuoropuheluun asumisoikeusjärjestelmän uudistamiseksi, Parkkonen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jouni ParkkonentoimitusjohtajaKohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry
Puh:040 593 3338jouni.parkkonen@kovary.fiTietoja julkaisijasta
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry on yleishyödyllisten ja omakustannusperusteella toimivien vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimialajärjestö, joka toimii jäsentensä edunvalvonta-, palvelu- ja yhteistyöjärjestönä. KOVAn jäsenet omistavat normaaleja vuokra-asuntoja, erityisryhmien vuokra-asuntoja tai asumisoikeusasuntoja.
KOVAlla on 133 jäsenyhteisöä. Niiden pysyvässä omistuksessa on yhteensä yli 330 000 vuokra- ja asumisoikeusasuntoa, joissa asuu yli 500 000 henkilöä. KOVAn jäsenet toimivat noin 150 kunnassa. KOVAn jäsenet omistavat noin 85 prosenttia rajoituksenalaisista normaaleista ARA-vuokra-asunnoista, noin 70 prosenttia kaikista rajoituksenalaista ARA-vuokra-asunnoista Suomessa ja noin 85 prosenttia asumisoikeusasunnoista Suomessa. KOVAn jäsenet aloittavat vuonna 2024 yhteensä noin 6 200 kohtuuhintaisen vuokra- ja asumisoikeusasunnon rakennuttamisen.
KOVA edustaa pitkäjänteisiä, pysyviä ja turvallisia vuokra- ja asumisoikeusasuntojen omistajia ja vuokranantajia. KOVA kehittää vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimintaedellytyksiä tekemällä vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöille Suomen parasta edunvalvontaa. KOVAn jäsenistö toimii siten, että pienituloisillakin ihmisillä on varaa laadukkaaseen ja kohtuuhintaiseen asumiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KOVA ry
Kohtuuhintaiset asuntotoimijat: Malttia asuntopolitiikan muutoksiin25.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Tänään 25.4.2025 kevätkokoukseensa kokoontuneet Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry:n jäsenet toivovat malttia asuntopolitiikan ja asuntomarkkinoihin vaikuttaviin uudistuksiin. Asuntopolitiikkaan ja asuntomarkkinoihin vaikuttavia muutoksia ja uudistuksia on jo tehty paljon ja lisää suunnitellaan tehtäväksi. Kun lyhyessä ajassa toteutetaan paljon muutoksia, niiden yhteisvaikutuksia asuntomarkkinoille on vaikea arvioida ennalta.
KOVA: Hallituksen puoliväliriihen kasvutoimet jäivät tussahdukseksi asunto- ja rakennusalan osalta24.4.2025 07:52:21 EEST | Tiedote
Maan hallitus tiedotti eilisillalla 23.4. kaksipäiväisen puoliväliriihensä tuloksista. Hallitus kuvasi puoliväliriihtään kasvuriiheksi. Hallitus esittelikin monia toimia, joilla se aikoo edistää ja tukea taloudellista kasvua Suomeen. Sen sijaan asunto- ja rakennusalan hallitus vaikutti unohtaneen lähes kokonaan.
Kommentti: Valtion tukemien asuntojen vuokrien kasvuvauhti on hidastunut entisestään17.4.2025 08:50:13 EEST | Tiedote
Tilastokeskuksen tämän päiväisen julkaisun mukaan valtion tukemien asuntojen vuokrat kasvoivat vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä 4,0 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna, mikä on alhaisin lukema sitten vuoden 2023 lopun. Viime vuoden vuosikasvu oli 0,7 prosenttiyksikköä nyt raportoitua nopeampaa. Keskimääräinen vuokra valtion tukemissa asunnoissa oli vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä 13,30 euroa asuinneliötä kohden. Edelliseen vuosineljännekseen nähden valtion tukemien asuntojen vuokrat nousivat 1,1 prosenttia.
KOVA: Nuoret ja pitkään asuvat ovat tyytyväisimpiä kohtuuhintaiseen vuokra- tai asumisoikeusasuntoonsa1.4.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Kohtuuhintaisissa vuokra-asunnossa asuvien kokonaistyytyväisyys on 3,88 asteikolla 1–5. Asumisoikeusasunnoissa asuvat antavat kokonaisarvosanaksi 3,78. Asukkaita pyydettiin arvioimaan seuraavia asumisensa osa-alueita: asunto, asuintalo, asuinympäristö, ympäristökuormituksen vähentämistä tukevat ratkaisut, vuokrasuhde ja sen asiakaspalvelu (asumisoikeusasuminen ja sen asiakaspalvelu) sekä asuntoon tai asuintaloon liittyvät palvelut.
KOVA esittää laajaa pakettia kiinteistö- ja rakennusalan kasvutoimiksi hallituksen puoliväliriiheen27.3.2025 04:30:00 EET | Tiedote
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry on laatinut laajan ehdotuspaketin pääministeri Petteri Orpon hallituksen puoliväliriiheen 22.-23.4.2025. Puoliväliriihessä on tarkoitus päättää toimista, joilla Suomen talouskasvuun saataisiin vauhtia. KOVAn paketti sisältää seitsemän erilaista ehdotusta, joista enemmistö tarjoaisi lisää töitä rakennusalalle, vauhdittaisi kohtuuhintaista asuntotuotantoa ja tukisi vihreää siirtymää kiinteistöalalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme