YleX palkittiin vuoden mediana musiikkialan Industry Awardsissa – Ella Ossi vuoden radioammattilainen
4.10.2024 21:38:23 EEST | Yleisradio Oy | Tiedote
Yle sai kaksi musiikkialan Industry Awards -palkintoa Music x Media -tapahtumassa Tampereella 4.10.2024.

YleX palkittiin vuoden mediana. Palkintoperustelujen mukaan YleX “nostaa rohkeasti tuoreita ja tuntemattomiakin artisteja musiikkiohjelmissa ja soittolistoilla” sekä “pitää vaikeitakin aiheita käsitteleviä keskusteluja yllä ja tuo musiikkisisältöjä kiinnostavasti esiin myös somessa”. Erityiskiitoksen saavat YleX:n musiikin erikoisohjelmat, joita kuvataan innovatiivisiksi, rohkeiksi ja ammattimaisiksi.
“YleX:llä on Suomen tärkeimpiä musiikkimedioita ja vaalimme tätä tehtävää. Olen iloinen, että tämä työ on nähty mediakentällä. Kiitos palkinnosta kuuluu tietenkin koko YleX:n ammattitaitoiselle porukalle kameroiden ja mikrofonien edessä ja takana”, sanoo YleX:n kanavapäällikkö Hanne Kautto.
YleX:n musiikkitoimittaja Ella Ossi valittiin vuoden radioammattilaiseksi. Perustelujen mukaan hän on “uusi ja intohimoinen tekijä, jonka mielenkiinto musiikkia ja etenkin uutta musiikkia kohtaan huokuu kaikissa sisällöissä, joiden tekijän vilpittömyys ja ilo tekevät sisältöjen seuraamisesta miellyttävää”. Etenkin Ossin tekemiä artistihaastatteluja kehutaan tuoreiksi ja aidoiksi.
Industry Awards -palkintoja on jaettu vuodesta 1996. Palkintogaala on osa Suomen suurinta musiikkialan ammattilaistapahtumaa Music x Mediaa.
Yle on suomalaisten oma, vuonna 1926 perustettu julkisen palvelun mediayhtiö. Ainutlaatuiseen tehtäväämme kuuluu välittää luotettavaa tietoa, sivistää ja viihdyttää, vahvistaa demokratiaa ja kulttuuria sekä edistää sananvapautta, tasa-arvoa ja yhteenkuuluvuutta. Palvelemme suomalaisia televisiossa, radiossa ja verkossa vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
Jos et jatkossa halua vastaanottaa Ylen viestinnän lähettämiä tiedotteita, lähetä viesti osoitteeseen yleisradio@yle.fi. Tässä Ylen viestinnän lähettämien tiedotteiden tietosuojaseloste.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yleisradio Oy
Jalkapallon MM-finaali tavoitti 2,1 miljoonaa suomalaista Ylen kanavilla20.7.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset seurasivat miesten jalkapallon MM-kisoja ahkerasti. Ylen Futistietäjässä rikottiin ennätyksiä.
Ansvariga chefredaktören för Yle Nyheter och sport Panu Pokkinen har avlidit8.7.2026 14:04:09 EEST | Pressmeddelande
Pokkinen dog till följd av ett hjärtstillestånd på sjukhus i Helsingfors den 8 juli.
Yle Uutiset ja urheilu -yksikön vastaava päätoimittaja Panu Pokkinen on menehtynyt8.7.2026 14:04:09 EEST | Tiedote
Pokkinen menehtyi sydänpysähdyksen seurauksena sairaalassa Helsingissä 8.7.2026.
MM-jalkapallo innostaa kotikatsomoissa: huippufutis on Ylen kanavilla tavoittanut jo 3,3 miljoonaa suomalaista29.6.2026 11:26:03 EEST | Tiedote
Jalkapallon miesten MM-kisojen 2026 alkulohkojen otteluita on kahden ensimmäisen viikon aikana seurannut Ylen kanavilla 3,3 miljoonaa suomalaista. Futistietäjä rikkoi jo ensimmäisinä päivinä ennätyksiä.
Undersökning: Konsumtionen av Yles webbnyheter minskar inte konsumtionen av kommersiella mediers nyheter på webben23.6.2026 11:59:21 EEST | Pressmeddelande
Undersökningen visar att det finns ett positivt samband mellan konsumtionen av Yles och kommersiella mediers nyheter.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme