”Olemme pettyneitä ja suivaantuneita” – miksi hallitus haluaa ajaa lakiesityksellään opettajat palkkakuoppaan?
Hallitus antoi tänään esityksensä eduskunnalle OAJ:n vastustamasta vientimallilaista. Lakimuutoksen tavoitteena on, että vientialat määrittävät palkankorotuskaton kaikille aloille. Koska hallitus haluaa puuttua palkkaneuvotteluihin, poliitikkojen on jatkossa otettava kantaa, mikä on oikea palkankorotustaso esimerkiksi opettajille, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto sanoo.

Hallitus ei juuri tehnyt muutoksia vientimalliesitykseensä, vaikka sitä on OAJ:n lisäksi kritisoinut niin oikeuskansleri, tasa-arvovaltuutettu kuin lainsäädännön arviointineuvostokin.
– Olemme pettyneitä ja suivaantuneita siitä, että hallitus vie vientimalliesityksensä eduskuntaan. Laki tulee aiheuttamaan tulkintariitoja ja todennäköisesti lisää työrauhahäiriöitä. Nythän ei säädetä nykytilannetta lakiin, vaan valtakunnansovittelijan ja sovittelulautakunnan toimivaltaa aidosti rajoitetaan ja sovittelijan puolueettomuus murenee, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto sanoo.
Murron mukaan vientimallilaki johtaa siihen, että valtakunnansovittelijan sijaan jatkossa rakennetaan muita työriidan ratkaisumekanismeja.
Lain vaikutukset näkyvät monella tavalla
Lakiesityksellä puututaan sopimusvapauteen merkittävällä tavalla.
– Lakiesityksen tavoitteena on, että yksityisen sektorin vientialat määrittäisivät palkankorotuskaton kaikille aloille. Jos lailla ei haluta rajoittaa muiden alojen palkkaneuvotteluja ja esimerkiksi opettajien palkkakehitystä, miksi laki sitten tarvitaan ja mitä sillä tavoitellaan. Tähän haluamme selkeän vastauksen, Murto vaatii.
Lain vaikutukset näkyvät tulevaisuudessa myös vaaleissa.
– Emme toivoneet emmekä halunneet palkkavaaleja, mutta vientimallilaki ajaa meidät siihen. Opettajat ja koko opetus- ja tutkimusalan työntekijät ansaitsevat oikeudenmukaisen palkkakehityksen, Murto linjaa.
Kuilu sukupuolten välisissä palkkaeroissa kasvaa
Hallituksella on samaan aikaan käynnissä ohjelma, jonka tavoitteena on sukupuolten välisen palkkaeron kaventaminen.
– Vientimallilaki on täysin ristiriidassa samapalkkaisuusohjelman tavoitteen kanssa. Lakimuutoksella hallitus ajaa naisvaltaiset alat, kuten opettajat, pysyvään palkkakuoppaan vientialoihin nähden. Tämä osoittaa ikävää arvostuksen puutetta opettajille, jotka kouluttavat kaikki osaajat työmarkkinoille, myös vientialoille, Murto toteaa.
Julkisen talouden haasteet eivät ratkea vientimallilailla
OAJ on tietoinen ja ymmärtää hyvin julkisen talouden haasteet. Isoa ongelmaa ei ratkaista vientimallilailla.
– Vuoden 2022 kunta-alan palkkaohjelma ei ole julkisen talouden velkaantumisen syy, eikä vientimallilaki myöskään julkista taloutta tervehdytä. Nyt pitäisi pystyä katsomaan isoa kokonaisuutta talous- ja tuottavuuskasvun ratkaisemiseksi. Niiden kannalta juuri koulutus, osaaminen ja tki ovat välttämättömiä ajureita, joihin tulee panostaa pitkäjänteisesti, Murto sanoo.
Yhteyshenkilöt
Katarina MurtoPuheenjohtajaOAJ
Puh:+358 50 568 9188katarina.murto@oaj.fiOpetusalan Ammattijärjestö OAJ on työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
Yksityiseen varhaiskasvatukseen uusi sopimus – OAJ saavutti pitkäaikaisen tavoitteensa31.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Yksityiseen varhaiskasvatukseen on saatu uusi työehtosopimus. Opetusalan ammattijärjestö OAJ:n hallitus hyväksyi neuvottelutuloksen osaltaan eilen 30.12. OAJ saavutti pitkäaikaisen tavoitteensa päästä sopijaosapuoleksi.
OAJ selvitti: Alle puolet opettajista on saanut koulutusta Wilman tietoturvallisesta käytöstä18.12.2025 09:14:56 EET | Tiedote
Alle puolet opettajista on saanut konkreettista koulutusta henkilötietojen turvallisesta käytöstä Wilmassa tai muussa vastaavassa järjestelmässä. Epävarmuus tietoturva-asioissa onkin suurta, Opetusalan Ammattijärjestön OAJ:n tuore jäsenkysely paljastaa.
Irtisanomisten helpottamista kaavaillaan myös virkasuhteisiin – OAJ: ”Eikö mikään riitä”11.12.2025 14:19:17 EET | Tiedote
Eduskunnan työ- ja tasa-arvovaliokunta on saanut valmiiksi mietintönsä irtisanomisperustetta koskevan lainsäädännön muuttamisesta. Mietinnössä on nostettu esiin myös irtisanomiskynnyksen alentaminen koskemaan virkasuhteita. OAJ vastustaa sekä lainsäädännön muuttamista että sen laajentamista virkasuhteisiin.
OAJ pitää käsittämättömänä päätöstä leikata SASKin rahoitusta5.12.2025 09:16:30 EET | Tiedote
Ulkoministeriön tuore valtionapupäätös leikkaa roimasti OAJ:n yhteistyökumppanin rahoitusta. OAJ pitää päätöstä käsittämättömänä.
OECD:n tuore tutkimus osoittaa Suomen kehittäneen varhaiskasvatusta oikeaan suuntaan2.12.2025 13:07:04 EET | Tiedote
Valtaosa varhaiskasvatuksen henkilöstöstä on Suomessa tyytyväisiä työhönsä, kertoo OECD:n tänään julkaisema TALIS-tutkimus. OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto pitää tutkimusta osoituksena siitä, että varhaiskasvatusta on Suomessa kehitetty oikeaan suuntaan. Henkilöstöpula ratkeaa satsaamalla esimerkiksi palkkatasoon ja stressin ennaltaehkäisyyn.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme