Tuppurainen Pariisiin korkean tason Euroopan kriisivalmiutta ja varustautumista koskevaan ECFR:n työryhmään
8.10.2024 11:27:49 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen on kutsuttu osallistumaan arvostetun ajatuspaja ECFR:n (European Council on Foreign Relations) järjestämään ensimmäiseen varustelutaloustyöryhmän (Wartime Economy Task Force) kokoukseen Pariisissa 8.-9. lokakuuta 2024.

Työryhmä kokoaa yhteen Euroopan johtavia poliittisia ja taloudellisia toimijoita käsittelemään Euroopan kriisivarautumista ja varustautumista. Työryhmän tavoitteena on kehittää konkreettisia strategioita ja toimintasuunnitelmia, joilla vahvistetaan EU:n kykyä reagoida kriiseihin nopeasti ja tehokkaasti.
- Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa on tuonut tietoa siitä, mitä täysimittainen sota tarkoittaa, mitä se puolustukselta edellyttää. Euroopan puutteet oman puolustuksen järjestämiseksi ovat vakavia. Samalla on kuitenkin huomattava, että Euroopan talouden ja teknologiaosaamisen taso mahdollistaa vuosikymmenten laiminlyöntien korjaamisen, Tuppurainen kuvaa.
- Meidän on varauduttava ja varustauduttava. Suomella on tähän keskusteluun paljon annettavaa. Varautuminen vaatii eurooppalaisten yhteiskuntien sitoutumista: tarvitsemme uuden yhteiskuntasopimuksen, jossa yhteiseen ponnistukseen puolustuksen rakentamisessa liittyy vahva sosiaalinen oikeudenmukaisuus.
Työryhmään kuuluu useita Tuppuraisen ministeriaikaisia kollegoita, kuten työryhmän puheenjohtajat Moldovan entinen ulkoministeri Nicu Popescu ja Portugalin entinen eurooppaministeri Tiago Antunes ja työryhmän jäseniä, kuten Ranskan entinen eurooppaministeri Laurence Boone, sekä entinen Naton puolustusinvestointiosastosta vastannut apulaispääsihteeri (vuodet 2016 – 2022) Camille Grand. Samaa tehtävää hoitaa nykyään suomalainen Tarja Jaakkola.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Ex-työministeri SDP:n Haatainen: Hallituksen päätös poistaa suojaosat oli suuri virhe, jonka tutkimus vahvistaa17.8.2026 12:21:57 EEST | Tiedote
Marinin hallituksen työministeri, SDP:n nykyinen kansanedustaja Tuula Haatainen pitää tärkeänä, että saadaan tutkittua tietoa siitä, miten eri etuudet vaikuttavat työllisyyteen. Nyt uusi tutkimus on osoittanut, että suojaosat lisäävät osa-aikatyötä työttömyyden aikana.
SDP:n Filatov: Tutkimus vahvistaa arkijärjen – suojaosat tukevat työllisyyttä17.8.2026 12:17:47 EEST | Tiedote
Työttömyysturvan ja asumistuen suojaosat vahvistivat työllisyyttä. Tuore tutkimus haastaa vahvasti Orpon–Purran hallituksen perustelut suojaosien poistamiselle, sanoo eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov.
Skinnari i Vasa: Sveriges val är viktigt också för Finland, nu behövs en gemensam nordisk agenda17.8.2026 12:17:26 EEST | Pressmeddelande
Enligt riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP) är det svenska riksdagsvalet i september viktigt också för Finland. Skinnari föreslår att gemensamma mål förs in i de kommande regeringsprogrammen i Sverige och Finland, men också i de övriga nordiska länderna.
Skinnari Vaasassa: Ruotsin vaalit ovat merkittävät myös Suomelle – nyt tarvitaan yhteinen pohjoismainen agenda17.8.2026 12:17:26 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan Ruotsin syyskuussa pidettävät valtiopäivävaalit ovat merkittävät myös Suomelle. Skinnari esittää, että yhteisiä tavoitteita viedään tulevien hallitusten ohjelmiin Ruotsissa ja Suomessa ja muissakin Pohjoismaissa.
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomus ja perussuomalaiset eivät halua puhua Suomen ennätystyöttömyydestä, joten ne spinnailevat SDP:n sisäisen turvallisuuden linjauksia14.8.2026 14:20:30 EEST | Tiedote
SDPllä on selkeä linja ja vaihtoehto sisäisen turvallisuuden ja kotoutumisen kysymyksiin. Me emme vastusta maahanmuuttajien velvoitteiden lisäämistä. Suomeen tulevilla ihmisillä on vastuu opetella kieli ja sitoutua suomalaiseen kulttuuriin ja sääntöihin. Tänne muuttavilta pitää sekä vaatia kotoutumista, että helpottaa sitä monin keinoin, hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme