Heidi Rytky aloitti 1.10. Vapriikin johtajana
Heidi Rytky on aloittanut Tampereen historiallisten museoiden uutena johtajana. Tampereen historiallisiin museoihin kuuluvat museokeskus Vapriikki, Museo Milavida ja Amurin museokortteli. Heidi Rytky siirtyi historiallisiin museoihin Mobilia säätiön toimitusjohtajan paikalta. Hän johti Auton ja tien museo Mobiliaa vuodesta 2011.

Uusi museonjohtaja aloittaa kesken kiireisimmän kauden. Vapriikissa avautuu ensi viikolla Songlines, Australian seitsemän sisarta -näyttely, ja syyslomatkin ovat alkamassa. Tampereen museoissa ne ovat vuoden vilkkainta aikaa.
-Oli mukavaa aloittaa, Vapriikissa ja Milavidassa tuntuu koko ajan katse olevan edessäpäin ja on tekemisen meininkiä, Rytky kertoo.
-Nopeasti pääsee tutustumaan ihmisiin, tunnelma on ollut vastaanottavainen ja hyviä keskusteluja on jo käyty, hän toteaa.
Kaikilla historiallisilla museoilla on ollut huikeat kävijäluvut tänä vuonna. Rytky odottaa mielenkiinnolla, ylittyvätkö ennätykset vuoden lopussa.
-Syyslomalla tulen varmasti näkemään, miten erilaiset asiakasryhmät kohtaavat museossa, Rytky pohtii.
-Olen myös suuri jouluihminen, joten Milavidan joulua odotan kovasti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi RytkyMuseonjohtaja
Puh:040 527 8750heidi.rytky@tampere.fiTähtitalvikki PoikajärviViestintäasiantuntija
Puh:050 321 1189Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vapriikki
Tampereen museot julkistivat ohjelmansa vuodelle 20264.11.2025 10:15:00 EET | Tiedote
Museo Milavidassa Tampereella kuultiin tänään Tampereen museoiden tulevista näyttelyistä. Vapriikissa avautuu huhtikuussa jalkapallon MM-kisoja kautta aikojen esittelevä näyttely ja Museo Milavidassa esitellään herrain muotia helmikuun lopulta alkaen. Postimuseo avaa Postia ja bittejä -näyttelyn toukokuussa sekä Erik Bruunin linnut helmikuussa. Encore! – Tampereen taidemuseon viimeinen näyttely Puutarhakadulla ennen peruskorjausta – tuo ihailtavaksi rakastetut klassikot, isot nimet ja nykytaiteen helmet museon omista kokoelmista. Muumimuseon syksyllä avautuva vaihtuva näyttely syventyy muumimukeihin ja niiden keräilyn filosofiaan. Sara Hildénin taidemuseon kevään näyttely on laaja katsaus suomalaisen taidegrafiikan mestarin Pentti Kaskipuron tuotantoon. Kesänäyttely Vastamaalattua – Freshly Painted esittelee nuorta maalaustaidetta.
Vapriikki tarjoilee vuonna 2026 huikeaa jalkapallon juhlaa sekä nostalgista Tamperetta4.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Museokeskus Vapriikki Tampereella osallistuu vuonna 2026 jalkapallon MM-kisahuumaan. Huhtikuussa avautuva Jalkapallon MM-kisat kautta aikojen -näyttely esittelee tähdet, tapahtumat ja tarinat miesten ja naisten MM-kisojen historiasta. Kesäkuussa avautuva Mennyt maailma – Tampere 1900-luvun alussa vie matkalle aikaan, jolloin moderni maailma vasta alkoi muuttaa kaupunkikuvaa. Syksyllä päästään pelailemaan täysin uudistuneeseen Pelimuseoon. Lisäksi Postimuseo avaa toukokuussa Vapriikissa uuden pysyvän näyttelyn, Postia ja Bittejä.
KUTSU: Tampereen museot julkistavat 2026 ohjelmansa21.10.2025 08:39:36 EEST | Tiedote
Tampereen museot kutsuvat median edustajia museonjohtajien tarjoamalle aamiaiselle Museo Milavidaan Tampereelle tiistaina 4.11. klo 8.30–10.00. Aterioinnin lomassa kuullaan, mitä Tampereen museoissa nähdään vuonna 2026. Samalla kuullaan muista museoiden ajankohtaisista asioista.
Syyslomalla Vapriikki on avoinna joka päivä7.10.2025 08:59:55 EEST | Tiedote
Satoi tai paistoi, syysloma on onnistunut museossa! Vapriikista löytyy hauskaa tekemistä koko perheelle joka päivä, myös maanantaina! Syyslomaviikolla 13.–17.10. Vapriikkiin voi tutustua erilaisten teemapäivien kautta, ja joka arkipäivänä on luvassa ohjelmaa eri näyttelyihin.
Rakennusperinnön vaalija saa tunnustusta ainutlaatuisesta tutkimusmenetelmästä18.9.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Pirkanmaan kulttuuriympäristöpalkinto 2025 julkistetaan torstaina 18.9.2025 klo 13.30 museokeskus Vapriikin auditoriossa. Pirkanmaan maakuntamuseon myöntämän Pirkanmaan kulttuuriympäristöpalkinnon saa tänä vuonna professori Olli-Paavo Koponen Tampereen yliopistosta. Palkinto julkistetaan torstaina 18.9.2025 museokeskus Vapriikissa pidettävässä seminaarissa Säilyttämisen voima – Rakennusperintö tulevaisuuden tekijänä. Seminaari on ennakkovarattu täyteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

