Vilkas maanteiden korjaus- ja päällystystyökausi lopuillaan Itä-Suomessa
Päällystyskausi käynnistyi toukokuun alussa ja viimeiset päällystystyöt ovat käynnissä parhaillaan. Kesän sääolosuhteet ovat olleet suosiolliset päällystystöiden toteuttamiselle.

Töiden arvioidaan valmistuvan lokakuun alkupuolella. Lokakuun aikana työkohteilla tehdään vielä viimeistely- ja tiemerkintätöitä.
Tänä vuonna Pohjois-Savon ELY-keskuksen tienpitoalueella alueella (Etelä-Savo, Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala) päällystetään yhteensä noin 615 kilometriä maanteitä sekä jalankulku- ja pyöräilyväyliä. Vuoden 2010 jälkeen on päästy yhden kerran yhtä suuriin työmääriin vuonna 2020. Tilannetta selittää hallituksen korjausvelan taittamiseen myöntämä lisärahoitus. Perusväylänpidon ja lisärahoituksen myötä päällystettyjen teiden korjauksiin ja tiemerkintätöihin on tänä vuonna käytössä yhteensä noin 65 M€.
Suuremman rahoituksen myötä päällystettyjen teiden korjauksia pystyttiin toteuttamaan tavanomaista enemmän myös seutu- ja yhdystieverkolla. Vähäliikenteisellä tiestöllä päällystystöitä toteutettiin yhteensä noin 280 km:n matkalla. Lisäksi jalankulun- ja pyöräilynväylien päällysteitä uusittiin noin 20 km:n pituudelta. Korjaustöihin liittyvinä töinä toteutettiin päällystetyillä kohteilla myös puuston poistoja tiealueilta noin 250 km pituudelta, kuivatuksen kunnostamista noin 250 tiekilometriä sekä tien päällysrakenteiden parantamista 210 km.
Tämänhetkisten arvioiden mukaan päällysteiden kunnon heikkeneminen pystytään taittamaan tänä vuonna suuremman päällystystyömäärän turvin.
Vähäliikenteiselle tieverkolle on kuitenkin kertynyt niin paljon korjausvelkaa, että sen vähentäminen vaatii pitkäjänteistä työtä ja riittävää rahoitusta tuleville vuosille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ylläpitovastaava Kimmo Tiikkainen, Pohjois-Savon ELY-keskus, puh. 0295 026 766, kimmo.tiikkainen(at)ely-keskus.fi
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Maanteiden kunnossapito vaatii valintoja – liikennöitävyys varmistetaan kaikilla teillä (Kainuu ja Pohjois-Pohjanmaa)15.9.2025 12:05:23 EEST | Tiedote
Maanteiden hoito ja niiden kunto kiinnostaa jokaista suomalaista, asui hän sitten taajamassa tai haja-asutusalueella. Maantieverkon korjausvelka on kasvanut 2,5 miljardiin, vaikka parina viime vuonna tilanteeseen on saatukin lisärahoituksella hieman helpotusta.
INFRA-hankkeiden haku syksyllä 2025 (Lappi)15.9.2025 11:11:07 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus avaa elinkeinolähtöisten infrahankkeiden haun Lapissa. Hankkeiden hakuaika on 15.9.–31.10.2025. Sähköinen haku tapahtuu EURA 2021 -järjestelmän kautta.
Petoaita vastaa tavallista aitaa, jos sähkövirta pääsee karkuteille5.9.2025 09:57:29 EEST | Tiedote
Tärkeä osa petovahinkojen torjuntaa on petoaitojen oikea-aikainen huolto laidunkauden aikana. Suurin uhka petoaidan toimivuudelle on sen alla kasvava kasvillisuus. Esimerkiksi Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueelta on havainnoitu jonkin verran kiireellistä niittämistä kaipaavia petoaitojen alusia. Aitalankoihin osuessaan kasvillisuus johtaa sähkövirtaa maahan ja jännite langassa laskee, eikä enää riitä karkottamaan saalista etsivää petoa.
Toimintaympäristön kehittämisavustuksen haku Pohjois-Pohjamaalla, Kainuussa ja Lapissa käynnistyy 1.9.20251.9.2025 14:11:14 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksessa avautuu toimintaympäristön kehittämisavustushaku EAKR-rahastosta ajalle 1.9.–31.10.2025. Hakuun on varattu varoja yhteensä 2,15 miljoonaa euroa.
Luhanpuron sillan korjaustyöt alkavat Sotkamossa1.9.2025 12:50:18 EEST | Tiedote
Laakajärvetiellä sijaitsevan Luhanpuron sillan korjaustyöt Sotkamossa alkavat viikolla 37. Silta on suljettu liikenteeltä 8.-12.9.2025 klo 21.00–06.00. Ajantasaiset tiedot tietöistä: Tienkäyttäjälinja puh. 0200 2100 Liikennetilanne (fintraffic.fi)
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme