Suomen Keskusta r.p.

Keskustan Kettunen: Hallitus pettämässä torstaina opettajat, poliisit ja hoitajat

Jaa

Keskustan varapuheenjohtaja Tuomas Kettunen tuomitsee hallituksen aikeet painaa lailla vientialojen ulkopuolisten työntekijöiden palkkakehitystä alaspäin. Kettusen mukaan kokoomus, perussuomalaisten tuella, pettää opettajien, poliisien, hoitajien, sotilaiden ja lastenhoitajien luottamuksen, pahentaa työvoimapulaa hoitoalalla ja lietsoo riitoja työmarkkinoille. Myös palvelualojen ja rakentamisen ammattilaiset kärsisivät hallituksen suunnitelmasta. Hallitus aikoo tehdä eri alojen palkkakehitystä heikentävän lakiesityksen tulevana torstaina.

  • Orpo ja Purra eivät arvosta poliisien, hoitajien tai opettajien työtä. Ammattilaiset tuomitaan ikuiseen palkkakuoppaan. Kun palkkaratkaisut muilla aloilla olisivat joka kerta paremmat, houkuttaa arvokas ura esimerkiksi päiväkodissa, vanhainkodissa, poliisina tai opettajana jatkossa entistä vähemmän, Kettunen sanoo.
  • Samalla hallitus vaikeuttaa valtakunnansovittelijan työtä sitomalla tämän käsiä ja sotkemalla toimivia toimintatapoja. Työriidat roihuavat hallituksen ansiosta jatkossa entistä kuumempina ja laajempina, kun sovittelun mahdollisuudet ajetaan alas.
  • Jos hallitus ei luovu hallitusohjelman kirjauksesta, pahenee monien alojen työvoimapula, työtaistelut kiihtyvät ja eriarvoisuus repeää. Kukahan nämäkin sotkut siivoaa, kysyy Kettunen.

Hallitusohjelman mukaan ”Laissa työriitojen sovittelusta säädetään, että palkantarkastusten yleistä linjaa ei voida ylittää valtakunnansovittelijan toimistosta tai sovittelulautakunnan toimesta annettavalla sovintoehdotuksella.” Kettunen vaatii hallitusohjelmasta perääntymistä. Lopullinen lakiesitys tulee julkiseksi vasta, kun hallitus on sen istunnossaan käsitellyt. 

  • Hallituksen ja Hakaniemen lapsellinen riitely on jo maksanut Suomelle tähtitieteellisiä summia. Nyt kesken palkkaneuvottelujen käynnistetään uudet riidat. Taasko hallitus haukkuu palkansaajapuolta mafiaväeksi ja ammattiliitot pistävät lakkovahdit porteille, Kettunen kysyy.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on yli 110-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.

Kaikkonen: Pienyrittäjät jäivät suuryritysten varjoon - Veronkevennykset myönteistä, velan kasvu kielteistä24.4.2025 09:58:43 EEST | Tiedote

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen arvioi, että etenkin pienten ja keskisuurten yritysten asia sekä pienituloisten ihmisten pärjääminen jäi hallituksen kehysriihessä suuryritysten sekä kovatuloisten jalkoihin. Talouskasvun kannalta riihen lääkkeet jäivät vajaiksi. Kaikkonen harmittelee myös sitä, että hallitus ei suostunut korjaamaan leikkauslinjaansa vanhusten ja sairaiden palveluissa. Hallitus päätti pitää voimassa arvonlisäveron jättikorotukset sekä kotitalousvähennyksen alasajon, mutta laski yhteisöveroa. Kokonaisuus on vaatimaton etenkin pienille sekä keskisuurille yrityksille, Kaikkonen sanoo. Yhteisöveron alennus kasvattaa maamme velkaantumista voimakkaasti, eikä paikkaa hallituksen aiemmin tekemien veronkiristysten haitallisia vaikutuksia. Olisiko nämä eurot voinut käyttää viisaamminkin? Keskustan vaihtoehto olisi parempi etenkin pienille ja keskisuurille yrityksille ja ruokkisi investointeja. Veisimme yritysverotusta Viron veromallin suuntaan: Verottaisimme kevyemmin yrit

Keskustan Kettunen: PS kuittaa Satoset ja Tunnin junat mukisematta15.4.2025 14:40:14 EEST | Tiedote

Keskustan varapuheenjohtaja Tuomas Kettunen hämmästelee perussuomalaisten aikeita jatkaa kokoomuksen peesaamista vaalituloksesta huolimatta. Riikka Purra on kommentoinut vaalitulosta sanomalla, että Orpon hallituksen linja on oikea, mutta viestintä on epäonnistunut. Petteri Orpo kertoi tiistaina, että nykylinjasta ja Orpon lempihankkeesta Turun tunnin junasta pidetään kiinni. ⁠Orpon hallituksessa unohdettu kansa on unohdettu, mutta kokoomuksen ydinporukkaa muistetaan joka käänteessä. Ei ihme, että PS romahti, Kettunen arvioi. PS pönkkää kovapalkkaisimmille isot veroalet, tavallisen kansan verotus kiristettiin juuri kovimmaksi kymmeneen vuoteen. Suuryritykset saavat veroporkkanoita, suomalainen pienyrittäjä arvonlisäveron jättinostot ja kotitalousvähennyksen alasajon. Vanhuksille tarjotaan hoitajien sijaan digihärveleitä, terveysjäteille jättitukia. Ammatillisesta koulutuksesta leikataan ja hallituksen ministerit kiertävät maailmalla duunareita houkuttelemassa. ⁠Tuoreimpana nöyryytyksen

Kaikkonen: Suomi heräsi uuteen poliittiseen todellisuuteen, hallitus painaa torkkunappia15.4.2025 12:01:39 EEST | Tiedote

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan Suomi heräsi vaalien jälkeen uuteen poliittiseen todellisuuteen. Lähipalveluita käsitelleissä vaaleissa Suomen kartta värjäytyi keskustanvihreäksi, kun Keskusta otti ensimmäisen vaalivoittonsa aikoihin. Samalla hallituspuolueiden yhteiskannatus laski etenkin perussuomalaisten romahtaessa ympäri maata. Vaaleilla on Kaikkosen mukaan suuri yleispoliittinen merkitys. Vaalien jälkeen herättiin uuteen poliittiseen todellisuuteen, mutta perussuomalaisten ja kokoomuksen johtajat näyttävät painavan torkkunappia. Purran ja Orpon yhteinen vastaus kansan tuomioon on ollut, että mitään ei muuteta, vanha linja on täydellinen ja nykymeno on paras meno. Kovakorvainen kaksikko, ei voi muuta sanoa, Kaikkonen toteaa. Tavallisen kansan palveluita ajetaan nyt hallituksen säästöpäätöksillä alas, tavallisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeneen, työttömyys on kovinta yhdeksään vuoteen ja konkurssien määrä on ennätystasolla. Kansa antoi vaaleissa palautt

Keskustan Kemppi: Jättipäiväkodit ovat ihmiskoe, jolle on pistettävä rajoja9.4.2025 13:48:19 EEST | Tiedote

Keskustan varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi vaatii rajoittamaan uusien jättipäiväkotien rakentamista sekä kaupunginvaltuustoissa että lailla. Viime vuosina Suomessa on rakennettu useita yli 200, jopa yli 300 lapsen päiväkoteja, vaikka jättipäiväkodeille ei löydy puoltavaa tutkimusnäyttöä, ja tutkijat sekä työntekijät ovat varoittaneet jättipäiväkotien ongelmista. Kempin mukaan jättiyksiköiden sijaan pitäisi suosia kohtuullisen kokoisia lähipäiväkoteja, joista on kerrytetty hyviä kokemuksia vuosikymmenien ajalta. Satojen lasten jättipäiväkoteja kritisoivat julkisesti tutkijat, työntekijät sekä vanhemmat. Uusien jättipäiväkotien rakentamista on rajoitettava lailla, ja nykyisten jättipäiväkotien toiminnasta on tehtävä vuosien huolellinen tutkimus, Kemppi sanoo. Esitän sadan lapsen lakisääteistä rajaa uusille päiväkodeille. Hallintokoneistot suosivat teollisen mittakaavan päiväkoteja, mutta nyt pitää toimia lapset edellä eikä hallinnon ehdoilla. Kohtuullisten kokoisten päiväkotien korvaamine

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye