Kustannusosakeyhtiö Siltala

Toivo Sukarin elämäkerta näyttää liikemiehen vivahteikkaan elämän

2.10.2024 08:46:16 EEST | Kustannusosakeyhtiö Siltala | Tiedote

Jaa

Jouni K. Kemppaisen kirjoittama Usko, Toivo, rakkaus - Toivo Sukarin tarina kuvaa, miten ja millä seurauksilla lestadiolaisperheen koulukiusatusta pojasta tuli liikemaailman jättiläinen. 

Jouni K. Kemppaisen kuva Pekka Elomaa. // Kansi: M-L Muukka
Jouni K. Kemppaisen kuva Pekka Elomaa. // Kansi: M-L Muukka

"Seinäjoen Ideaparkin jälkeen en ole nukkunut kunnolla yhtään yötä."

Kuinka kummassa lestadiolaisen suurperheen huonolahjaisesta pojasta tuli suurliikemies, joka on perustanut yhden Suomen suurimmista huonekaluketjuista ja rakentanut jättimäisiä ostoskeskuksia?

Toimittaja Jouni K. Kemppaisen kirjoittamassa elämäkerrassa Toivo Sukari kertoo kaunistelematta, kuinka temppu tehdään ja mitä se on vaatinut. Hän käy suorapuheisesti läpi omakohtaisia kokemuksiaan raadollisesta kilpailusta, jossa keinoja ei kaihdeta.

Sukari puhuu avoimesti myös henkilökohtaisen elämänsä vauhdikkaista kiemuroista ja siitä, kuinka menestyksen huumassa suhteellisuudentaju katoaa ja elämänhallinta pettää. Omat kokemukset ovat vaikuttaneet myös siihen, miksi Sukari on nykyään huolissaan lasten ja nuorten mielenterveydestä.

Mutta olisiko Toivo Sukari elänyt onnellisempaa elämää? Se taitaa olla liian suuri kysymys jossiteltavaksi.

Se kuitenkin on varmaa, että jos hän olisi ensimmäisen suuren luokan kalustehallinsa rakennustyömaalla valinnut toisin, hänestä ei olisi koskaan kirjoitettu elämäkertaa. Tai jos olisi, kirjasta olisi tullut paljon tylsempi.

Jouni K. Kemppainen (s. 1962) on Helsingin Sanomien Kuukausiliitteen pitkäaikainen toimittaja ja ravintolakriitikko. Hän on kirjoittanut lukuisia tietokirjoja, muun muassa teokset Kaija Koosta, siideristä ja kansalaissodasta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: M-L Muukka
Kansi: M-L Muukka
Lataa
Jouni K. Kemppainen / Kuva: Pekka Elomaa
Jouni K. Kemppainen / Kuva: Pekka Elomaa
Lataa

Linkit

Kustannusosakeyhtiö Siltala on Aleksi ja Touko Siltalan vuonna 2008 perustama riippumaton kustantamo, joka julkaisee laadukasta kauno- ja tietokirjallisuutta.

www.siltalapublishing.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Siltala

Psykonautti – Psykedeelit hoitokeinona mielenterveysongelmissa23.4.2026 10:40:29 EEST | Tiedote

Media ja populaarikulttuuri ovat täynnä tarinoita psykedeelien uudesta tulemisesta. Ennen niin pelätyt ja kielletyt molekyylit ovat tuomassa uusia hoitomuotoja mielenterveysongelmiin. Oikeanlaiseen terapiaan yhdistettynä psykedeelit voivat toimia tehokkaana hoitokeinona muun muassa masennukseen, ahdistukseen ja addiktioihin. Yhteiskuntatieteiden tohtori Aleksi Hupli on tutkinut psykoaktiivisia aineita sosiologisesti yli 15 vuotta. Hänen edellinen tietokirjansa Älyä lääkkeistä ja päihteistä? - Tajusteiden hyötykäyttö (2024) voitti Suomen Tiedekustantajien Liiton Vuoden tiedekirja -palkinnon. Hänen uuden Psykonautti-kirjansa alaotsikko on Psykedeelinen käsitekirja mielen manifestiin.

Kirjailijat Tara Menon ja Lena Andersson vieraina Helsinki Litissä22.4.2026 14:20:57 EEST | Tiedote

Siltalan kirjailijat, intialainen Tara Menon ja ruotsalainen Lena Andersson saapuvat Helsinki Lit -kirjallisuustapahtuman vieraiksi toukokuussa. Lena Anderssonin kanssa perjantaina 22.5. keskustelee europarlamentaarikko Li Andersson, ja lauantaina 23.5. Tara Menonin kanssa toimittaja Adile Sevimli. Medialla on mahdollisuus haastatella kirjailijoita Helsingissä. He molemmat esiintyvät Akateemisen kirjakaupan Kohtaamispaikalla torstaina 21.5. Helsinki Lit ohjelma: https://helsinki-lit.fi/ohjelma/

Enkelten leipää – Patti Smithin uusi, unohtumaton elämäkerta21.4.2026 11:21:45 EEST | Tiedote

Enkelten leipää -muistelmateoksessaan Patti Smith vie lukijansa intiimille matkalle toisen maailmansodan jälkeiseen lapsuuteensa ja nuoruuteensa. Lapsuutta värittävät muun muassa tiheään vaihtuvat osoitteet, tuhoon tuomitut talokompleksit, vaihtuvat naapurit, kiusaajien kukistaminen ja pyhien hopeakolikoiden metsästäminen. Teini-iässä roihuavat ensirakkaudet niin poikiin kuin taiteeseen, kirjoittaminen alkaa, Arthur Rimbaud ja Bob Dylan astuvat esikuvina näyttämölle, rockmuusikon ura nousee vähitellen siivilleen. Tavattuaan suuren rakkautensa, Fred Sonic Smithin, Patti jättää musiikkimaailman taakseen, perustaa perheen ja keskittyy uudenlaiseen seikkailuun miehensä ja lastensa kanssa – palatakseen suurten surujen ja menetysten jälkeen vapaaksi taiteilijaksi, jolla on taito muuttaa arkinen maagiseksi ja löytää tuskasta toivon siemeniä.

Rikoksetta rangaistut – Tietokirja Suomen työlaitoksista ///HUOM KIRJAN EMBARGO ON 26.4.///16.4.2026 13:34:16 EEST | Tiedote

///LISÄYS SILTALAN EDELLISEEN TIEDOTTEESEEN: KIRJAN EMBARGO ON 26.4. KLO 00.01/// Suomessa toimi 1920-luvulta alkaen aina 1980-luvulle saakka työlaitoksia, joiden avulla pyrittiin puuttumaan rikoksiin jo ennen kuin ne edes tapahtuivat. Huonosti tunnetut, mutta yhteiskunnallisesti merkittävät työlaitokset toimivat kehittyvän hyvinvointiyhteiskunnan laajalti hyväksyttynä varjopuolena. Työlaitosten historia on yksilönvapauden menetyksen ja sääntö-Suomen historiaa. Katariina Parhin ja Vesa Rannan teos Rikoksetta rangaistut – Sopeutumattomat Suomen työlaitoksissa kertoo, miksi työlaitoksia perustettiin, kuka niihin joutui, ja mitä niissä koettiin. *** Kirjaan perustuva näyttely avautuu yleisölle Työväenmuseo Werstaalla Tampereella vappuaattona 30.4. https://www.tyovaenmuseo.fi/nayttelyt/tulevat-nayttelyt/ Medialla on mahdollisuus haastatella kirjan tekijöitä keskiviikkona 29.4. Yht: Museolehtori Hanna Yli-Hinkkala, hanna.yli-hinkkala@tyovaenmuseo.fi

Rikoksetta rangaistut – Tietokirja Suomen työlaitoksista16.4.2026 13:18:51 EEST | Tiedote

Suomessa toimi 1920-luvulta alkaen aina 1980-luvulle saakka työlaitoksia, joiden avulla pyrittiin puuttumaan rikoksiin jo ennen kuin ne edes tapahtuivat. Huonosti tunnetut, mutta yhteiskunnallisesti merkittävät työlaitokset toimivat kehittyvän hyvinvointiyhteiskunnan laajalti hyväksyttynä varjopuolena. Työlaitosten historia on yksilönvapauden menetyksen ja sääntö-Suomen historiaa. Katariina Parhin ja Vesa Rannan teos Rikoksetta rangaistut – Sopeutumattomat Suomen työlaitoksissa kertoo, miksi työlaitoksia perustettiin, kuka niihin joutui, ja mitä niissä koettiin. *** Kirjaan perustuva näyttely avautuu yleisölle Työväenmuseo Werstaalla Tampereella vappuaattona 30.4. https://www.tyovaenmuseo.fi/nayttelyt/tulevat-nayttelyt/ Medialla on mahdollisuus haastatella kirjan tekijöitä keskiviikkona 29.4. Yht: Museolehtori Hanna Yli-Hinkkala, hanna.yli-hinkkala@tyovaenmuseo.fi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye