Kysely: Metsänomistajat kiinnostuneempia puukaupoista enemmän kuin koskaan aiemmin
Metsänomistajien kiinnostus puukauppaan on kasvussa, selviää syksyn Metsätutka-kyselystä. Vaikka puukauppaa on tehty viime aikoina ahkerasti, on metsänomistajilla vielä myyntiaikeita. Lähes 40 prosenttia metsänomistajista aikoo myydä puuta ensi vuonna. Puun hyvän kysynnän ja hinnan nousun merkitys puukauppaan kannustavana tekijänä on noussut vastauksissa aivan uudella tasolla.

MTK:n teettämän Metsätutka-kyselyn mukaan metsänomistajien kiinnostus puukauppaan on noussut, sillä ensi vuodelle puunmyyntiaikomuksia oli liki 40 prosentilla metsänomistajista. Yllättävää on myös kiinnostus puukauppaan tämän vuoden aikana, vaikka vuotta ei ole enää paljon jäljellä. Varmasti myyvien osuus on historiallisen suuri (12 %), kun esimerkiksi vuotta aiemmin lukema vastaavaan ajankohtaan oli huomattavasti alhaisempi (7%). Puun myyntipäätökseen vaikuttavista tekijöistä puun hintatason merkitys on noussut uudelle tasolle. Jopa kaksi kolmesta vastaajasta mainitsee puun hintatason vaikuttavan myyntipäätökseen kuluvana vuonna.
”Puun hinnan nousu lisää kiinnostusta puukauppaa kohtaan huomattavasti. Teollisuudellekin tämä on hyvä viesti, että kyllä puuta saa rahalla”, toteaa MTK:n tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen.
Kiinnostus puunmyyntiin korostuu erityisesti metsänomistajilla, jotka ovat ammattiaseman mukaan aktiivimaanviljelijöitä, sillä reilusti yli 60 prosentilla vastaajista on puunmyyntiaikomuksia ensi vuodelle. Lisäksi nuorempi metsänomistajapolvi (alle 45 v.) on kiinnostuneempi puukauppoja kohtaan kuin iäkkäämmät metsänomistajat.
Metsätutka-kyselyssä seurataan myös metsänomistajien luottamusta talouteen. Se osoittaa, että metsänomistajien luottamus talouteen on noussut selvästi kahdesta edellisvuodesta. Nuoremmilla metsänomistajilla on vastauksien mukaan korkein tulevaisuusluottamus omaan taloudelliseen tilanteeseen vuoden aikajänteellä. Metsätutkan tulokset ovat linjassa Tilastokeskuksen kuluttajien luottamusindikaattorin kanssa, joka osoittaa kuluttajien luottamuksen talouteen kasvaneen viime vuoteen verrattuna.
”Metsätutka-kysely osoittaa, että puun hintojen noustessa taloudellinen tyytyväisyys lisääntyy metsänomistajakunnassa ja toisaalta puuta tulee kasvavassa määrin markkinoille teollisuuden tarpeisiin. Näinä aikoina onkin koko metsäsektorin kannalta tärkeää, että metsänomistajat luottavat tulevaisuuteen ja uskaltavat investoida metsiin”, toteaa MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola.
Tutkimuksen aineisto kerättiin puhelinkyselyllä syyskuussa suomalaisilta metsänomistajilta. Vastaajia oli 502, ja se kuvaa suomalaista metsänomistajakuntaa kattavasti. Vastausten virhemarginaali on noin 4 prosenttiyksikköä 95 prosentin luottamusvälillä. Suomessa on Luonnonvarakeskuksen metsätilarakennetilaston mukaan 632 000 metsänomistajaa ja 347 000 vähintään kahden hehtaarin metsätilakokonaisuutta. Tutkimuksen teki Kantar TNS Agri Oy.
Lisätietoja:
Tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen puh. 044 373 9377
Metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola puh. 040 502 6810
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Puukauppamäärät laskivat merkittävästi vuonna 2025 – asiantuntijuuden merkitys korostuu kaupoille ryhdyttäessä19.1.2026 12:51:54 EET | Tiedote
Metsäteollisuuden puukauppatilastot vuodelta 2025 osoittavat, että puukauppoja solmittiin merkittävästi aikaisempia vuosia vähemmän. Alemmalla tasolla puukauppamäärissä päädyttiin viimeksi vuonna 2020. Erityisesti syksy ja loppuvuosi olivat tilastoissa poikkeuksellisen hiljaista aikaa.
Kotimaista sipulia on nyt runsaasti – teemaviikko nostaa esiin talven arkisuosikin15.1.2026 15:23:58 EET | Tiedote
Sipulin teemaviikko nostaa esiin arjen keittiön tärkeimmän perusraaka-aineen. Viime kesän hyvä sato näkyy nyt runsaana ja monipuolisena kotimaisen sipulin valikoimana ruuanlaittoon keitoista uuniruokiin ja salaateista lisukkeisiin.
Maaseutumatkailuyritykset hakevat kasvua yli kolminkertaisesti muihin pk-yrityksiin verrattuna14.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
MTK:n ja Lomalaidun ry:n kyselyn mukaan joka viides maaseutumatkailuyritys tavoittelee voimakasta kasvua, vaikka yleinen taloustilanne on epävarma. Alan kasvuhalu erottuu selvästi muusta suomalaisesta yrityskentästä. Lisäksi yli puolet vastaajista kertoo hakevansa kasvua mahdollisuuksien mukaan. Tulokset julkistettiin Matkalla kasvuun -tapahtumassa 14.1.2026 Lopella.
MTK: Ilmasto- ja luontopaneeleilta puuttuu kokonaiskuva metsistä14.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote
MTK tyrmää ilmasto- ja luontopaneelien ehdotukset hakkuiden rajoittamisesta. Paneelien esitykset perustuvat totuttuun tapaan kapeaan tarkasteluun. Ne sivuuttavat metsien kasvun ja hoidon merkityksen sekä ovat ilmasto- ja talousvaikutuksiltaan haitallisia.
Suomalainen metsäkuusi tuo joulun – ota talteen kuusenhakureissun muistilista!17.12.2025 15:21:13 EET | Tiedote
Suomalaisessa metsässä kasvanut kuusi on monelle jouluperinne, joka tuo joulun kotiin. MTK kokosi näppärän muistilistan, jolla joulupuun haku onnistuu sujuvasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme