Toivo Kuulan lauluista ensimmäinen kattava yleisesittely
Säveltäjä Toivo Kuulan (1883–1918) yksinlauluista tehdyssä kirjassa "Sylkytys sydänalassa" esitellään Kuulan 22 yksinlaulua ja 12 kansanlaulusovitusta.

Sibelius-Akatemian julkaisusarjassa ilmestyvän uuden teoksen kirjoittaja Juhani Koivisto syventyy ainutlaatuisella tavalla runon ja musiikin yhteyteen Kuulan rakastetuissa yksinlauluissa.
Kuula käytti lauluissaan taidokkaasti erityisesti Eino Leinon ja V. A. Koskenniemen runoja.
“Jokainen näistä lauluista on yksilöllinen mestariteos, jossa runon ja musiikin kohtaaminen synnyttää sekä esittäjissä että kuulijoissa aivan erityislaatuisen tunteen. Etsin näiden laulujen vaikuttavuuden salaisuutta seuraamalla, millaisia runoja Kuula valitsi ja miten hän tulkitsi tekstiä herättäen sanat eloon yksityiskohtia myöten”, Koivisto kertoo.
Kirjan nimi, Sylkytys sydänalassa, on lainaus Kuulan läpimurtolaulusta Tuijotin tulehen kauan, jota pidetään edelleen yhtenä hienoimmista suomenkielisistä yksinlauluista. Kirjassa kerrotaan myös laulujen syntyvaiheista ja siitä, miten ne liittyvät Kuulan omaan elämäntarinaan. Erityisesti nousee esiin Kuulan laulujen innoittajan ja ensimmäisen tulkitsijan Alma Silventoisen vaikutus.
Kuvitettu kirja sisältää nuottiesimerkkejä, joissa eritellään melodioita ja seurataan säveltäjälle tyypillisen soinnun esiintymistä varhaisesta Syystunnelmasta viimeiseen lauluun Karjapihassa. Teos on suunnattu sekä esittäjille että kuulijoille.
FT Juhani Koivisto on kirjallisuuden, musiikin ja oopperan tutkija, joka on työskennellyt pitkään Suomen Kansallisoopperan dramaturgina ja luennoinut Sibelius-Akatemiassa kirjallisuuden ja kulttuurin historiasta. Kirjoissaan ja artikkeleissaan hän on käsitellyt muun muassa Suomen kansallisoopperan ja Kuhmon Kamarimusiikin historiaa, Pentti Haanpäätä, Alfons Almia ja Aleksis Kiveä. Koivisto on kirjoittanut myös useita oopperalibrettoja ja tehnyt lapsille suunnattuja miniversioita tutuista oopperoista. Lisäksi hän on käsikirjoittanut useita runoa ja musiikkia yhdistäviä konserttidraamoja, joiden aiheina ovat mm. Alma Kuula, Eino Leino, L. Onerva ja Aino Sibelius. Koivisto on aiemmin käsitellyt Toivo Kuulaa kiitetyssä elämäkerrassa Tuijotin tulehen kauan (WSOY 2008) sekä sen uudistetussa versiossa Tähtiin kirjoitettu (2018).
Juhani Koivisto: Sylkytys sydänalassa. Sanan, sävelen ja elämän kohtaaminen Toivo Kuulan yksinlauluissa.
Sibelius-Akatemian julkaisuja 30
Painettu: ISBN 978-952-329-364-9, ISSN 0359–2308
PDF: ISBN 978-952-329-365-6, ISSN 2489–7973
Kansi: Arto Vaverka
Kannen kuva: Toivo ja Alma Kuula 1916. Kuvaamo Apollo. Kuulan perhealbumi.
Taitto: Paul Forsell
Paino: Hansaprint Oy
Helsinki, 2024
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juhani Koivisto
rjuhani.koivisto@gmail.com
Linkit
Taideyliopisto tarjoaa ylintä musiikin, kuvataiteen, esittävien taiteiden sekä kirjoittamisen koulutusta Suomessa. Taideyliopisto on taidealojen koulutuksen ja tutkimuksen kansainvälinen suunnannäyttäjä, joka vahvistaa taidetta yhteiskuntaa uudistavana voimana. Vuonna 2013 perustetun Taideyliopiston muodostavat Kuvataideakatemia, Sibelius-Akatemia ja Teatterikorkeakoulu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Taideyliopisto
Musiikilla voi sekä rikkoa että parantaa mielen – uutuuskirja käsittelee musiikkiterapiaa kidutuksen uhrien ja pakolaisten kuntouttamisessa15.9.2025 14:01:44 EEST | Tiedote
Vertailevien tutkimusten mukaan musiikkiterapia on yhtä vaikuttavaa ja tehokasta kuin kognitiivinen psykoterapia. Musiikkiterapiaa onkin muiden menetelmien ohella alettu enenevissä määrin käyttää esimerkiksi sellaisten terapiapotilaiden auttamiseksi, joilla on traumoja kidutuksesta tai kotimaastaan pakenemisesta.
Music can both harm and heal the mind – A new book explores music therapy in the rehabilitation of torture survivors and refugees15.9.2025 14:01:44 EEST | Press release
Comparative studies suggest that music therapy is just as effective and impactful as cognitive psychotherapy. Increasingly, it is being used alongside other methods to support therapy patients suffering from trauma caused by torture or fleeing their homeland.
Iiu Susiraja, Jimmy López ja Noora Dadu ovat Taideyliopiston Vuoden alumnit 202511.9.2025 16:29:20 EEST | Tiedote
Vuoden alumnit ovat Taideyliopistosta valmistuneita taiteilijoita ja esikuvia, jotka ovat vahvistaneet toiminnallaan taiteen ja taiteilijakoulutuksen ainutlaatuista arvoa ja merkitystä.
Taideyliopiston vararehtori Tapio Kujala: Hallituksen lakiesitys pakottaisi taideopiskelijat kohtuuttomiin valintoihin9.9.2025 14:52:38 EEST | Tiedote
Taideyliopisto suhtautuu kriittisesti hallituksen luonnokseen niin sanotusta yhden opiskeluoikeuden säännöstä. Yliopiston mukaan esitys voi pahimmillaan heikentää nuorten mahdollisuuksia kouluttautua monipuolisesti ja murentaa kulttuurialan koulutusekosysteemiä.
”Oppimista koko keholla” – Maalahdessa tuodaan esittävät taiteet osaksi koulua ja sillä on vaikuttavia tuloksia3.9.2025 11:12:56 EEST | Tiedote
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu koordinoi taidekasvatushanketta, jossa tutkitaan esittävien taiteiden tuomista osaksi peruskoulun ja esikoulun opetusta. Kokeilun pohjalta syntyy luonnos siitä, millainen olisi esittävien taiteiden opetussuunnitelma, jos sillä olisi paikka kouluissa kuvataiteen ja musiikin rinnalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme