ENNAKKOTIEDOTE: Biotekniikkaa ja tekoälyä – Kaliforniassa asuvan kirjailija-tiedemies Hannu Rajaniemen lähitulevaisuuteen sijoittuva trilleri julkaistaan Helsingin kirjamessuilla
Varjomi (Gummerus) on Hannu Rajaniemen viides tieteisromaani. Pandemioiden vuosikymmenten jälkeiseen aikaan sijoittuvassa huikeassa tulevaisuusvisiossa ihmiskunta on jakautunut globaalin biotekniikkayhtiön terveysteknologialla suojautuneisiin ja tee-se-itse-rokotteita kehittäviin biohakkereihin. Teos pohtii, kuka saa päättää, mitä kehoissamme tapahtuu. Hannu Rajaniemi esiintyy Helsingin kirjamessuilla lauantaina 26.10.2024.

Varjomi on maanalainen genetiikan laboratorio ja Inaran kaltaisten biohakkereiden turvasatama. Inaran äiti on hiljattain kuollut geenivirheen aiheuttamaan syöpään, ja tytär kantaa samaa perimää. Isä pakottaa Inaran lähtemään Varjomista ja ottamaan osaa monikansallisen biotekniikkayrityksen, Aspiksen, uusimpaan kokeeseen. Suuryrityksen kehittämä siru on mahdollistanut puettavan mRNA-rokotetehtaan, jolla se torjuu pandemioita ja pyrkii pelastamaan ihmiskunnan syövältä, hermojen rappeutumissairauksilta ja vanhuudelta. Samalla Aspiksesta on kasvanut maailmanhistorian vaikutusvaltaisin monopoli, jolla on valta päättää mitä ihmisyys tarkoittaa. Mutta mitä jos siruun tulee toimintahäiriö?
Hannu Rajaniemi kertoo Varjomin olevan hänen henkilökohtaisin romaaninsa. Sen syntyyn ovat vaikuttaneet niin oman äidin menehtyminen syöpään kuin työskentely HelixNano-biotekniikkayhtiön toimitusjohtajana.
Hannu Rajaniemi (s. 1978 Ylivieska) on yksi HelixNano-biotekniikkayrityksen perustajista ja yrityksen toimitusjohtaja. Hän asuu perheensä kanssa Kaliforniassa. Rajaniemeltä on aiemmin julkaistu teokset Kvanttivaras (2011), Fraktaaliruhtinas (2012), Kausaalienkeli (2014), Näkymättömät planeetat (2016) ja Kesämaa (2018).
Hannu Rajaniemi: Varjomi
alkuteos Darkome
suomentanut Juha Ahokas
266 sivua
ilmestyy painettuna kirjana 24.10. ja
ääni- ja sähkökirjana 21.11., lukija: Laura Birn
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva HerrainsiltaViestintäpäällikkö
Puh:040 5146 360eeva.herrainsilta@gummerus.fiKuvat
Linkit
Gummerus
Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Ruotsalaisdekkaristi Anna Jansson viettää 25-vuotiskirjailijajuhlaa8.9.2025 09:44:48 EEST | Tiedote
Ruotsin suosituimpiin dekkaristeihin lukeutuva Anna Jansson juhlistaa tänä vuonna 25 vuottaan kirjailijana. Syyskuussa ilmestyy suomeksi Janssonin 25. Maria Wern -dekkari Kadonneet tytöt (Gummerus). Janssonin kirjoja on käännetty 21 kielelle ja myyty Ruotsissa yli 10 miljoonaa sekä Suomessakin yli miljoona kappaletta.
ENNAKKOTIEDOTE: Hiljaisia eroja ja vaiettuja tabuja – japanilainen rakkauselämä suomalaisen silmin5.9.2025 10:30:56 EEST | Tiedote
Vuosia Japanissa asuneen ja opiskelleen Minna Eväsojan tarinallinen tietokirja Rakkauden merkit (Gummerus) on hurmaava kurkistus japanilaisten naisten maailmaan rakkauden, parisuhteen ja perhe-elämän näkökulmasta. Kirja avaa japanilaisen rakkauselämän erikoisuuksia sekä eroihin, lapsettomuuteen, väkivaltaan ja häpeään liittyviä tabuja. Teos ilmestyy 3.10.
ENNAKKOTIEDOTE: Niillas Holmberg ammentaa runoteokseensa omasta jokisaamelaisesta taustastaan4.9.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Niillas Holmberg on Utsjoella asuva palkittu saamelainen kirjailija, elokuvakäsikirjoittaja, muusikko sekä pohjoissaamelaisen joikuperinteen taitaja. Väkevätunnelmaisessa Naarattu-runokokoelmassa (Gummerus) muinainen maailmankuva ja uusi aika kohtaavat, tieto siirtyy sukupolvien ketjussa ja lohen nousua jokeen odotetaan. Kokoelma ilmestyy ja on arvosteluvapaa 4.10.
ENNAKKOTIEDOTE: Millaista taistelua vaatii selvittää syy lapsen pahoinvoinnille? Tiikeri – Erityisen tytön tarina (Gummerus) ilmestyy 1.10.4.9.2025 08:06:00 EEST | Tiedote
Tiikeri – Erityisen tytön tarina (Gummerus) on omakohtainen tositarina erityisen lapsen selviytymisestä tavallisten maailmassa ja äidin väsymättömistä yrityksistä hankkia apua. Janiina Lammin oma kokemus nepsy-nuoren äitinä kertoo nykypäivän suomalaisesta ”hyvinvointiyhteiskunnasta”, jossa avun saaminen ja nuoren pääseminen terapiaan on käsittämättömän vaikeaa. Tiikeri ilmestyy ääni- ja e-kirjana Storytelissä 1.10.2025.
ENNAKKOTIEDOTE: Ranskassa yli miljoona kappaletta myynyt menestystietokirja saa lukijat katsomaan rikosviihdettä uusin silmin – Mitä kuolleet kertovat ilmestyy 8.9.3.9.2025 12:09:08 EEST | Tiedote
Belgialainen oikeuslääkäri Philippe Boxho on tehnyt 30-vuotisen uransa aikana yli 2500 ruumiinavausta. Murhia, jotka näyttävät itsemurhilta, omituisia onnettomuuksia ja ruumiita, jotka eivät olleetkaan kuolleita – kurkistus ruumiinavauspöydälle osoittaa, että totuus on usein tarua ihmeellisempää. Ranskan bestsellerlistalla jo lähes kaksi vuotta pysytellyt teos taustoittaa asiantuntevasti ja viihdyttävästi rikostutkinnan monimutkaisia menetelmiä ja kuolemaan liittyviä lääketieteellisiä ilmiöitä. Mitä kuolleet kertovat - Oikeuslääkärin tositapauksia (Gummerus) ilmestyy 8.9.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme