SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen: On päivän selvää, ettei SDP seuraa hallituksen palkkakuoppalakia sivusta
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen pitää hallituksen tapaa sekaantua työmarkkinakysymyksiin ennenkuulumattomana. Uusin heikennys on luvassa kenties jo ensi viikolla. SDP ei seuraa sitä sivusta.

- On ennenkuulumatonta, että hallitus niin yksiselitteisesti on asettunut työnantajan leiriin ja kohdistanut työelämäheikennyksensä yksinomaan työntekijäosapuoleen. Suomessa on pitkä ja menestyksekäs historia sopimisesta, jonka hallitus yliolkaisesti vaarantaa, Tuppurainen sanoo.
Tulevalla viikolla luvassa on todennäköisesti seuraava askel työelämäheikennyksissä, kun hallituksen odotetaan antavan eduskunnalle vientivetoisen palkkamallinsa.
- Puheenjohtaja Antti Lindtman kuvasi tilanteen naulan kantaan Uutisextran haastattelussaan. Hallituksen malli on vastoin suomalaista sopimistapaa ja heikentää palkkatasa-arvoa, se syventää monien pienipalkkaisten naisten palkka-ahdinkoa. Hallituksen malli uhkaa ajaa monet yhteiskuntamme kannalta kriittiset alat ja niiden työntekijät, kuten opettajat, poliisit, hoitajat ja monet muut joko käymään palkkataistelu yksin tai tyytymään pysyvään palkkakuoppaan. Yhdistettynä hallituksen muihin leikkauksiin kokonaisuus on karmea.
- On aivan selvää, ettei SDP tule seuraamaan tällaista välistävetoa vierestä, vaan me tulemme tekemään tästä hallitukselle välikysymyksen, ellei hallitus peräänny.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Vankiloiden yliasutus uhkaa turvallisuutta, hallituksen toimittava välittömästi1.4.2025 15:59:44 EEST | Tiedote
Ylen jutussaan esiin nostama Suomen vankiloiden tilanne kertoo karua kieltään vankilajärjestelmän resurssipulasta ja sen vaikutuksista turvallisuuteen. SDP:n kansanedustaja Paula Werningin mukaan tilanne on niin vakava, että se vaikuttaa jo vankiloiden turvallisuuteen.
Puolustusvaliokunnan Mika Kari: eduskuntakuulemiset Ottawan sopimuksesta irtautumisesta aloitettava1.4.2025 15:12:48 EEST | Tiedote
Puolustushallinto ja ulkoministeriö ovat selvittäneet jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta irtautumista. Arvio on, että sopimuksesta tulisi irtautua, jotta Suomi voi varata itselleen mahdollisuuden rakentaa jalkaväkimiinoihin perustuvaa suorituskykyä puolustuksensa vahvistamiseksi. SDP:n kansanedustaja, puolustusvaliokunnassa vuodesta 2011 asti toiminut Mika Kari pitää selvityksen arviota irtautumisesta muuttuneessa turvallisuustilanteessa perusteltuna ja katsoo olevan tärkeää, että eduskunta aloittaa kuulemiset asiassa ja että eduskunnassa huolellisesti kuullaan Puolustusvoimia ja muita asiantuntijoita.
Eduskunnan Saaristomeriryhmä: Ravinnekierron parantaminen on myös turvallisuuspolitiikkaa31.3.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Eduskunnan Saaristomeri-ryhmä ehdottaa ravinnekiertoa vauhdittavia päätöksiä hallituksen puoliväliriiheen. Ravinnekierrolla on merkittäviä hyötyjä niin maatalouden kannattavuudelle, ympäristökestävyydelle kuin satovarmuudelle.
SDP:n Aki Lindén: Ylilaskutus on vakava riski kaupallisessa terveydenhuollossa31.3.2025 10:05:09 EEST | Tiedote
YLE:n MOT-ohjelma kertoo Terveystalo-yrityksessä ilmenneistä ylilaskutuksista. Työterveyshuollon asiakasyrityksiä on laskutettu todellista toteutumaa vaativammista tai pidemmistä hoitokäynneistä. Mistä tämä kertoo ja miksi ylilaskutus on riski kaupallisessa terveydenhuollossa?
SDP:n Miapetra Kumpula-Natri osallistuu Think7-huippukokoukseen Kanadassa31.3.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (sd.) osallistuu Think7 -huippukokoukseen Kanadassa 1.–2. huhtikuuta 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme