Helsingin kaupungin pelastuslaitos

Pelastusharjoitus Katajanokan satama-alueella torstaina 3.10.

3.10.2024 08:14:19 EEST | Helsingin kaupungin pelastuslaitos | Tiedote

Jaa

Helsingin kaupungin pelastuslaitos harjoittelee Länsisatamassa ja Katajanokan satama-alueella torstaina 3.10.2024.

Pelastuslaitos harjoittelee Länsisatamassa ja Katajanokan satama-alueella. Arkistokuva.
Pelastuslaitos harjoittelee Länsisatamassa ja Katajanokan satama-alueella. Arkistokuva. Helsingin kaupungin pelastuslaitos

Helsingin kaupungin pelastuslaitos yhdessä Rajavartioston, Helsingin Sataman ja Viking Linen kanssa harjoittelee Katajanokan satama-alueella torstaina 3.10.2024. Harjoitus toteutetaan kello 12-15.

Katajanokan terminaalin läheisyydessä on useita pelastusajoneuvoja sekä Rajavartioston helikopteri. Harjoitus alkaa Länsisatamasta ja siirtyy Katajanokalle.

Harjoitus ei vaikuta satama-alueiden toimintaan eikä aiheuta toimenpiteitä ulkopuolisille. Kyseessä on lakisääteinen ulkoiseen pelastussuunnitelmaan liittyvä harjoitus.

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Helsingin kaupungin pelastuslaitos tuottaa turvallisuutta ja auttaa hädän hetkellä. Palvelumme ovat onnettomuuksien ehkäisy, pelastustoiminta ja ensihoito sekä väestönsuojelu ja varautuminen. Yhdellätoista pelastusasemallamme ja neljällä meriasemallamme työskentelee noin 800 henkeä, joista noin 600 pelastus- ja ensihoitopalveluissa.Vuonna 2022 pelastuslaitoksella oli 8632 pelastustoimen ja 64000 ensihoidon hälytystehtävää.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupungin pelastuslaitos

Runsas lumi vaikeuttaa liikkumista – muistutus pelastusteiden ja katualueiden kunnossapidosta13.2.2026 11:00:21 EET | Tiedote

Helsingin pelastuslaitos muistuttaa kiinteistöjen omistajia ja urakoitsijoita katualueiden ja pelastusteiden kunnossapidon tärkeydestä runsaslumisina aikoina. Pelastustiet on pidettävä ajokelpoisina, esteettöminä ja merkittyinä. Lumikasat eivät saa haitata liikennemerkkien näkyvyyttä tai liikenneympäristön turvallisuutta. Pelastusteille pysäköinti on ehdottomasti kielletty.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye