Oma Häme

Oma Häme aloittaa yhteistoimintaneuvottelut ikäihmisten kuntouttavassa päivätoiminnassa

2.10.2024 09:26:40 EEST | Oma Häme | Tiedote

Jaa

Neuvotteluilla ei tavoitella henkilöstövähennyksiä.

Oma Häme aloittaa ikäihmisten kuntouttavassa päivätoiminnassa, kotihoidon tulosalueella, yhteistoimintaneuvottelut, joilla ei tähdätä henkilöstön vähennyksiin. Neuvottelut järjestöjen kanssa aloitetaan 8. lokakuuta. Henkilöstölle on kerrottu päivätoiminnan muutoksista. 

Yt-neuvotteluiden piirissä noin 30 henkilöä ja se koskee kaikkia päivätoiminnan yksiköitä: Janakkalan päivätoiminta, Voutilakeskuksen päivätoiminta (Hämeenlinna), Kalvolan päivätoiminta (Hämeenlinna), Hauhon päivätoiminta (Hämeenlinna), Lammin päivätoiminta (Hämeenlinna), Riihimäen päivätoiminta, Hausjärven päivätoiminta, Lopen päivätoiminta, Forssan päivätoiminta, Jokioisten päivätoiminta. Neuvottelujen piirissä on esimerkiksi lähi-, kunto- ja kodinhoitajia sekä päivätoiminnan ohjaajia.

Neuvottelujen kohteena oleville tarjotaan ensisijaisesti uutta työtä kotihoidon tulosalueella. Tällöin työntekijällä voi muuttua työnkuva, lähijohtaja, nimike ja työpaikan sijainti. Muutoksia voi tulla myös työsopimuksen ehtoihin, työaikamuotoon ja palkkaukseen. Jos neuvotteluissa ei päästä sopimukseen, voivat irtisanomisetkin olla mahdollisia.

Yt-neuvottelut perustuvat hyvinvointialueen talouden toisen tasapainottamisohjelman toimeenpanoon.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Yhdessä kohti viihtyisämpiä asumisyksiköitä – asiakkaat mukana suunnittelemassa tulevaisuuden tiloja12.6.2026 08:05:00 EEST | Tiedote

Millainen toiminta tukee hyvää arkea lyhytaikaisessa palveluasumisessa? Entä miten tilat kannustavat asukkaita liikkumaan asumisyksikössä? Näihin ja moniin muihin kysymyksiin etsittiin vastauksia Janakkalan Tapailakodissa järjestetyssä työpajassa touko- ja kesäkuussa. Oma Hämeen ammattilaiset keräsivät asiakkaiden, läheisten ja henkilöstön kokemuksia ja ideoita tulevaisuuden ikäihmisten asumispalveluyksiköiden suunnittelua varten. Työpajat liittyivät Kanta-Hämeen hyvinvointialueen palveluverkon uudistamiseen sekä asiakasosallisuuden lisäämiseen ikäihmisten asumispalveluiden tilojen suunnittelussa. Ensimmäisenä saatuja tietoja hyödynnetään Turengin terveyskeskuksen entisissä osastotiloissa, jonne syksyllä 2026 siirtyy Turengin Tapailakodin toiminta. Kokemustieto suunnittelun keskiössä Työpajoihin osallistui henkilöitä, joilla oli kokemusta asumisyksiköistä asukkaina, läheisinä tai työntekijöinä. Keskusteluissa nousi vahvasti esiin tarve luoda ympäristöjä, jotka tuntuvat kodilta ja tukev

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye