Korona- ja influenssarokotukset jatkuvat – loputkin ajanvaraukset aukeavat
1.10.2024 15:07:44 EEST | Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala | Tiedote
75 vuotta täyttäneet ja voimakkaasti immuunipuutteiset ovat syyskuun loppuun mennessä varanneet yhteensä 45 400 rokotusaikaa. Nyt ajanvaraus aukeaa myös 65 vuotta täyttäneille ja yli 18-vuotiaille riskiryhmään kuuluville: nämä ajanvaraukset aukeavat 2.10. Maisassa ja 10.10. puhelimessa. Myös neuvolan erilliset rokotusajat ovat varattavissa 2.10. alkaen.
Koronan ja influenssan kausirokotukset ovat käynnissä Helsingin sosiaali- ja terveyspalveluissa. Rokotukset aloitettiin 80 vuotta täyttäneiden ja voimakkaasti immuunipuutteisten koronarokotuksilla. Tällä viikolla alkoivat 75 vuotta täyttäneiden rokotukset.
65 vuotta täyttäneiden sekä 18 vuotta täyttäneiden riskiryhmään kuuluvien rokotusajanvaraus aukeaa 2. lokakuuta Maisassa ja 10. lokakuuta puhelimessa.
"Sähköinen ajanvaraus on toiminut hyvin. Olemme saaneet positiivista palautetta siitä, kuinka helppo aika on ollut varata", kertoo terveysasemien johtajalääkäri Timo Lukkarinen.
Raskaana olevat ja alle 7-vuotiaat lapset saavat influenssarokotuksen neuvolasta terveystarkastuksen yhteydessä tai erillisellä rokotuskäynnillä 4.–15. marraskuuta. Ajanvaraus näille marraskuun viikoille aukeaa 2. lokakuuta Maisassa.
Raskaana olevat ja voimakkaasti immuunipuutteiset 6 kk - 15-vuotiaat lapset saavat koronarokotuksen influenssarokotuskäynnin yhteydessä tai Malmin raitin yksiköstä. Malmin raitille voi varata koronarokotusajan oman terveydenhoitajan tai neuvolan puhelinpalvelun kautta.
Lisätiedot rokotuksista: www.hel.fi/rokotukset
Yhteyshenkilöt
Jaana Juutilainen-SaariViestintä- ja osallisuuspäällikkö
Puh:09 310 42240jaana.juutilainen-saari@hel.fiOuti HuidaPalvelu- ja henkilöstöviestintäpäällikkö
Puh:09 310 27979outi.huida@hel.fiSosiaali-, terveys- ja pelastustoimen viestintä
sotepe.viestinta@hel.fiHelsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Hyvinvointia, terveyttä ja turvallisuutta helsinkiläisille yhteistyöllä ja vahvalla osaamisella
Toinen linja 4A
PL 6000 00099 Helsingin kaupunki
09 310 5015 (vaihde)
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
TBE-vaccinets (”fästingvaccinets”) rekommendationer har uppdaterats – även invånare i Västra Hertonäs erbjuds vaccin29.1.2026 08:06:23 EET | Pressmeddelande
Invånare i Västra Hertonäs (postnummer 00800) och Björnsö som är över 3 år får TBE-vaccinet (”fästingvaccinet”) genom att boka tid. Vaccin ges på hälsostationerna. Barn i åldern 3–6 år vaccineras på Östergatans familjecenter och grundläggande utbildningens barn och unga i skolan.
TBE- eli “punkkirokotteen” suositus laajentunut – myös Länsi-Herttoniemen asukkaille tarjotaan rokote29.1.2026 08:06:23 EET | Tiedote
Länsi-Herttoniemen (postinumero 00800) ja Karhusaaren yli 3-vuotiaat asukkaat saavat TBE- eli puutiaisaivotulehdusrokotuksen (”punkkirokotteen”) ajanvarauksella. Rokotuksia annetaan terveysasemilla. 3-6-vuotiaat lapset rokotetaan Itäkadun perhekeskuksessa ja perusopetuksen lapset ja nuoret kouluissa.
Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan 27.1. kokouksen päätöstiedote27.1.2026 19:31:13 EET | Tiedote
Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnalla oli kokous tiistaina 27. tammikuuta 2026. Lautakunta päätti tässä kokouksessa yksimielisesti, että käyttämättä jätetystä ajasta perittävää maksua korotetaan vain lakisääteisen indeksitarkastustuksen verran (6,93 %). Maksu on 1.3.2026 alkaen 60,60 euroa. Kokouksen päätöstiedote on kaupungin verkkosivuilla.
Raskaana olevien NIPT-seulontatutkimukset jatkuvat Helsingin neuvoloissa27.1.2026 08:19:08 EET | Tiedote
Helsingin neuvolat tarjoavat odottaville äideille sikiöön kajoamattoman seulontatutkimuksen eli NIPT-tutkimuksen (non-invasive prenatal testing) myös vuonna 2026. Tutkimus on vapaaehtoinen ja maksuton, ja se korvaa tavallisen yhdistelmäseulonnan niille, joille se soveltuu.
Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan 27.1. kokouksen ennakkotiedote23.1.2026 12:58:40 EET | Tiedote
Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnalla on kokous tiistaina 27. tammikuuta klo 16.15. Lautakunta jatkaa tässä kokouksessa käyttämättä jätetystä palvelusta perittävän maksun käsittelemistä. Lisäksi lautakunta käsittelee muun muassa tukipalveluna myönnettävää siivouspalvelua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme