Toivo Kuulan lauluista ensimmäinen kattava yleisesittely
Säveltäjä Toivo Kuulan (1883–1918) yksinlauluista tehdyssä kirjassa "Sylkytys sydänalassa" esitellään Kuulan 22 yksinlaulua ja 12 kansanlaulusovitusta.

Sibelius-Akatemian julkaisusarjassa ilmestyvän uuden teoksen kirjoittaja Juhani Koivisto syventyy ainutlaatuisella tavalla runon ja musiikin yhteyteen Kuulan rakastetuissa yksinlauluissa.
Kuula käytti lauluissaan taidokkaasti erityisesti Eino Leinon ja V. A. Koskenniemen runoja.
“Jokainen näistä lauluista on yksilöllinen mestariteos, jossa runon ja musiikin kohtaaminen synnyttää sekä esittäjissä että kuulijoissa aivan erityislaatuisen tunteen. Etsin näiden laulujen vaikuttavuuden salaisuutta seuraamalla, millaisia runoja Kuula valitsi ja miten hän tulkitsi tekstiä herättäen sanat eloon yksityiskohtia myöten”, Koivisto kertoo.
Kirjan nimi, Sylkytys sydänalassa, on lainaus Kuulan läpimurtolaulusta Tuijotin tulehen kauan, jota pidetään edelleen yhtenä hienoimmista suomenkielisistä yksinlauluista. Kirjassa kerrotaan myös laulujen syntyvaiheista ja siitä, miten ne liittyvät Kuulan omaan elämäntarinaan. Erityisesti nousee esiin Kuulan laulujen innoittajan ja ensimmäisen tulkitsijan Alma Silventoisen vaikutus.
Kuvitettu kirja sisältää nuottiesimerkkejä, joissa eritellään melodioita ja seurataan säveltäjälle tyypillisen soinnun esiintymistä varhaisesta Syystunnelmasta viimeiseen lauluun Karjapihassa. Teos on suunnattu sekä esittäjille että kuulijoille.
FT Juhani Koivisto on kirjallisuuden, musiikin ja oopperan tutkija, joka on työskennellyt pitkään Suomen Kansallisoopperan dramaturgina ja luennoinut Sibelius-Akatemiassa kirjallisuuden ja kulttuurin historiasta. Kirjoissaan ja artikkeleissaan hän on käsitellyt muun muassa Suomen kansallisoopperan ja Kuhmon Kamarimusiikin historiaa, Pentti Haanpäätä, Alfons Almia ja Aleksis Kiveä. Koivisto on kirjoittanut myös useita oopperalibrettoja ja tehnyt lapsille suunnattuja miniversioita tutuista oopperoista. Lisäksi hän on käsikirjoittanut useita runoa ja musiikkia yhdistäviä konserttidraamoja, joiden aiheina ovat mm. Alma Kuula, Eino Leino, L. Onerva ja Aino Sibelius. Koivisto on aiemmin käsitellyt Toivo Kuulaa kiitetyssä elämäkerrassa Tuijotin tulehen kauan (WSOY 2008) sekä sen uudistetussa versiossa Tähtiin kirjoitettu (2018).
Juhani Koivisto: Sylkytys sydänalassa. Sanan, sävelen ja elämän kohtaaminen Toivo Kuulan yksinlauluissa.
Sibelius-Akatemian julkaisuja 30
Painettu: ISBN 978-952-329-364-9, ISSN 0359–2308
PDF: ISBN 978-952-329-365-6, ISSN 2489–7973
Kansi: Arto Vaverka
Kannen kuva: Toivo ja Alma Kuula 1916. Kuvaamo Apollo. Kuulan perhealbumi.
Taitto: Paul Forsell
Paino: Hansaprint Oy
Helsinki, 2024
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juhani Koivisto
rjuhani.koivisto@gmail.com
Linkit
Taideyliopisto tarjoaa ylintä musiikin, kuvataiteen, esittävien taiteiden sekä kirjoittamisen koulutusta Suomessa. Taideyliopisto on taidealojen koulutuksen ja tutkimuksen kansainvälinen suunnannäyttäjä, joka vahvistaa taidetta yhteiskuntaa uudistavana voimana. Vuonna 2013 perustetun Taideyliopiston muodostavat Kuvataideakatemia, Sibelius-Akatemia ja Teatterikorkeakoulu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Taideyliopisto
Johtajanimityksiä Taideyliopistossa: Ossi Naukkarinen valittiin tutkimuksesta vastaavaksi vararehtoriksi, Kaisa Rönköstä Sibelius-Akatemian dekaani12.6.2025 14:03:58 EEST | Tiedote
Molemmat johtajat valittiin tehtäväänsä viisivuotiskaudeksi. Taideyliopiston hallitus teki valinnat kokouksessaan 12.6.
Konstuniversitetet antog 364 nya studerande våren 202528.5.2025 09:39:51 EEST | Tiedote
Konstuniversitetet antog 364 nya grundexamensstuderande, varav 43 till Bildkonstakademin, 243 till Sibelius-Akademin och 78 till Teaterhögskolan.
Taideyliopistoon valittiin 364 uutta opiskelijaa keväällä 202528.5.2025 09:15:29 EEST | Tiedote
Uusia opiskelijoita valittiin 43 Kuvataideakatemiaan, 243 Sibelius-Akatemiaan ja 78 Teatterikorkeakouluun.
Johanna Ehrnrooth -palkinto kuvataiteilija Alena Tereshkolle20.5.2025 17:17:29 EEST | Tiedote
Taideyliopiston tukisäätiön myöntämän palkinnon tarkoituksena on tukea nuorten kuvataiteilijoiden kansainvälistymistä sekä siirtymävaihetta opinnoista ammattiuralle. 10 000 euron arvoisen palkinnon saaja valitaan vuosittain Kuvan kevät -maisterinäyttelyn taiteilijoiden joukosta.
Kustannusten nousu ja yleisön ostovoiman heikkeneminen huolestuttavat rytmimusiikkifestivaaleja15.5.2025 15:45:00 EEST | Tiedote
Kotimaisten rytmimusiikkifestivaalien määrä nousi uuteen ennätykseen vuonna 2023, mutta käyntimäärät ja taloudellinen kannattavuus jäivät pandemiaa edeltävistä vuosista. Varsinkin pienet festivaalit kamppailevat kustannuspaineiden ja epävarman kysynnän kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme