PLUGIT VALMISTAUTUU KASVULOIKKAAN JA VAHVISTAA JOHTORYHMÄÄNSÄ - Johan Mild nimitetty toimitusjohtajaksi 1.11.2024 alkaen

3.10.2024 11:00:00 EEST | Burson Finland Oy | Tiedote

Jaa

Sähköisten ajoneuvojen latausratkaisutoimittaja Plugit Finland Oy on nimittänyt toimitusjohtajaksi Johan Mildin. Mild on aiemmin toiminut Remeo Oy:n toimitusjohtajana. Talousjohtajana ja johtoryhmän jäsenenä aloitti elokuussa Riikka Ylikoski. Myöhemmin tänä vuonna julkistetaan myös teknologiajohtaja.

Plugitin perustaja ja toimitusjohtajana vuodesta 2012 toiminut Tommi Saarela siirtää toimitusjohtajan tehtävät Johan Mildille. Hän jatkaa työtään merkittävänä omistajana yrityksen hallituksesta käsin. Jatkossakin Saarela on vahvasti tukemassa operatiivista toimintaa ja pääsee nyt keskittymään liiketoiminnan rakentamiseen, verkostoitumiseen ja sähköistymisen ilosanoman eteenpäin viemiseen. Tavoite on selkeä: sähköistää pohjoismaiset yritykset, jotka tarvitsevat sähköisen kaluston latausratkaisuja sekä rakentaa datalla ohjattu, älykäs julkinen latausverkosto ammattiliikenteelle.

”Vahvistamme johtoryhmäämme, jotta pystymme toteuttamaan haluamamme liiketoiminnan skaalautumisen”, kertoo Tommi Saarela. ”Tavoittelemme vuoteen 2028 mennessä 120 miljoonan euron eli kolminkertainen liikevaihto nykyiseen verrattuna. Saavuttaaksemme tämän tarvitsimme yhtiöön ihmisen, joka osaa organisaatioiden transformaatiot, kykenee investoimaan ja tuo toimintaamme struktuuria. Johan Mild on meille mitä parhain toimitusjohtaja tähän tilanteeseen.”

”On suuri kunnia päästä edistämään Plugitin kasvutarinaa ja viedä sitä eteenpäin yhdessä Tommin kanssa”, sanoo Johan Mild. ”Tuon Plugitiin osaamistani datalla johtamisesta, mikä tuo toimintaan systemaattisuutta ja suunnitelmallisuutta. Plugitilla on mahtava joukko eri alojen osaajia, ja on tärkeää muistaa, että töitä tehdään aina tiiminä.”

Kasvua maantieteellisellä laajentumisella

Talousjohtajana elokuussa aloittanut Riikka Ylikoski siirtyi Plugitiin Betolarista. Hänellä on kokemusta kansainvälisestä teollisuudesta ja kasvuyrityksistä, mikä tukee Plugitin kasvutavoitteita.

”Riikan osaaminen ja kokemus ovat meille erittäin tärkeä palapelin osa, kun kiihdytämme investointeja palveluliiketoimintaan ja niitä tukeviin teknologia-alustoihin osana kasvutarinaamme”, Tommi Saarela sanoo.

Plugit toimii tällä hetkellä Suomessa, mutta yhtiön tähtäimessä ovat pohjoismaat, erityisesti Ruotsi, sekä Baltian ja osin Puolan markkinat. Ruotsissa liiketoiminta on jo käynnistynyt ja maaorganisaatiota vahvistetaan parhaillaan. Hallittu laajentuminen lähimarkkinoille on yksi yhtiön strategian toteuttamisen kulmakivistä.

Vuoden 2022 alusta lähtien Plugitin enemmistöomistajana on ollut globaali infrastruktuurisijoittaja DIF Capital Partners. DIF investoi yhtiöön noin 100 miljoonaa euroa kasvattaakseen sähköisen liikkumisen markkinaa Pohjoismaissa ja Baltiassa, millä on merkittävä myönteinen vaikutus hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Johan MildToimitusjohtaja 1.11.2024 alkaenPlugit Finland Oy

Puh:040 301 3004

Mikko KuitunenHallituksen puheenjohtajaPlugit Finland Oy

Puh:040 589 8316

Kuvat

Plugit Finland Oy lyhyesti

Plugit Finland Oy on suomalainen sähköajoneuvojen latausratkaisuihin erikoistunut yritys, joka kehittää omaa Plugit Lataus- sekä Plugit Pro DC -latausverkostoa ja toimittaa innovatiivisia latausjärjestelmiä yrityksille, teollisuudelle ja julkiselle sektorille. Sen toimittamia älykkäitä  latauspisteitä on yli 17 000, ja niillä tehtiin 2,8 miljoonaa latausta vuonna 2023. Yhtiön liikevaihto vuonna 2023 oli 35,8 miljoonaa euroa ja se työllistää n 150 henkilöä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Burson Finland Oy

HONOR 600 -sarjan AI Kuvasta Videoksi 2.0 herättää valokuvat eloon ja muuttaa ne eläviksi tarinoiksi18.5.2026 09:57:30 EEST | Tiedote

HONOR on julkistanut uuden HONOR 600 -sarjan, jonka AI Kuvasta Videoksi 2.0 -ominaisuus vie tekoälypohjaisen luovuuden uudelle tasolle. Se ei ainoastaan animoi kuvia, vaan auttaa käyttäjiä rakentamaan visuaalisia tarinoita. Esimerkiksi Leonardo da Vincin inspiroima hahmo voi astua ulos maalauksesta ja kävellä modernissa metrojunassa, yhdistäen vuosisatoja vanhan taiteen nykypäivän arkeen. Gallerian ja metrovaunun välinen kontrasti havainnollistaa, kuinka AI Kuvasta Videoksi 2.0 yhdistää ajatonta kuvastoa todellisiin tarinoihin ja muuttaa yksittäisen kuvan eläväksi kohtaukseksi. Ohjaaja, editoija ja tuottaja puhelimessasi Uusi ominaisuus on kuin ohjaaja, editoija ja tuottaja samassa laitteessa. Sen ytimessä on älypuhelimeen integroitu videonluontimalli, jonka avulla käyttäjät voivat luoda 3–8 sekunnin videoita yhdistämällä jopa kolme kuvaa ja kuvailemalla tekstillä, mitä ruudulla pitäisi tapahtua. Käyttäjä voi myös ohjata kohtausta pyytämällä kameraa esimerkiksi liikkumaan hitaasti koht

HONOR Magic8 Pro saa ensimmäisten joukossa Android 17 -tuen – luvassa uuden tason valokuvausta, älykkäämpää moniajoa ja vahvempaa tietoturvaa15.5.2026 08:52:20 EEST | Tiedote

Globaali tekoälylaitteiden ekosysteemiyritys HONOR ilmoitti tänään, että HONOR Magic8 Pro on alan ensimmäisiä laitteita, joka tukee Android 17 Beta 3 -versiota. Päivitys antaa kehittäjille mahdollisuuden optimoida sovelluksiaan HONORin lippulaivapuhelimelle ja tuo samalla käyttäjille ennakkomakua tulevasta, joka tarjoaa entistä intuitiivisemman, turvallisemman ja henkilökohtaisemman älypuhelinkokemuksen. Ammattitason valokuvaus RAW14-tuella Valokuvaus nousee uudelle tasolle, kun Android 17 tuo natiivin tuen ammattilaistason RAW14-kuvaformaatille. Tämä antaa kolmansien osapuolien kamera- ja editointisovelluksille mahdollisuuden hyödyntää täysin HONOR Magic8 Pron AiMAGE-kamerajärjestelmän kehittynyttä laskennallista optiikkaa ja suuria kennoja. Tuloksena on kuvia, joiden selkeys, dynaaminen alue ja väritarkkuus vastaavat vaativankin kuvaajan tarpeisiin. Sujuvampi arki älykkäällä moniajolla ja uusilla pika-asetuksilla Android 17 tekee moniajosta saumattomampaa kuin koskaan laajennetun Bub

SIXT-franchisekumppani Suomessa ja Baltian maissa kasvatti liikevaihtoaan 79,8 miljoonaan euroon vuonna 202513.5.2026 13:46:06 EEST | Tiedote

SIA Transporent, johtava autonvuokraus- ja leasingpalvelujen tarjoaja sekä SIXT:n franchisekumppani Suomessa ja Baltian maissa, saavutti vuonna 2025 konsernitasolla 79,8 milj. euron liikevaihdon kasvaen 10,7 % edellisvuodesta. Konsernin yhtiöt ovat vahvistaneet johtavaa markkina-asemaansa Latviassa, Liettuassa ja Virossa sekä jatkaneet toimintansa laajentamista Suomessa. Konsernilla on toiminta-alueellaan yhteensä yli 8 000 ajoneuvon kalusto.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye