Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Biotekniikkaa ja tekoälyä – Kaliforniassa asuvan kirjailija-tiedemies Hannu Rajaniemen lähitulevaisuuteen sijoittuva trilleri julkaistaan Helsingin kirjamessuilla

2.10.2024 09:46:56 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa

Varjomi (Gummerus) on Hannu Rajaniemen viides tieteisromaani. Pandemioiden vuosikymmenten jälkeiseen aikaan sijoittuvassa huikeassa tulevaisuusvisiossa ihmiskunta on jakautunut globaalin biotekniikkayhtiön terveysteknologialla suojautuneisiin ja tee-se-itse-rokotteita kehittäviin biohakkereihin. Teos pohtii, kuka saa päättää, mitä kehoissamme tapahtuu. Hannu Rajaniemi esiintyy Helsingin kirjamessuilla lauantaina 26.10.2024.

Kirjailija Hannu Rajaniemi
Kirjailija Hannu Rajaniemi Kuva: Zuzana Krejciova-Rajaniemi

Varjomi on maanalainen genetiikan laboratorio ja Inaran kaltaisten biohakkereiden turvasatama. Inaran äiti on hiljattain kuollut geenivirheen aiheuttamaan syöpään, ja tytär kantaa samaa perimää. Isä pakottaa Inaran lähtemään Varjomista ja ottamaan osaa monikansallisen biotekniikkayrityksen, Aspiksen, uusimpaan kokeeseen. Suuryrityksen kehittämä siru on mahdollistanut puettavan mRNA-rokotetehtaan, jolla se torjuu pandemioita ja pyrkii pelastamaan ihmiskunnan syövältä, hermojen rappeutumissairauksilta ja vanhuudelta. Samalla Aspiksesta on kasvanut maailmanhistorian vaikutusvaltaisin monopoli, jolla on valta päättää mitä ihmisyys tarkoittaa. Mutta mitä jos siruun tulee toimintahäiriö? 

Hannu Rajaniemi kertoo Varjomin olevan hänen henkilökohtaisin romaaninsa. Sen syntyyn ovat vaikuttaneet niin oman äidin menehtyminen syöpään kuin työskentely HelixNano-biotekniikkayhtiön toimitusjohtajana.  

Hannu Rajaniemi (s. 1978 Ylivieska) on yksi HelixNano-biotekniikkayrityksen perustajista ja yrityksen toimitusjohtaja. Hän asuu perheensä kanssa Kaliforniassa. Rajaniemeltä on aiemmin julkaistu teokset Kvanttivaras (2011), Fraktaaliruhtinas (2012), Kausaalienkeli (2014), Näkymättömät planeetat (2016) ja Kesämaa (2018). 

Hannu Rajaniemi: Varjomi
alkuteos Darkome
suomentanut Juha Ahokas
266 sivua
ilmestyy painettuna kirjana 24.10. ja
ääni- ja sähkökirjana 21.11., lukija: Laura Birn 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kirjailija Hannu Rajaniemi
Kirjailija Hannu Rajaniemi
Kuva: Zuzana Krejciova-Rajaniemi
Lataa
Varjomi-kansikuva
Hannu Rajaniemi: Varjomi
Lataa

Linkit

Gummerus

Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Paula Havaste kirjoittaa historiallisessa romaanissaan sopimusavioliitosta, ruttoepidemiasta ja naiselle asetetuista odotuksista13.8.2026 13:17:25 EEST | Tiedote

Paula Havasteen Ruttotyttö-romaani (Gummerus) kertoo sitkeästä nuoresta Liinasta, joka joutuu luovimaan naiselle asetettujen odotusten ja vaatimusten ristiaallokossa 1600-luvulla. Havaste tunnetaan paitsi tietokirjoista myös historiallisista romaaneistaan, joissa tarinaan punoutuu tutkittua tietoa entisaikojen arjesta ja kansanperinteestä. Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 21.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Mitä tehdä, kun kansanvallan perustukset horjahtelevat? Jäähyväiset demokratialle (Gummerus) ilmestyy 4.9.12.8.2026 09:09:36 EEST | Tiedote

Demokratiaa on ajauduttu pitämään länsimaissa itsestäänselvyytenä, mutta sen perustukset horjahtelevat. Elämme maailmassa, jossa vaalit hävinnyt Yhdysvaltojen istuva presidentti yrittää estää vallanvaihdon usuttamalla kannattajansa rynnimään kongressitaloon estämään vaalituloksen vahvistamisen. Merkkejä kansanvallan rapauttamisesta löytyy myös EU-alueelta, Suomi mukaan lukien. Milloin maailma muuttui tällaiseksi? Miten kunnioitus kansanvaltaisia instituutioita ja inhimillisiä käytöstapoja kohtaan saivat väistyä öyhöttämisen, vihapuheen ja valheiden tieltä? Entä mitä asialle voisi tehdä? Matti Mörttisen ja Yannick Lahden Jäähyväiset demokratialle ilmestyy 4.9.

Murtuma runoilijan jalassa sai katsomaan maailmaa erilaisesta näkökulmasta – Silja Kejosen runokokoelmassa kontataan Versailles’n peilisalissa10.8.2026 14:02:09 EEST | Tiedote

Versailles (Gummerus) on kirjailija ja kuvataitelija Silja Kejosen neljäs runokokoelma. Siinä Marie Antoinette ei sopeudu tiukkaan etikettiin. Kokoelman hurmaavat kompositiot ja surrealistinen näyttämö tutkivat naisen ruumiillisuutta, vanhenemista ja vitaliteettia. Kejonen on sukeltanut Marie Antoinetten maailmaan myös yhdessä näyttelijä Outi Vuorirannan kanssa tehdyssä taideperformanssissa, jota on esitetty osana Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye