PITCH FINLAND CYBER SECURITY FINALISTIT ON VALITTU
3.10.2024 09:07:44 EEST | Messukeskus | Tiedote
Viisi valittua finalistia esittelee innovatiivisia ratkaisujaan ja palveluitaan kyberturvallisuuden alalla. Nämä yritykset ovat Candour, Cyberday AI, DataDust™, SelfHack ja Siren Anti-Cheat.

Finaali järjestetään Cyber Security Nordic -tapahtumassa Helsingin Messukeskuksessa 29.10.2024. Voittaja saa Suomen Messusäätiön lahjoittaman 10 000 euron palkinnon.
Tänä vuonna finalisteilla on mahdollisuus esitellä ideansa Suomen bisnesenkeliverkoston sijoittajille. Lisäksi yksi Suomessa rekisteröity yritys tai organisaatio palkitaan 10 000 euron palkinnolla, jonka lahjoittaa Suomen Messusäätiö.
”Kyberturvallisuus on juuri nyt niin ajankohtainen aihe, joten saimme odotetusti korkeatasoisia hakemuksia yrityksiltä, jotka vastaavat tähän globaaliin haasteeseen ja joilla on potentiaalia kansainväliseen kasvuun”, sanoo FiBANin toimitusjohtaja ja kilpailun tuomariston puheenjohtaja Tiina Laisi-Puheloinen.
Pitch Finland Cyber Security -loppukilpailutuotteet
Candour Face ID tarjoaa välittömän, väärinkäytöksiltä suojatun henkilöllisyyden varmistuksen, joka parantaa turvallisuutta, estää petoksia ja lisää luottamusta asiakkaiden liiketoimintaan.
Cyberday AI: Cyberday hoitaa tietoturvastandardien (esim. ISO 27001), EU-direktiivien (NIS2) ja kansallisten lakien noudattamisen seurannan ja raportoinnin asiakkaille, tarkastajille, johdolle ja viranomaisille. Ratkaisu tukee useita kieliä, lainsäädännön vaatimuksia ja hyödyntää tekoälyä sisällön skaalaamisessa uusille markkinoille.
DataDust™ tarjoaa sivun, jossa hinnat ja tuotetiedot on piilotettu ja suojattu ja jossa toistetaan fonttia, jota tekoäly ei pysty lukemaan, jotta estetään tietojen kerääminen ja petokset.
SelfHack kehittää huippuluokan alustaa, joka automatisoi haavoittuvuuksien etsimisen tietojärjestelmistä, tarjoaa kattavan raportoinnin ja tukee jatkuvaa koulutusta, ja kaikki tämä on integroitu käyttäjäystävälliseen hallintapaneelin.
Siren Anti-Cheat tarjoaa peliyhtiöille ja e-urheilu-organisaatioille vankan ohjelmistoratkaisun huijausten havaitsemiseen ja estämiseen. Kehittyneiden algoritmien avulla se estää vaikeasti havaittavat huijausohjelmistot, myös metaversio-, VR- ja lohkoketjupeleissä. Se tukee sekä pää- että kolmannen osapuolen integraatioita laajan käytettävyyden varmistamiseksi.
Pitch Finland Cyber Security -raadin jäsenet ovat:
Catharina Candolin - OP, Tommi Rasila - Partner, Boardman Oy, Mikko-Pekka Hanski - Partner, Double Tap Investment ja Tiina Laisi-Puheloinen - CEO, FiBAN.
Keskeiset päivämäärät:
Pitch-finaalit Gold Stage -lavalla 29. lokakuuta 2024 klo 11.30,
palkinnonjako ja voittajapitchaus klo 16.15 Stage One -lavalla.
Missä: Helsingin Messukeskus, Cyber Security Nordic.
Pitch Finland Cyber Security on Helsingin Messukeskuksen, FISC:n ja FiBANin kanssa järjestämä kilpailu, jossa etsitään uraauurtavia kyberturvallisuusratkaisuja, joilla on kansainvälistä kasvupotentiaalia. Lisätietoja kilpailusta saat Pitch Finland Cyber Security -verkkosivustolta.
Helsingin Messukeskus järjestää Cyber Security Nordic -ammattilaistapahtuman yhteistyössä FISC:n (Finnish Information Security Cluster) kanssa. Tapahtuman strategisia kumppaneita ovat mm: Cyberday, Fitsec, HP Finland, Microsoft, NetNordic, Nixu, Trend Micro ja Vectra.
Finnish Business Angel Network (FiBAN) on Suomen yksityisten enkelisijoittajien voittoa tavoittelematon yhdistys ja yksi maailman aktiivisimmista bisnesenkeliverkostoista. FiBANilla on yli 600 sijoittajajäsentä 12 maassa, ja vuosittain sadat yritykset saavat rahoitusta FiBANin kautta. www.fiban.org.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja: Viestintä, Helsingin Messukeskus, Anu-Eveliina Mattila, puh. +358 50 555 6183, anu-eveliina.mattila@messukeskus.com, #CyberSecurityNordic2024.
Finnish Business Angels Network: Tiina Laisi-Puheloinen, tiina@fiban.org, +358 40 750 7417.
FISC: Peter Sund, peter.sund@teknologiateollisuus.fi, +358 50 565 0621.
Mediabank: http://mediabank.messukeskus.com
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Helsingin Kirjamessujen lukupiireissä rakastettuja kirjailijoita ja uuden polven tähtiä18.6.2026 07:43:52 EEST | Tiedote
Helsingin Kirjamessut on julkaissut lukupiirinsä, joissa voi kohdata Olli Jalosen, Leena Krohnin ja Viveca Stenin. Uutena lukupiirimallina on uuden polven kirjailijoiden Iida Aikion, Markku Haussilan ja Ivan Manirahon yhteinen lukupiiri, jossa keskustellaan identiteeteistä ja kasvutarinoista. Kirjamessujen lukupiireissä lukija kohtaa kirjailijan ja pääsee keskustelemaan uutuuskirjoista. Lukupiirit ovat osa Helsingin Kirjamessujen ohjelmaa, joka julkaistaan kokonaisuudessaan 22.9.2026. Helsingin Kirjamessut järjestetään torstaista sunnuntaihin 22. – 25.10.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Suosittu Veneelle uusi elämä -kisa etsii veneitä helmikuun messuille17.6.2026 14:24:11 EEST | Tiedote
Vene 27 Båt -messuilla järjestetään nyt kolmatta kertaa Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Kisa on tuonut Helsingin kansainvälisille venemessuille oman kiinnostavan säväyksen ja kisaa on käyty molempina kertoina hyvässä yhteisöllisessä hengessä. Uusien veneiden rinnalla kunnostetut veneet osoittaa, että veneilyn voi aloittaa myös kunnostamalla käytetystä veneestä itselleen sopivan. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 12. – 21.2.2027 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Käsityö, materiaali ja tunne – Habitare Protos 2026 muotoilijat julkistettu5.6.2026 13:13:08 EEST | Tiedote
Habitare Protos 2026 suunnittelijat liikkuvat rohkeasti kategorioiden välillä. Käyttöesine voi olla kuin taideteos, valaisin tai peili kuin veistos ja akustinen elementti kuin taulu. Yhteisesti ne pohtivat mitä esine voi kertoa materiaalinsa, muotonsa ja valmistustapansa kautta.
KUTSU Tapahtuma-alan cocktailit SuomiAreenassa 23.6.20264.6.2026 12:00:00 EEST | Kutsu
Kutsumme median edustajat mukaan SuomiAreenan 2026 yhteydessä järjestettäville tapahtuma-alan cocktaileille Porin Raatihuoneelle tiistaina 23.6. kello 17.45 alkaen. Tarjolla on kevyttä syötävää ja kesäistä juotavaa sekä taatusti mielenkiintoisia ja mukavia kohtaamisia.
Taloustutkimus: Helsingin Messukeskuksen tulovaikutus pääkaupunkiseudulle 304 miljoonaa euroa vuonna 2025 – kasvusuunta jatkui2.6.2026 08:25:34 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen ennätyksellisen liikevaihdon ja yli miljoonan kävijän vuosi 2025 näkyi myös tulo- ja työllisyysvaikutuksen kasvuna. Taloustutkimuksen tekemän tutkimuksen mukaan Messukeskuksen talousvaikutus pääkaupunkiseudulle nousi 304 miljoonaan euroon ja työllisyysvaikutus 4140 henkilötyövuoteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme