Puolivuosikatsaus 1.1.–30.6.2024 – Tesiltä vahva tulos
Tesin (Suomen Teollisuussijoitus Oy) alkuvuoden 2024 positiivisessa tuloksessa näkyi Tesin sijoituskohteiden arvostustasojen nousu erityisesti varhaisen vaiheen venture capital -markkinassa. Toimintaympäristö on kuitenkin yhä erittäin vaikea. Esimerkiksi pääomasijoitusrahastojen ja yritysten varainkeruu ja jatkorahoitusmahdollisuudet ovat edelleen selvästi huippuvuosia heikompia.

Tesin puolivuosikauden IFRS-tulos oli 71 miljoonaa euroa. Tarkastelukautena Tesi teki suoria sijoituksia suomalaisiin startup- ja kasvuyrityksiin ja antoi sitoumuksia pääomasijoitusrahastoihin yhteensä 50 miljoonalla eurolla. Kokonaissumma koostuu viidestä rahastositoumuksesta yhteensä 35 miljoonalla eurolla sekä 14 suorasta sijoituksesta yhteensä 15 miljoonalla eurolla. Suorista sijoituksista ensisijoituksia oli yksi ja jatkosijoituksia 13.
Markkina on yleisesti ottaen edelleen haastava sekä pääomasijoitusrahastoille että startup- ja kasvuyrityksille. Rahastojen varainkeruut ovat hidastuneet ja rahastojen koot ovat paikoitelleen jääneet tavoitekokoja pienemmiksi. Myös startup- ja kasvuyritysten rahoitusmarkkinassa on hitautta.
”Tesin liiketoimintamalli perustuu markkinaehtoisuuteen ja pitkän aikavälin kannattavuuteen. Vaikka puolivuosituloksemme oli positiivinen, varainkeruutilanne on erittäin vaikea sekä rahastoissa että suorissa sijoituksissa, ja mukautumiskykyä vaaditaan”, sanoo Pia Santavirta, Tesin toimitusjohtaja.
Suomen hallituksen kevään 2024 kehysriihessä päätettiin Tesin 300 miljoonan euron lisäpääomituksesta vuosille 2025–2027. Osana Tesin sijoitustoiminnan strategian päivitystä yhtiön teollisuuspoliittista tehtävää vahvistetaan. Lisäpääomitus suoriin sijoituksiin mahdollistaa sijoitusten kokoluokan kasvattamisen ja merkittävän muutoksen Tesin roolissa ja toiminnassa.
”Suomen hallitus haluaa toimillaan vauhdittaa ja parantaa talouskasvun edellytyksiä haastavassa markkinatilanteessa. Tesi on yksi valtion tehokkaimmista työkaluista lisätä yksityisen pääoman tarjontaa markkinassa. Voimme rakentaa yhdessä yksityisten sijoittajien kanssa ratkaisuja talouden kasvuun ja uudistumiseen”, jatkaa Santavirta.
Tesin avainluvut H1 2024 (suluissa H1 2023)
- Sijoituksia ja sitoumuksia EUR 50 milj. (108), joista
- sitoumuksia pääomasijoitusrahastoihin EUR 35 milj. (83), 5 kpl (4)
- suoria sijoituksia yrityksiin EUR 15 milj. (25), 14 kpl (24)
- ensisijoituksia 1 kpl (4)
- jatkosijoituksia 13 kpl (19) mukaan lukien 2 kpl koronakriisin hoitoon liittyneistä erityissijoitusohjelmista
- Irtautumisia yrityksistä 10 kpl (3)
- Tesin tulos EUR 71 milj. (-36)
- Kansainvälistä pääomaa suomalaisiin yrityksiin Tesin sijoituskumppaneilta EUR 73 milj. (73)
- Tesin kotimaisten kohderahastojen keräämä uusi pääoma EUR 216 milj. (406)
- Tesin hallinnoitavat pääomat 30.6.2024 EUR 2,6 miljardia (2,5)
- rahastositoumuksia 121 kpl (118), joista rahastojen rahastoja 5 kpl (5), sekä suoria sijoituksia 114 kpl (130)
- rahastositoumuksista 2 kpl ja suorista sijoituksista 52 kpl (52) tehty ensisijoitusten osalta suljetuista korona-ajan erityissijoitusohjelmista.
Lue lisää H1 2024-puolivuosikatsauksestamme!
korjattu 3.10. klo 8.25 kotimaisten kohderahastojen keräämän pääoman H1 2023 -vertailuluku
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia SantavirtatoimitusjohtajaTesi
Puh:+358 40 546 7749pia.santavirta@tesi.fiSusanna AaltonenviestintäjohtajaTesi
Puh:+358 40 593 4221susanna.aaltonen@tesi.fiKuvat

Linkit
Tesi pähkinänkuoressa
Tesi (Suomen Teollisuussijoitus Oy) on Suomen valtion pääomasijoitusyhtiö, jolla on talouden kasvuun ja uudistumiseen sekä investointien edistämiseen keskittyvä teollisuuspoliittinen tehtävä. Sijoitamme markkinaehtoisesti pääomasijoitusrahastoihin ja suoraan kasvuyrityksiin.
tesi.fi | X (Twitter) | LinkedIn | Instagram | Bluesky | Threads | Uutiskirje
Taustaa Tesistä:
- Vuonna 1995 perustettu pääomasijoitusyhtiö
- Virallinen nimi Suomen Teollisuussijoitus Oy
- Suomen valtion 100 % omistama
- Hallinnoidut pääomat 2,6 miljardia euroa
- 12 miljardia euroa liikevaihtoa ja noin 70 000 työpaikkaa Suomeen kasvuyrityksistä, joissa Tesi on suoraan tai välillisesti rahastojen kautta vähemmistöomistajana

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tesi
Suomalainen startup-ekosysteemi kasvaa voimakkaasti, vaikka muu talouskasvu on kituliasta7.11.2025 09:01:35 EET | Tiedote
Tesin (Suomen Teollisuussijoitus), Suomen Startup-yhteisön ja Pääomasijoittajat ry:n yhdessä tekemän selvityksen mukaan suomalaisen startup-ekosysteemin kasvu on jatkunut voimakkaana, vaikka muu talous tarpoo vastatuulessa. Kotimaiset startup-lähtöiset yritykset tuottavat jo yli 12,5 miljardia euroa liikevaihtoa ja työllistävät lähes 50 000 ihmistä.
Finnish startup ecosystem growing robustly despite sluggish economy overall7.11.2025 09:01:35 EET | Press release
A joint study by Tesi (Finnish Industry Investment), the Finnish Startup Community and the Finnish Venture Capital Association reveals continued strong growth in Finland’s startup ecosystem, even while the rest of the economy struggles against headwinds. Finnish startups already generate over EUR 12.5 billion in revenues and employ nearly 50,000 people.
Tesin puolivuosikatsaus 1.1.–30.6.2025 – Uuden strategian toteutus vauhdikkaasti liikkeelle26.9.2025 08:00:31 EEST | Tiedote
Tesin (Suomen Teollisuussijoitus Oy) alkuvuoden 2025 vahva tulos jatkoi edellisvuoden positiivista kehitystä. Tulokseen vaikutti erityisesti yksittäisten sijoitusten merkittävä arvonnousu. Yleisesti haastavasta taloudellisesta toimintaympäristöstä huolimatta Tesin uusi sijoitusstrategia on lähtenyt käyntiin vahvasti.
Tesi’s Interim Review 1 Jan – 30 Jun 2025 – Strong start for new strategy26.9.2025 08:00:31 EEST | Press release
Tesi (Finnish Industry Investment Ltd) delivered a strong result for the first half of 2025, continuing the positive trend from the previous year. The result was driven in particular by significant value increases in individual portfolio companies. Despite a generally challenging economic environment, Tesi’s new investment strategy has gotten off to a strong start.
IQM kerännyt 275 miljoonaa euroa kasvun vauhdittamiseksi – Ten Eleven Ventures ja Tesi johtavina sijoittajina3.9.2025 15:05:50 EEST | Tiedote
Suomalainen, alansa johtava kvanttitietokoneyritys IQM Quantum Computers (IQM) on kerännyt 275 miljoonan euron kasvurahoituksen. Sijoituskierroksen johtavana sijoittajana toimi yhdysvaltalainen Ten Eleven Ventures, ollen yrityksen ensimmäinen yhdysvaltalainen sijoittaja, yhdessä Tesin (Suomen Teollisuussijoitus Oy) kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme