Kustannusosakeyhtiö Siltala

Toivo Sukarin elämäkerta näyttää liikemiehen vivahteikkaan elämän

2.10.2024 08:46:16 EEST | Kustannusosakeyhtiö Siltala | Tiedote

Jaa

Jouni K. Kemppaisen kirjoittama Usko, Toivo, rakkaus - Toivo Sukarin tarina kuvaa, miten ja millä seurauksilla lestadiolaisperheen koulukiusatusta pojasta tuli liikemaailman jättiläinen. 

Jouni K. Kemppaisen kuva Pekka Elomaa. // Kansi: M-L Muukka
Jouni K. Kemppaisen kuva Pekka Elomaa. // Kansi: M-L Muukka

"Seinäjoen Ideaparkin jälkeen en ole nukkunut kunnolla yhtään yötä."

Kuinka kummassa lestadiolaisen suurperheen huonolahjaisesta pojasta tuli suurliikemies, joka on perustanut yhden Suomen suurimmista huonekaluketjuista ja rakentanut jättimäisiä ostoskeskuksia?

Toimittaja Jouni K. Kemppaisen kirjoittamassa elämäkerrassa Toivo Sukari kertoo kaunistelematta, kuinka temppu tehdään ja mitä se on vaatinut. Hän käy suorapuheisesti läpi omakohtaisia kokemuksiaan raadollisesta kilpailusta, jossa keinoja ei kaihdeta.

Sukari puhuu avoimesti myös henkilökohtaisen elämänsä vauhdikkaista kiemuroista ja siitä, kuinka menestyksen huumassa suhteellisuudentaju katoaa ja elämänhallinta pettää. Omat kokemukset ovat vaikuttaneet myös siihen, miksi Sukari on nykyään huolissaan lasten ja nuorten mielenterveydestä.

Mutta olisiko Toivo Sukari elänyt onnellisempaa elämää? Se taitaa olla liian suuri kysymys jossiteltavaksi.

Se kuitenkin on varmaa, että jos hän olisi ensimmäisen suuren luokan kalustehallinsa rakennustyömaalla valinnut toisin, hänestä ei olisi koskaan kirjoitettu elämäkertaa. Tai jos olisi, kirjasta olisi tullut paljon tylsempi.

Jouni K. Kemppainen (s. 1962) on Helsingin Sanomien Kuukausiliitteen pitkäaikainen toimittaja ja ravintolakriitikko. Hän on kirjoittanut lukuisia tietokirjoja, muun muassa teokset Kaija Koosta, siideristä ja kansalaissodasta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: M-L Muukka
Kansi: M-L Muukka
Lataa
Jouni K. Kemppainen / Kuva: Pekka Elomaa
Jouni K. Kemppainen / Kuva: Pekka Elomaa
Lataa

Linkit

Kustannusosakeyhtiö Siltala on Aleksi ja Touko Siltalan vuonna 2008 perustama riippumaton kustantamo, joka julkaisee laadukasta kauno- ja tietokirjallisuutta.

www.siltalapublishing.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Siltala

Ruoka on osa Euroopan kulttuuripääkaupunkiohjelmaa – Hyvää Oulua – Kurkistuksia arktiseen ruokalaboratorioon -kirja julkistetaan Helsingissä 15.4. ja Oulussa 16.4.8.4.2026 14:44:12 EEST | Tiedote

Oulu on vuoden 2026 Euroopan kulttuuripääkaupunki, Oulu2026. Arctic Food Lab -kokonaisuus tuo ruokakulttuurin mukaan Oulu2026-ohjelmaan, ruoan tuottajista vähittäismyyntiin ja ruokatapahtumiin. Hyvää Oulua -kirjaan on koottu kurkistuksia arktiseen ruokalaboratorioon. Piia Rantala-Korhosen kirjoittamassa, upeasti kuvitetussa teoksessa tutustutaan alueen ruokailmiöihin, hienoihin raaka-aineisiin ja tekijöihin. Kirjassa on reseptejä sekä perinteisiin ja tämän päivän ruokiin. *** TERVETULOA kirjan Helsingin julkistamistilaisuuteen Oodi-kirjastoon keskiviikkona 15.4. kello 10. Oulussa infotilaisuus kirjasta järjestetään seuraavana päivänä 16.4. kello 10 Oulu2026 Infossa (Kauppakortteli Pekuri, 2. kerros).

Mikko Lohikosken muistelmat Niin kauas kuin maailmaa riittää – Kirjan julkistamistilaisuus on 16.4. Helsingissä8.4.2026 10:34:55 EEST | Tiedote

Ainutlaatuinen kuvaus elämäntyöstä rauhan ja oikeudenmukaisemman maailman puolesta. Kanslianeuvos Mikko Lohikoskella on takanaan pitkä ja ansiokas ura kansalaisjärjestöissä ja virkamiehenä sekä kotimaassa että ulkomailla. Elävästi ja lämpimästi kerrotuista muistelmista avautuu poikkeuksellinen näköala siihen, kuinka suomalainen sodan jälkeinen yhteiskunta askel askeleelta avautui tuntemaan vastuuta muusta maailmasta, osoittamaan solidaarisuutta kaukaisiakin kansoja kohtaan sekä toimimaan rauhan ja aseidenriisunnan puolesta. *** TERVETULOA Niin kauas kuin maailmaa riittää -kirjan julkistamistilaisuuteen torstaina 16.4. Postitalon Rosebud-kirjakauppaan kello 17. - Yleisölle avoimeen tilaisuuteen ei tarvita ilmoittautumista.

Erkki Tuomiojan teräväkatseinen päiväkirjasarja jatkuu – Kirjan julkistustilaisuus 31.3.24.3.2026 10:29:03 EET | Tiedote

Erkki Tuomiojan hengästyttävä tahti jatkuu vuosina 2005–2006 ulkoministerin kiitäessä ympäri maailmaa: tapaamisia maailman huipulla, konferensseja, suppeita tunnusteluja. Suomen politiikkaan Tuomioja uppoaa niin ikään. Oman puolueen linja tuo totutusti mieliharmia demaridissidentille, kun taas yhteistyö pääministeri Matti Vanhasen kanssa luistaa. Omat solmunsa on suhteissa presidentti Tarja Haloseen. Päiväkirjan veto pysyy. Ulkoministeri ei unohda – koska hän kirjaa keskeisiä tapahtumia ja tunnelmia muistiin. Suorasukaisesti. Ole varovainen, minä olen äänestänyt Tuomiojaa – Poliittiset päiväkirjat 2005–2006 on päiväkirjasarjan kuudes osa. *** TERVETULOA kirjan julkistustilaisuuteen Työväenliikkeen kirjastoon (Sörnäisten rantatie 25, Helsinki) tiistaina 31.3. kello 14–16. Kaikille avoimessa yleisötilaisuudessa Tuomiojaa haastattelee toimittaja, kriitikko Veli-Pekka Leppänen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye