Lauri Nurmen uutuuskirja Sanna Marinista julkaistaan 24.10.
Palkittu politiikan toimittaja Lauri Nurmi kertoo kirjassaan Sanna Marinin koko elämäntarinan ja analysoi hänen nousuaan puolueen johtoon ja pääministeriksi. Nurmi on seurannut Marinin uraa kunnallispolitiikka-ajoista saakka ja ollut paikalla useissa Marinin poliittisen elämän merkittävissä käänteissä.

Kirja kuvaa esimerkkien voimalla, millaisella minän palolla Sanna Marin pyrkii kohti huippua. Lukijalle selviää, mitä Marin ajattelee Sauli Niinistöstä ja Natosta, ja miksi hän ei voi sietää perussuomalaisia. Entäpä mikä yhdistää Marinia, Niinistöä ja Jussi Halla-ahoa? Teoksessa myös valotetaan Marinin suhtautumista vaurastumiseen.
Kirjassa kuuluu vahvasti Sanna Marinin oma ääni, sillä sen kirjoittaja on haastatellut Marinia kymmeniä kertoja ja tuntenut hänet työnsä kautta vuodesta 2014 alkaen. Nurmi on myös lukenut kaikki Marinin sivustollaan julkaisemat blogitekstit ja peilaa niiden kautta Marinin aiempia ajatuksia nykyhetkeen. Punavihreän feministin ja turkistarhauksen palavasieluisen vastustajan muodonmuutos on ollut hämmentävä – mutta onko se sittenkin ollut looginen?
Kirja julkistetaan torstaina 24. lokakuuta. Julkistustilaisuudessa 24.10. klo 11 Helsingin Kirjamessuilla (Messukeskus, kokoustila 204) Lauri Nurmi pitää esitelmän Sanna Marinin uran vaiheista ja poliittisen ajattelun kulmakivistä ja vastaa sen jälkeen kysymyksiin. Messuyleisölle Nurmi kertoo kirjasta lauantaina 26.10. klo 14 Hakaniemi-lavalla Messukeskuksessa.
Arvostelukappaleet embargolla ja haastattelupyynnöt: maria.rossi@intokustannus.fi
Iltalehden politiikan toimittaja Lauri Nurmi on kirjoittanut lukuisia valtakunnan ykkösuutisiksi nousseita politiikan skuuppeja niin puolueiden sisäisistä valtakamppailuista, ulko- ja turvallisuuspolitiikasta kuin työmarkkinapolitiikasta. Nurmen edellinen tietokirja Suomen salattu tie Natoon (Into, 2023) nousi lukijoiden suosikiksi, ja kirjan sisältämät uudet tiedot saivat runsaasti huomiota mediassa niin Suomessa kuin ulkomailla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Tutustu syksyn 2024 katalogiimme tästä
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
60 satoa jäljellä – mestarillinen selvitys elintarviketeollisuuden nykytilasta5.3.2025 12:29:06 EET | Tiedote
Philip Lymbery kertoo uutuuskirjassaan konkreettisella tavalla, miten maatalous ja ruoantuotanto voivat olla osa ratkaisua ilmastonmuutokseen ja luonnon monimuotoisuuden suojeluun, sen sijaan että ne olisivat ongelman ytimessä. Lymbery on yksi koko elintarvikealan vaikutusvaltaisimmista henkilöistä. Hän vastaa kysymyksiin kirjasta julkitustilaisuudessa 24.3. Rosebud Sivullisessa.
Uutuuskirja paljastaa suomalaisten hauskimmat työpaikkamokat5.3.2025 10:43:47 EET | Tiedote
Maiju Markkasen ja Tero Tiittasen Iloisiin tappamisiin ja muita työpaikkamokia kokoaa yksiin kansiin hauskimmat mokat ja sattumukset, joita suomalaisille on tapahtunut työpaikoillaan. Kirja paitsi viihdyttää myös muistuttaa, kuinka muutkin mokailevat ja että omille virheilleen voi oppia nauramaan.
Omapäiset naiset ja muodin voima26.2.2025 09:52:40 EET | Tiedote
Eveliina Talvitien Helga on lumoava ja psykologisesti tarkka romaani uskalluksesta, kauneuden kaipuusta ja mahdollisuuksien rajoista. Teos aloittaa Ompelija-trilogian, joka kertoo käsityöläisnaisista kolmessa sukupolvessa ja ammentaa Talvitien omasta sukuhistoriasta.
Kevään lastenkirjoissa suloisia siilejä, tutkimusmatka avaruuteen, hirveää ikävää ja ihastuttava täyttökirja19.2.2025 10:45:05 EET | Tiedote
Palkittu Me Otukset -sarja saa jatkoa Me Siiliset -kirjan ilmestyessä kauppoihin. Avaruus nyt! innostaa lapsia ja vanhempia havainnoimaan yhdessä tähtitaivasta. Suositun Hirveä-sarjan kolmannessa osassa Tintti ja Viima tuntevat ikävää. Kummin kirjaan tallentuvat arvokkaat muistot.
Uutuuskirja seuraa viisikymppisen Sarin elämää Helsingin päärautatieasemalla12.2.2025 12:56:26 EET | Tiedote
Toimittaja Heini Kilpamäen tietokirja Aseman nainen on ravisuttava läpileikkaus asunnottomuudesta ja kodittomuudesta 2020-luvun Suomessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme