TAMKin rehtorirekrytoinnin kärkihakijat paneelikeskustelussa
Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) rehtorirekrytoinnin neljä kärkihakijaa ovat selvillä. Paneelikeskustelussa 30.9.2024 olivat mukana Mika Hannula, Jari Multisilta, Marja Sutela ja Kirsi Viskari.

Mika Hannula on Turun yliopiston vararehtori, joka on aiemmin toiminut myös Tampereen teknillisen yliopiston rehtorina. Jari Multisilta on Satakunnan ammattikorkeakoulun rehtori ja toimitusjohtaja. Marja Sutela on Tampereen yliopiston koulutusvararehtori. Kirsi Viskari on Tampereen seudun ammattiopisto Tredun rehtori, joka on toiminut aiemmin TAMKin TKI-vararehtorina.
Paneelikeskustelu oli suunnattu Tampereen korkeakouluyhteisön henkilöstölle ja opiskelijoille. Yhteisön jäsenet saivat etukäteen lähettää kysymyksiä ja kommentteja panelisteille.
Tilaisuuden aluksi panelistit kertoivat laajoista verkostoistaan Pirkanmaalla sekä keinoista, joilla edistäisivät TAMKin ja työelämän välistä yhteistyötä. Tärkeinä keinoina pidettiin esimerkiksi TKI-toimintaa (tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminta), joka tuottaa uutta liiketoimintaa ja muita hyötyjä, sekä osaavan työvoiman kouluttamista yrityksiin.
Opiskelijoiden vaikutusmahdollisuudet ja hyvinvointi ovat ajankohtainen aihe. Kaikki panelistit vakuuttivat, että rehtorina he pitävät ovensa auki opiskelijoille ja ottavat nämä päätöksentekoon mukaan. Opiskelijoiden hyvinvoinnin edistämisessä panelistit pitivät tärkeinä muun muassa ohjaustyötä ja laadukkaita palveluja. Yhteisöllisyyttä ja toisista huolehtimisen kulttuuria on varaa vahvistaa.
Panelisteilta kysyttiin, miten he rehtorina vahvistaisivat psykologista turvallisuutta. Vastauksissa nousivat esiin toisten arvostaminen ja kuunteleminen, yhdessä toimiminen, yhteiset pelisäännöt sekä rauhallinen ja suunnitelmallinen toiminta.
TAMKin kansainvälisyyttä edistääkseen panelistit rohkaisisivat niin opiskelijoita kuin henkilöstöä esimerkiksi vaihtoihin ja vieraiden kielten puhumiseen. Kontaktit ulkomaalaisiin korkeakouluihin ovat hyödyllisiä uuden oppimisen kannalta. Kansainväliset opiskelijat ovat yksi ratkaisu Suomen työvoimapulaan väestön ikääntyessä.
Lopuksi panelistit kertoivat omista arvoistaan johtajina. Esiin nousi erityisesti luottamus henkilöstön osaamiseen, yhteisön tukeminen ja tavoitettavissa oleminen, arvostuksen osoittaminen sekä tavoitteellinen toiminta.
TAMKin hallitus pyrkii tekemään päätöksen uuden rehtori-toimitusjohtajan valinnasta mahdollisimman pian.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko NaukkarinenRehtori-toimitusjohtaja (va.)Tampereen ammattikorkeakoulu
Puh:+358 29 4532 102mikko.naukkarinen@tuni.fiTampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Hukkakahvista painoväriä: suomalaisinnovaatio uudistaa pakkauspainatusta23.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kahvista painoväriä! Suomalaiskumppaneiden yhteistyö on johtanut uuteen innovaatioon, jossa paahdetun kahvin sivuvirroista tuotettua bioväriä on hyödynnetty kuitupohjaisten pakkausten fleksopainatuksessa.
Traumainformoitu työote opettaa kohtaamaan ihmisen ihmisenä8.5.2025 12:57:10 EEST | Tiedote
Traumainformoidun työotteen koulutuksessa opetellaan luomaan turvaa ja luottamusta sosiaali- ja terveysalan asiakas- ja työyhteisösuhteisiin. Sen sijaan, että keskityttäisiin trauman hoitoon, asiakkaalle annetaan tilaa tutkia, miten koettu trauma näyttäytyy senhetkisessä elämässä. ESR+-rahoitteisen Traumainformoitu työote -hankkeen tavoitteena on kehittää koulutusmalli, jonka sisältöjä on pilotoitu syksyllä 2024 ja keväällä 2025 koulutuskokonaisuuksissa neljän hyvinvointialueen työntekijöille.
TAMKin tutkinto-opiskelijaksi avoimen väylän tai siirtohaun kautta? Hakuaika 2.–16.5.28.4.2025 12:31:57 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun kevään 2025 avoimen väylän erillishaussa on runsas koulutustarjonta lukuisilla aloilla. Avoimen väylän erillishaku alkaa 2.5. ja päättyy 16.5. kello 15.00. Samaan aikaan käynnissä on myös siirtohaku korkeakouluopiskelijoille.
Opiskelijoiden hyvinvointipalvelut tukevat kokonaisvaltaisesti jaksamista ja menestystä16.4.2025 10:52:32 EEST | Tiedote
Opiskelijoiden hyvinvointi on avain onnistuneisiin opintoihin. Tampereen ammattikorkeakoulu (TAMK) tukee opiskelijoiden jaksamista ja opiskelukykyä kokonaisvaltaisesti tarjoamalla monipuolisia palveluita aina oppimisen tuesta mielenterveyspalveluihin ja vertaistukitoiminnasta liikuntamahdollisuuksiin. Jokainen opiskelija ansaitsee tulla kohdatuksi ja saada tarvitsemansa tuen, oli kyse sitten opinnoista, arjesta tai elämänmuutoksista.
Työntekijän merkityksellisyyden tunne lisää vieraanvaraisuus- ja tapahtuma-alan houkuttelevuutta2.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Merkityksellinen työntekijäkokemus vieraanvaraisuus- ja tapahtuma-alalla -hankkeessa (MERIT) luodaan ratkaisuja alan ammattilaisten veto- ja pitovoiman haasteisiin. Työntekijöiden yksilöllisten tarpeiden tunnistaminen ja oikeiden johtamistapojen löytäminen ovat avain parempaan työelämään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme