Kruunuvuorenrannassa alkaa uuden Pitkäluodonkadun rakentaminen – edistää koulun rakentamista
Helsingin kaupunki aloittaa Pitkäluodonkadun rakentamisen lokakuussa. Katu rakennetaan nykyiselle hiekkakentälle, jossa aikaisemmin on ollut öljysataman säiliöitä. Kadun rakentaminen edistää uuden koulun rakentamista.

Uusi Pitkäluodonkatu on noin 160 metriä pitkä paikallinen tonttikatu, josta rakennetaan nyt suurin osa. Kadun rakentamisella ei ole vaikutusta alueella lähistöllä sijaitsevaan noroon.
Pitkäluodonkadun rakentaminen etenee lainvoimaisen katusuunnitelman mukaisesti ja se ei ole ollut mukana alueelle haetuissa hallintopakkohakemuksissa. Alueen muiden katujen rakentaminen on yhä keskeytettynä.
Kruunuvuorenrannan uuden koulun rakentamista edistetään
Kaupunki edistää uuden Kruunuvuorenrannan koulun rakentamista. Pitkäluodonkadun rakentaminen mahdollistaa Kruunuvuorenrannan uuden koulun rakentamisen viereiselle tontille.
Tavoitteena on, että uuden koulun rakentaminen voisi alkaa vuonna 2025. Kruunuvuorenrannan uuteen koulurakennukseen tulisivat koulun lisäksi nuorisotila, päiväkoti ja niitä palveleva leikkipuisto.
Tavoitteena on valmistella koulutontin rakentaminen niin pitkälle kuin se on vain mahdollista, jotta rakentaminen voisi alkaa vuonna 2025. Kaupunki tiedottaa koulun rakentamisesta vielä myöhemmin. Alun perin koulun rakentamisen oli tarkoitus alkaa keväällä 2024.
Projekti on viivästynyt Kruunuvuorenrannan (Stansvikin) katurakentamista koskevien oikeusprosessien vuoksi. Myös tontin lähellä todettu, suojeltu noro on vaikuttanut rakentamisen etenemiseen.
Asian ratkaisemiseksi kaupunki on muuttanut alueen infrarakentamisen toteutustapaa ja vaiheistusta niin, että koulu- ja päiväkotirakennus voidaan toteuttaa ennen laajemman katuverkon valmistumista. Tiloja tarvitaan kiireellisesti alueen kasvavalle väestölle.
Koulun lähelle on suunniteltu myös liikuntatiloja ja kaupallisia palveluita. Niiden totuttamisajankohta on edelleen avoin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kruunuvuorenranta yleisesti:
Kati Kiyancicek
projektinjohtaja
Helsingin kaupunki
kaupunginkanslia
puh. 09 310 31624
kati.kiyancicek@hel.fi
Kadun rakentaminen:
Lasse Mustonen
projektinjohtaja, rakennuttaminen
Kaupunkiympäristön toimiala
lasse.mustonen@hel.fi
p. 09 310 39 839
Koulun rakentamisurakka:
Arto Manninen
Projektinjohtaja,
Kaupunkiympäristön toimiala, hankeyksikkö
arto.manninen@hel.fi
p. 09 310 31849
Kuvat
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611
http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston päätökset 24.4.202524.4.2025 17:45:17 EEST | Tiedote
Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote 24.4.2025 » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Jaosto kokoontuu seuraavan kerran torstaina 8.5.2025.
Omgivningen kring Esplanaden är stängd för trafik under valborgsmässoafton24.4.2025 15:30:53 EEST | Pressmeddelande
Motorfordonstrafiken är förbjuden på Esplanaderna och deras sidogator kl. 15–20 då Havis Amanda får sin mössa. Gatuparkeringen är begränsad på Ludvigsgatan, Fabriksgatan, Skepparegatan och Eirastranden.
Esplanadin ympäristö suljettu liikenteeltä vappuaattona24.4.2025 15:30:53 EEST | Tiedote
Moottoriajoneuvoliikenne on kielletty Esplanadeilla ja niiden sivukaduilla klo 15–20 Havis Amandan lakituksen takia. Kadunvarsipysäköintiä on rajoitettu Ludviginkadulla, Tehtaankadulla, Laivurinkadulla ja Eiranrannassa.
Esplanadi area closed to traffic on May Day Eve24.4.2025 15:30:53 EEST | Press release
Motorised traffic on Esplanadi streets and their side streets will be prohibited from 15.00 to 20.00 due to the Havis Amanda capping ceremony. Street-side parking is restricted along Ludviginkatu, Tehtaankatu, Laivurinkatu and Eiranranta.
Taimenten kutupaikkaa vahingoittanut pato puretaan Pitäjänmäellä23.4.2025 17:24:23 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki purkaa Strömbergin puistossa työmaa-aikaisen padon, joka on aiheuttanut tuhoa erittäin uhanalaisen taimenen kutupaikalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme