SDP:n Perholehto: Taksiala ansaitsee vaikuttavia tekoja
3.10.2024 16:51:35 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Taksilainsäädännön muutosesitykset tulisivat vasta syksyllä 2025 eduskuntaan tänään julkaistun säädöshankkeen mukaan. Liikenne- ja viestintäministeriön mukaan muutamat esityksistä vaativat vielä lisäselvityksiä. Liikenne- ja viestintäministeriöllä oli lausuttavana arviomuistio mahdollisista muutoksista keväällä 2024.

– Toivon todella, että ministeriö käyttää lisäajan tehokkaasti huolelliseen valmisteluun ja eduskuntaan tuodaan esitys, joka on vaikutuksiltaan perusteellisesti arvioitu. Vuoden 2018 taksiuudistuksesta lähtien ala on paininut mainehaittojen kanssa, samalla asiakkaat ovat kadonneet ja työvoiman saatavuus on laskenut. Näennäiset toimet ilman tuloksia lisäävät vain kustannuksia ja nakertavat alan tulevaisuutta entisestään, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd).
Helsingin Sanomat tänään ja aiemmin MTV uutisoi taksinkuljettajien seksuaalirikosepäilyjen kasvaneen, vaikka jo alkuperäinen vuoden 2018 taksiuudistus estää mm. väkivalta- ja seksuaalirikoksesta tuomitun saamasta taksinkuljettajanlupaa. Lakia päivitettiin seksuaalirikosten kokonaisuudistuksen yhteydessä.
– Jokainen tapaus on liikaa ja vaikuttaa kansalaisten kuvaan koko alasta. Toivon, että liikenne- ja viestintäministeriö yhteistyössä poliisin kanssa tutkii tapaukset ja etsii vaikuttavat keinot näiden estämiseen. Pelkkä ponteva reagoiminen hätäisesti kasatuilla esityksillä ei nyt riitä, sanoo Perholehto.
Rinteen–Marinin hallitus lähti jo korjaamaan lainsäädäntöä harmaan talouden torjumiseksi ja valvonnan mahdollistamiseksi. Y-tunnus tuli pakolliseksi. Samoin taksamittari, kun hinta perustuu ajan tai matkan mittaamiseen. Taksivalaisin palasi pakolliseksi, ellei erikseen sovittu etukäteen asiakkaan kanssa. Yrittäjä- ja kuljettajakoulutus palautettiin pakolliseksi, hintojen ja lupien esittämistä asiakkaalle selkeytettiin. Kuljettajakoetta vaikeutettiin arvioimaan paremmin vaatimusten sisäistämistä ja kykyä palvella. Y-tunnus-vaatimus johti 2 000 taksiluvan peruuttamiseen.
Vuoden 2019 taksiuudistus jakoi alan markkinat, kuten lakiuudistuksen kriitikot ennustivatkin. Suurissa kaupungeissa puhutaan villeistä takseista ja taksinkuljettajien rikoksista, samalla pienemmissä kaupungeissa ja maaseudulla tuskaillaan taksien saatavuuden kanssa jopa päiväaikaan. Suuri merkitys on julkisesti ostettujen kyytien kilpailutuksella, joita säännellään mm. sosiaali- ja terveysministeriön lainsäädännössä. Nämä muodostavat helposti puolet yritysten liikevaihdosta pienemmillä paikkakunnilla ja vaikuttavat suoraan saatavuuteen.
– Julkinen keskustelu takseista vaikuttaa totta kai taksipalveluiden käyttöön. Asema-aukion taksit syövät luottamusta myös pikkukaupungin vuosikymmenet alalla toimineeseen yrittäjään. En tiedä, moneenko alan kunnianpalautukseen pienillä taksiyrittäjillä on enää varaa, päättää Pinja Perholehto.
Yhteyshenkilöt
Pinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Ministeri Purrakin voisi jo tunnustaa, että hallituksella on vastuu talouden alakulon pahentamisesta4.2.2026 10:31:52 EET | Tiedote
SDP ei ole hallituksen kanssa eri mieltä talouden sopeuttamisen tarpeesta tai mittakaavasta vaan politiikan valinnoista. Hallitus ajaa omalla talouspolitiikallaan Suomen entistä suurempiin vaikeuksiin, sanoo Joona Räsänen.
Piritta Rantanen sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtajaksi3.2.2026 15:00:38 EET | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä järjestäytyi kokouksessaan 3.2.2026. Ryhmän 1. varapuheenjohtajaksi valittiin yksimielisellä päätöksellä Piritta Rantanen. – Kiitän ryhmää saadusta luottamuksesta. Työ paremman huomisen ja suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan eteen jatkuu, toteaa Rantanen.
Tytti Tuppurainen jatkaa sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän puheenjohtajana3.2.2026 10:57:44 EET | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä järjestäytyi kokouksessaan 3.2.2026. Ryhmän puheenjohtajana jatkaa Tytti Tuppurainen.
SDP:n Jani Kokko: Vanhusten hoivan turvallisuus on varmistettava3.2.2026 09:02:36 EET | Tiedote
– Viime kuukausien aikana mediassa on kerrottu ikäihmisten jopa kuolemaan johtaneista tilanteista hoivakodeissa. Erityisen järkyttäviä ovat olleet tapaukset, joissa iäkkäät asiakkaat ovat menehtyneet hoivakodissa turvattomissa olosuhteissa yksin ollessaan. Yhteisenä nimittäjänä tapauksissa on tuotu esille osassa iäkkäiden hoivakoteja vallitseva hoitajien tarpeeseen nähden liian vähäinen määrä. Vanhusten hoivan turvallisuus on varmistettava, vaatii kansanedustaja Jani Kokko (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Hallituksen tempoileva veropolitiikka tulee Suomelle kalliiksi2.2.2026 12:54:35 EET | Tiedote
-Hallituksen tempoileva veropolitiikka ei tue talouden kasvua, mutta tulee julkiselle taloudelle kalliiksi. Omille eturyhmille tehdyt kalliit veronalennukset tarkoittavat jälleen lisäleikkauksia yhteiskunnan heikoimmilta, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


