OAJ: Koulutus on kuntavaalien pääasia
nullKuntavaalit ovat koulutusvaalit. Kasvatus ja koulutus tulevat olemaan jatkossa suurin kuntien menoerä ja tärkeä elinvoimakysymys. OAJ julkaisi ratkaisuja kunnille ja hyvinvointialueille Helsingissä 7.10.

Kuntavaalit pidetään 13.4.2025 ensimmäistä kertaa sote-uudistuksen jälkeen.
– Kuntavaalit ovat koulutusvaalit. Kuntapäättäjillä on paljon valtaa siihen, miten lasten ja nuorten oikeus laadukkaaseen kasvatukseen ja koulutukseen toteutuu. Päättäjien on valittava, varataanko koulutukselle riittävä rahoitus vai lähdetäänkö leikkausten tielle, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto korostaa.
Kunnat ovat kooltaan ja asukkailtaan erilaisia, mutta yksi asia on kaikille yhteistä: kuntien elinvoima on riippuvainen laadukkaasta koulutuksesta.
– Houkutteleeko kunta puoleensa lapsiperheitä ja työntekijöitä, jotka maksavat veroeuronsa kunnan kirstuun? Onko kotoutumiskoulutus järjestetty laadukkaasti? Entä onko kunta hyvä työnantaja, joka vetää puoleensa kelpoisia opettajia ja opetusalan ammattilaisia? Nämä ovat kaikki kysymyksiä, joihin kuntapäättäjillä tulee olla vastauksia, OAJ:n koulutuspolitiikan päällikkö Niina Jurva toteaa.
Koulutus on kuntavaalien pääasia myös siksi, että noin 60 prosenttia kuntien budjeteista kuluu kasvatukseen ja koulutukseen.
– On kuntapäättäjien tehtävä varmistaa, että kasvatuksella ja koulutuksella on oltava riittävä rahoitus. Opetusalan johtamiselle on varattava aikaa ja oppilaille ja opiskelijoille tarpeeksi tukea. Ryhmäkokojen on oltava riittävän pienet ja tilojen on oltava terveellisiä ja turvallisia. Kyse on lopulta aika yksinkertaisista asioista, Murto alleviivaa.
Koulutus tulisikin nähdä menoerän sijasta investointina.
– Koulutus on pääasia. Ne kunnat menestyvät parhaiten, joilla on monipuolinen tarjonta koulutusta aina varhaiskasvatuksesta kansalaisopistoihin ja taiteen perusopetukseen saakka. Sitä voidaan vahvistaa entisestään tekemällä yhteistyötä kuntarajojen yli, Jurva korostaa.
Opetusalalla työskentelevät ovat kuntien suurin henkilöstöryhmä.
– On pääasia, että jokaisesta päiväkodissa, koulussa ja oppilaitoksessa on vain koulutettuja ja kelpoisia opettajia. Kunta voi kilpailla opetusalan ammattilaisista hyvällä työnantajapolitiikalla, joka edellyttää muun muassa hyvää johtamista, työntekijöiden arvostamista ja kilpailukykyistä palkkaa. Vientimallilaki on eduskunnan käsittelyssä. Vastustamme sitä jyrkästi ja sitä ei pidä viedä eteenpäin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että kuljemme väistämättä myös kohti palkkavaaleja, Murto toteaa.
Saman päivän aikana opetusalan ammattilaiset järjestivät sivistyksen avoimien ovien tilaisuuksia puoluejohtajille, ministereille, kuntapäättäjille ja kaikelle kansalle päiväkodeissa, kouluissa ja oppilaitoksissa ympäri Suomen noin 80 kunnassa Kemiönsaaresta Rovaniemelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katarina MurtoPuheenjohtajaOAJ
Puh:+358 50 568 9188katarina.murto@oaj.fiNiina JurvaKoulutuspolitiikan päällikköOAJ
Puh:+358 20 748 9638niina.jurva@oaj.fiLinkit
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
OAJ:s enkät: Lärarna fördömer förslaget om att flytta skolelevernas sommarlov18.3.2025 14:00:00 EET | Pressmeddelande
Enligt OAJ:s färska medlemsenkät motsätter sig majoriteten av lärarna att sommarlovet skulle flyttas fram. Det skulle innebära en enorm förändring för hela utbildningssektorn och försämra orken i arbetet och läranderesultaten.
OAJ:n kysely: Opettajat tyrmäävät ehdotuksen koululaisten lomien siirrosta18.3.2025 14:00:00 EET | Tiedote
OAJ:n tuoreesta jäsenkyselystä selviää, että valtaosa opettajista ei kannata kesälomien siirtoa. Siirto tarkoittaisi koko koulutussektorille valtavaa muutosta ja vaikuttaisi heikentävästi työssä jaksamiseen ja oppimistuloksiin.
Undervisning och stöd till unga har försämrats – nedskärningarna inom yrkesutbildningen drabbade också unga, avslöjar OAJ-enkät10.3.2025 07:45:00 EET | Pressmeddelande
Regeringens nedskärningar inom yrkesutbildningen påverkar direkt de unga som omfattas av läroplikten, visar en enkät riktad till OAJ:s förtroendemän vid yrkesläroanstalter. Nedskärningarna syns i form av mindre undervisning och stöd i nästan alla de läroanstalter som deltog i undersökningen. Uppsägningar har i stor utsträckning gällt lärare.
Ammatillisen koulutuksen leikkaukset osuivat myös nuoriin, paljastaa OAJ:n kysely10.3.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Hallituksen ammatilliseen koulutukseen kohdistamat leikkaukset heijastuvat suoraan oppivelvollisiin nuoriin, selvisi OAJ:n ammatillisten oppilaitosten luottamusmiehille tekemästä kyselystä. Leikkaukset näkyvät nuorten saaman opetuksen ja tuen vähenemisenä lähes kaikissa kyselyyn vastanneissa oppilaitoksissa. Leikkausten myötä tehdyt irtisanomiset ovat kohdistuneet valtaosin opettajiin.
Oppimisen tuen uudistus sakkaa kunnissa, kertoo tuore rehtorikysely – ”Tämä on sadan miljoonan euron kysymys”20.2.2025 05:00:00 EET | Tiedote
Oppimisen ja koulunkäynnin tuen uudistus esi- ja perusopetuksessa on hallituskauden merkittävin koulutuspoliittinen satsaus. Uudistuksen on määrä astua voimaan elokuussa. Silti vasta kolmannes rehtoreista tietää, että hänen koulunsa saa ensi lukuvuodeksi lisärahoitusta uudistuksen toteuttamiseen. Myös hallituksen lupaamat lisätunnit uhkaavat paikoin jäädä toteutumatta, kertoo OAJ:n tuore kysely.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme