Antto Terras debytoi dekkaristina
Persoonallisesta kirjoitustyylistään tunnettu, true crimen ja huumorin mestari Antto Terras aloittaa uuden Viroon sijoittuvan KILL TALLINN -dekkarisarjan. Sarjassa rikosten uhrit ovat aina suomalaisia ja tapahtumapaikat suomalaisille Viron-kävijöille tuttuja.

KILL TALLINN on Antto Terraksen (s. 1973 Tallinna) luoma kaksitoistaosainen dekkarisarja, jonka tarinoissa sekoitetaan röyhkeästi faktaa ja fiktiota, ryöstöviljellään historiaa ja annetaan mustan huumorin kukoistaa. Sarjassa selvitettävät rikokset tapahtuvat pääosin Tallinnassa, mutta myös muualla Virossa, yhteisen lähihistoriamme eri vuosina. Yleisjuoneen kuuluu sekin, että uhrit ovat aina suomalaisia, ja paikallispoliisia on tutkinnassa auttamassa Tallinnaan asettunut suomalainen Harri Hellman, dekkaritaivaan uusin tähtitulokas. Sarjan tapahtumapaikat ovat tuttuja kaikille suomalaisille Viron-kävijöille. Myös muutamat tarinoiden hahmoista saattavat vaikuttaa tunnistettavilta.
Antto Terras toteaa: "Viroon sijoittuvaa dekkaria täytyy kirjoittaa paljon vähemmän kuin tavallista teosta – se jotenkin kirjoittaa itse itseään, eikä niin mieletöntä tapahtumaa voi edes keksiä, etteikö sellainen olisi Virossa tapahtunut oikeasti."
KILL TALLINN -sarjan jaksot julkaistaan ensin äänikirjoina ja myöhemmin printtikirjaksi koottuna.
Sarjan ensimmäinen osa nyt äänikirjapalveluissa
KILL TALLINN -sarja alkaa nyt julkaistulla Virun varietee -jaksolla. Tallinnaan modernia hotellia rakentamaan saapuneet suomalaiset ahkeroivat myös muualla kuin telineillä. Virusta tuleekin lopulta paitsi kaupungin tunnetuin maamerkki, myös suomalais-virolaisen yhteistyön, avunannon ja hyväksikäytön symboli. Hotellin varieteen hämyssä tehdään päätöksiä, joiden seurauksista joutuu maksamaan vielä parikymmentä vuotta myöhemmin.
Neuvostoliittolaisten ammattitappajien ja yhtä häikäilemättömien Suomen konsulaattivirkailijoiden hämmentämässä tarinassa kuolemansa kohtaa Olavi, onnea tavoitteleva rakennusmies. Toivottamalta tuntuvan mysteerin ratkaisemisessa Harri Hellmanilla on tällä kertaa tuuriakin matkassa. Tallinnan rikospoliisin komisario Kullin kiitoksista ei tahdo tulla loppua. Ja kuten Virossa tapana – paha saa lopulta palkkansa, mutta tuntuvia etuisuuksia jaetaan myös muille mukana olleille.
Kirjailija Antto Terras tunnetaan parhaiten vauhdikkaista true crime -tietokirjoistaan. Hänen esikoisteoksensa Stockmann Yard (2015) ilahduttaa ja suututtaa laajoja kansalaispiirejä edelleen. KILL TALLINN -sarja on Terraksen ensimmäinen rehellisesti fiktiivinen kirjoitusprojekti.
Antto Terras kertoo KILL TALLINN -sarjasta Turun Kirjamessuilla perjantaina 4.10. klo 16.30 ja Helsingin Kirjamessuilla perjantaina 25.10. klo 18.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Tutustu syksyn 2024 katalogiimme tästä
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Laura Juntusen uutuuskirja Koti kadulla kertoo Tii Judénin hätkähdyttävän selviytymistarinan3.6.2025 11:09:07 EEST | Tiedote
Tii Judén päätyi hyvin nuorena päihdekierteeseen ja kadulle. Nykyään hän tekee työtä asunnottomuuden vähentämiseksi Suomessa ja maailmalla. Judénin elämäkerta Koti kadulla avaa näkökulmia hatkassa olevien nuorten turvattomaan elämään, väkivallan ja rikollisuuden kierteeseen sekä tyttöjen ja naisten asemaan päihdemaailmassa.
Arvostetun musiikkitoimittajan kirja paljastaa, miksi Taylor Swift on yksi aikamme vaikutusvaltaisimmista artisteista27.5.2025 10:20:25 EEST | Tiedote
Rolling Stone -musiikkilehden toimittaja Rob Sheffield syventyy uutuuskirjassaan Taylor Swiftin musiikkiin, elämään ja kulttuuriseen vaikutukseen sekä Swiftin luomaan poikkeukselliseen fanikulttuuriin. Sheffieldin asiantuntemus ja kokemus tarjoaa ainutlaatuisen näkökulman Swiftin maailmaan.
Aura Koiviston hilpeän hullutteleva uutuusromaani tarjoaa äimistyttävää tietoa sienistä20.5.2025 10:42:52 EEST | Tiedote
Lahottajat on syvästi humaani romaani sienten ja ihmisten yhteiselosta, jossa melkein mikä tahansa on mahdollista. Aura Koiviston kyky punoa syvällistä luontonäkemystään kaunokirjallisiin tarinoihin on vertaansa vailla.
KUTSU: mediakierros Bodominjärvellä 5.6.14.5.2025 12:28:03 EEST | Kutsu
Bodominjärven kolmoismurhasta tulee 5. kesäkuuta kuluneeksi 65 vuotta. Tervetuloa vierailemaan tapahtumapaikoilla ja syventymään tapaukseen kirjailija Pauli Jokisen opastuksella! Jokisen uutuuskirja Bodominjärven mysteeri kokoaa ensimmäistä kertaa yksiin kansiin kesän 1960 karmeat tapahtumat ja niitä seuranneen vuosikymmeniä kestäneen jälkipyykin.
Agenttimummo-sarja saa alakoululaiset tarttumaan kirjaan14.5.2025 10:25:00 EEST | Tiedote
12-vuotiaan Alexin ja hänen Rauha-mummonsa vauhdikkaat seikkailut jatkuvat suositun sarjan kolmannessa osassa Agenttimummo ja villi rollaattori. Ilkka Olavin kirjoittaman ja Kai Vaalion kuvittaman sarjan hillittömät juonenkäänteet ja Fortnite-teema vetoavat myös niihin varhaisnuoriin, jotka eivät tavallisesti innostu lukemisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme