DNA:n syyskuun 2024 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet
1.10.2024 08:00:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote
Syyskuussa Applen iPhone 16 -uutuussarja nousi välittömästi DNA:n kuluttajien myyntilistalle, ja laitteiden kysyntä oli suurta myös yritysasiakkaiden keskuudessa. Kuluttajalistan kärkeen hyppäsi iPhone 13 5G, ja yritysasiakkaiden ykkössijan vei iPhone 15 5G. Sekä kuluttajien että yritysasiakkaiden myydyimpien laitteiden listalla komeili myös lukuisia Androidin 5G-puhelimia. Xploran lasten kellopuhelin piti jälleen syyskuussa kärkipaikkansa kuun myydyimpien älykellojen listalla.

Uusien iPhone 16 -laitteiden ennakkomyynti alkoi syyskuun puolivälissä, ja ensimmäiset ennakkotilaajat ovat jo saaneet laitteensa.
”Varsinkin iPhone 16 Pro ja 16 Pro Max -mallit nousivat heti suosituimmiksi uutuusmalleiksi, kuten viime vuosina on käynyt muidenkin iPhone-uutuuksien kohdalla. Mallit löytyvätkin kuluttajien myyntilistan sijoilta neljä ja viisi. Myydyin iPhone oli kuitenkin jo kolme vuotta vanha iPhone 13 -malli”, kertoo laitemyynnin osastopäällikkö Jesse Kieksi DNA:lta.
”Vaikkei iPhone 16 -sarja vielä näy yritysasiakkaiden myydyimpien laitteiden listalla, on sarjan kysyntä ollut suurta myös yrityspuolella”, sanoo DNA:n yritysliiketoiminnan viestintäratkaisuista vastaava johtaja Mari Eklund.
Syyskuussa myös Android-puhelinten kysyntä oli suurta keskihintaluokan 5G-puhelimissa, joista kuluttajien myyntilistalle ylsivät OnePlus Nord 4, Samsung Galaxy A35, Samsung Galaxy A55 sekä Samsung Galaxy S23. Alle sadan euron puhelimia listalla on kolme, Honor X7a, OPPO A18 sekä Samsung Galaxy A05s. Nämä ovat samalla kuluttajien myyntilistan ainoat 4G-puhelimet.
Myös älykellomarkkina sai syyskuussa jälleen uusia tulokkaita useammalta brändeiltä, mikä näkyi DNA:n syyskuun myydyimpien älykellojen listalla. Listan ykköspaikan vei kuitenkin viime kuukausien tapaan Xplora XGO3, jonka kysyntä jatkui vahvana koulun aloitusten jälkeenkin. Uusista tulokkaista Applen syyskuussa myyntiin saapunut Watch Series 10 GPS nousi heti toiseksi, ja kolmanneksi kiri OnePlus Watch 2.
Asusin Vivobook Go 15 15,6" nappasi puolestaan DNA:n kolmannen kvartaalin myydyimmän tietokoneen sijan, ja Asus TUF Gaming A15 -pelikannettava nousi jopa yllättäenkin DNA:n toiseksi myydyimmäksi tietokoneeksi. Kolmannella kvartaalilla myydyimpien tuotteiden joukkoon ei yltänyt ainuttakaan pöytäkonetta.
DNA julkaisee myydyimmät puhelimet ja älykellot -seurannan kuukausittain, aina kuukauden ensimmäisenä arkipäivänä. Lisäksi DNA julkaisee myydyimmät tietokoneet -seurannan jokaisen kvartaalin lopussa samassa yhteydessä. Tiedot perustuvat DNA:n eri myyntikanavissa kerättäviin myyntilukuihin.
Myydyimmät puhelimet syyskuussa 2024
Kuluttaja-asiakkaat
- Apple iPhone 13 5G
- Samsung Galaxy A15 5G
- OPPO A18*
- Apple iPhone 16 Pro 5G
- Apple iPhone 16 Pro Max 5G
- Samsung Galaxy A55 5G
- Apple iPhone 15 5G
- OnePlus Nord CE 3 Lite 5G
- Apple iPhone 15 Pro 5G
- Apple iPhone 15 Pro Max 5G
- OnePlus Nord 4 5G
- Honor X7a*
- Samsung Galaxy S23 FE 5G
- Samsung Galaxy A05s*
- Samsung Galaxy A35 5G
*) 4G-puhelin. Muut listalla olevat puhelimet ovat 5G-puhelimia.
Yritysasiakkaat
- Apple iPhone 15 5G
- Samsung Galaxy A15 5G
- Apple iPhone 13 5G
- Apple iPhone 15 Pro Max 5G
- Apple iPhone 15 Pro 5G
- Samsung Galaxy A05s*
- OPPO A18*
- OnePlus Nord CE 3 Lite 5G
- OnePlus 12 5G
- Samsung Galaxy A55 5G
- Samsung Galaxy S24 5G
- OnePlus 12R 5G
- Samsung Galaxy S23 5G
- Samsung Galaxy S24 Ultra 5G
- Samsung Galaxy S23 FE 5G
*) 4G-puhelin. Muut listalla olevat puhelimet ovat 5G-puhelimia.
Myydyimmät älykellot syyskuussa 2024
- Xplora XGO3
- Apple Watch Series 10 GPS
- OnePlus Watch 2
- Huawei Watch GT 4
- Huawei Watch Fit 3
- Apple Watch SE GPS
- Garmin Fenix 7
- Apple Watch Ultra 2
- Apple Watch Series 10 GPS+Cellular
- Honor Watch 4
- Samsung Galaxy Watch6
- Xplora X6 Play
- Huawei Watch GT 3
- Apple Watch Series 9 GPS+Cellular
- Samsung Galaxy Watch7
Myydyimmät tietokoneet heinä-syyskuussa 2024
- Asus Vivobook Go 15 15,6"
- Asus TUF Gaming A15 15,6"
- Asus Vivobook Go 14"
- Lenovo IdeaPad 1 15,6"
- Acer Aspire Go 15"
- Asus Vivobook Go 12 11,6"
- Apple MacBook Air 13" M3 (2024)
- Apple MacBook Air 13" (2022)
- Acer Extensa EX215 15,6"
- Lenovo IdeaPad 1 14"
- HP Laptop 15 15,6"
- Samsung Galaxy Book4 15"
- Apple MacBook Air 15" M3 (2024)
- Lenovo IdeaPad 3 17,3"
- Acer Aspire 3 A315 15,6"
Lisätietoja medialle:
Laitemyynnin osastopäällikkö, Jesse Kieksi, DNA, 044 044 9484, jesse.kieksi@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Avainsanat
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2023 liikevaihtomme oli 1 067 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, X:ssä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
DNA Kauppa on Suomen laajin matkapuhelimia ja muita mobiilipäätelaitteita sekä matkaviestinliittymiä myyvä ketju, johon kuuluu noin 60 myymälää. DNA Kaupan valikoimissa ovat myös tv- ja laajakaistapalvelut sekä niihin liittyvät päätelaitteet. Ketju on osa DNA-konsernia, jonka liikevaihto vuonna 2023 oli 1 067 miljoonaa euroa. DNA:lla on 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, X:ssä @DNA_fi ja Facebookissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
DNA Oyj:n huhti–kesäkuun 2026 liiketoimintakatsaus: Tasainen kehitys jatkui kireässä markkinatilanteessa16.7.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Kireään kilpailutilanteeseen nähden kuluvan vuoden toinen neljännes oli DNA:lle taloudellisesti varsin hyvä. Huhti–kesäkuussa liikevaihto pysyi liki samalla tasolla vuodentakaiseen ajanjaksoon verrattuna. Käyttökate kasvoi, erityisesti kun vertailussa huomioidaan DNA:n IoT-liiketoiminnan siirto toiseen Telenorin konserniyhtiöön kuluvan vuoden alussa. Kiinteiden laajakaistaliittymien ja matkaviestinverkon liittymien määrät kasvoivat, mutta niiden keskilaskutus hieman laski.
DNA Plc’s Business Review for April–June 2026: Steady development continued in a highly competitive market environment16.7.2026 08:30:00 EEST | Press release
Considering the intense competitive landscape, the second quarter of the current year was financially quite strong for DNA. During April–June, revenue remained nearly at the same level as in the corresponding period last year. EBITDA increased, particularly when taking into account the transfer of DNA’s IoT business to another Telenor Group company at the beginning of the year. The number of fixed broadband and mobile network subscriptions increased, while their average revenue per user declined slightly.
Etätyöt ja suoratoisto seuraavat myös mökille – näin korjaat takkuilevan mökkinetin14.7.2026 14:28:47 EEST | Tiedote
Mökkikausi on monelle myös etätyö-, suoratoisto- ja yhteydenpitokautta, jolloin toimivan nettiyhteyden merkitys korostuu. DNA:n tuoreen Digitaalinen elämä -tutkimuksen mukaan 21 % suomalaisista on kohdannut haasteita nettiyhteytensä kanssa. Vaikka ongelmia esiintyy yleisimmin kodin internetyhteyksissä, myös mökeillä yhteyden hitaus tai toimimattomuus aiheuttaa päänvaivaa osalle käyttäjistä. Moni ongelmista ratkeaa kuitenkin jo yksinkertaisilla toimenpiteillä, joista helpoin on modeemin uudelleenkäynnistys.
Remote work and streaming follow people also to the summer cottage – here’s how to fix a slow cottage internet connection14.7.2026 14:28:47 EEST | Press release
For many, the summer cottage season is also a season of remote work, streaming and staying connected with loved ones, which makes the importance of a functioning internet connection all the more pronounced. According to DNA’s latest Digital Life survey, 21% of Finns have encountered challenges with their internet connection. Although problems occur most commonly with home internet connections, slow or non-functioning connections at summer cottages also cause headaches for some users. However, many of these problems can be solved with simple measures, the easiest of which is restarting the modem.
DNA purkaa käytöstä poistuneita puhelinpylväitä ja -johtoja Päijät-Hämeessä3.7.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
DNA poistaa Päijät-Hämeessä vanhan kupariverkon käytöstä poistuneita puhelinpylväitä ja ilmajohtoja vuosien 2026–2027 aikana. Osa puhelinpylväistä ja -linjoista sijaitsee yksityisillä mailla ja pihoilla. Päijät-Hämeessä purkutyöt ovat parhaillaan käynnissä muun muassa Hartolan, Sysmän, Asikkalan ja Nastolan alueilla. Vuonna 2027 purkutyöt jatkuvat Lahdessa, Orimattilassa ja Kärkölässä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme