Kaikki HSY:n Sortti-asemat auki kolmena lauantaina lokakuussa
7.10.2024 06:46:00 EEST | HSY | Tiedote
Syksy on täällä ja siivousintoa riittää, kun pihat ja kodit halutaan laittaa talvikuntoon. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY palvelee kierrätysasiakkaita lisäämällä Sortti-asemien aukioloja kolmena lauantaina lokakuussa. Lisäksi Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemat sekä Koivukylän Sortti-pienasema palvelevat viikonloppuisin ympäri vuoden.

Syksyn tullen Sortti-asemilla asiakasmäärät lisääntyvät, ja HSY helpottaa ruuhkia pitämällä kaikki Sortti-asemansa auki normaalien arkipäivien lisäksi kolmena lokakuun lauantaina 12., 19. ja 26.10.2024 klo 10–18. Sortti-asemien laajennetut lauantaiaukiolot tarjoavatkin oivan mahdollisuuden tuoda ylimääräiset jätteet kierrätykseen viikonlopun aikana.
– Olemme aikaisemmin pitäneet Sortti-asemiamme avoinna lauantaisin kevätruuhkien aikaan, mutta tänä vuonna päätimme ulottaa ne myös syksylle kolmeksi lauantaiksi, kertoo HSY:n käyttöpäällikkö Eetu Keinänen.
Lisäksi Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemat Helsingissä sekä Koivukylän Sortti-pienasema Vantaalla palvelevat ympäri vuoden lauantaisin ja sunnuntaisin juhlapyhiä lukuun ottamatta. Tarkemmat aukioloajat löytyvät HSY:n verkkosivuilta.
eSortti-verkkopalvelu nopeuttaa asiointia asemalla
Asiakkaat voivat nopeuttaa asiointia Sortti-asemalla ilmoittamalla ja maksamalla jätteensä ennakkoon eSortti-palvelussa. Tällöin asiakas pääsee ajamaan asemalle suoraan itsepalveluasiointiin tarkoitettua kaistaa pitkin, eikä hänen tarvitse jonottaa palvelupisteelle. Asemilla on myös itsepalvelulaitteet, joiden käyttö onnistuu Sortti-kortilla. Verkkopalvelua voi hyödyntää myös silloin, kun haluaa vain arvion siitä, mitä omien jätteiden kierrättäminen maksaa.
Vinkkejä kierrättämiseen
- HSY:n Jäteopas on hyvä apulainen jätteiden lajittelussa.
- Sortti-asemilta voi vuokrata peräkärryn jätteiden kuljettamiseen. Hinta on 5,06 euroa kolmelta tunnilta.
- Kaikkia jätteitä ei tarvitse kuljettaa Sortti-asemille asti. Lähimmän kierrätyspisteen voi etsiä osoitteesta www.kierratys.info.
- Jos kierrätettävä tavara ei mahdu omaan autoon, maksullinen Sortti-nouto tarjoaa avun.
Yhteyshenkilöt
Keinänen EetuKäyttöpäällikköHSY
Puh:0503832646eetu.keinanen@hsy.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n hallituksen päätökset 30.1.2026 – laaja vesihuollon hankepaketti hyväksyttiin30.1.2026 10:28:09 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä rahoitussopimuksen ja lainan noston. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankkeet: - Helsingin Ratasmyllyntien ja Roihuvuorentien vesijohdon saneerauksen hankesuunnitelma - Espoon Keilaniemen vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelman laajennus - Helsingin Pitkäkoski - Ilmala, Nuijamiestentie alueen vesihuollon hankesuunnitelman päivitys - Viemäritunnelisaneerausten hankesuunnitelma vuosille 2026–2027 - Vantaan Myyrmäen vesitornin ja Kivistön paineenkorotusaseman välisen päävesijohdon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - kompostimullan seostamiseen tarvittava kivennäismaa-aines Metsäpirtin kompostointialueelle ja Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen hankintaan Rudus oy:ltä. Hallitus valitsi Etelä-Espoon sekajätteen keräykseen ja kuljetukseen takakuormaustyönä Lassila & Tikanoja Oyj:n yhdelle palvelualueelle, Auriga Oy:n neljälle palvelualueelle ja Pakkariposse Oy:
HSY varoittaa jään heikentymisestä puhdistetun jäteveden purkupisteillä Katajaluodon ja Gåsgrundin läheisyydessä29.1.2026 12:05:34 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n kaksi jätevedenpuhdistamoa puhdistavat pääkaupunkiseudun jätevesiä tehokkaasti suojellen rannikkovesiä ja Itämerta. Puhdistettu jätevesi johdetaan mereen purkutunneleita pitkin. Jää voi heikentyä purkupisteiden läheisyydessä voimakkaan virtaaman vuoksi.
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 30.1.2026 – laaja vesihuollon hankepaketti käsittelyssä28.1.2026 08:01:08 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 30.1.2026. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa rahoitussopimuksen hyväksymisetä ja lainan nostosta. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnoista: - Helsingin Ratasmyllyntien ja Roihuvuorentien vesijohdon saneerauksen hankesuunnitelma - Espoon Keilaniemen vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelman laajennus - Helsingin Pitkäkoski - Ilmala, Nuijamiestentie alueen vesihuollon hankesuunnitelman päivitys - Viemäritunnelisaneerausten hankesuunnitelma vuosille 2026–2027 - Vantaan Myyrmäen vesitornin ja Kivistön paineenkorotusaseman välisen päävesijohdon rakentamisurakka - kompostimullan seostamiseen tarvittavan kivennäismaa-aineksen hankinta Metsäpirtin kompostointialueelle ja Ämmässuon Ekoteollisuuskeskukseen - urakoitsijoiden valinta sekajätteen keräykseen ja kuljetukseen Etelä-
HSY seuraa Järvenpään ilmanlaatua vuonna 202615.1.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloitti ilmanlaadun mittaukset Järvenpään keskusta-alueella tammikuussa 2026. Mittausasema kerää tietoa erityisesti liikenteen pakokaasujen ja katupölyn vaikutuksista ilmanlaatuun.
HSY seuraa pääkaupunkiseudun ilmanlaatua uusissa kohteissa vuonna 202615.1.2026 09:10:00 EET | Tiedote
HSY:llä on pääkaupunkiseudulla 11 ilmanlaadun mittausasemaa. Näistä neljän aseman paikka vaihtui vuodenvaihteessa. Vuonna 2026 neljän uuden aseman paikat ovat Helsingissä Herttoniemessä, Espoossa Tapiolassa sekä Vantaalla Ilolassa ja Långmossebergenissä. Mittaukset kertovat tieliikenteen, puunpolton, lentokentän ja jätevoimalan vaikutuksista ilmanlaatuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme