Aluehallitus koolla: Oulaskankaan sairaalan toimintaan suunnitellaan muutoksia – esitys etenee aluevaltuustoon
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 8.10.2024 puheenjohtaja Tapani Töllin johdolla. Aluehallitus käsitteli Oulaskankaan sairaalan toimintaan tulevia muutoksia ja lähetti esityksen aluevaltuustolle päätettäväksi.

Pohteen tulevaisuuslautakunta päätti 27.9. esittää aluehallitukselle, että Oulaskankaan sairaalan toiminta muuttuu vuoden 2025 aikana. Esitys liittyy maan hallituksen kehysriihen linjauksiin sairaalaverkosta ja sairaaloiden tehtävien muutoksista sekä tulevasta terveydenhuoltolaista. Taustalla ovat myös sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstön saatavuuden haasteet sekä Pohteen tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman tavoitteet.
Aluehallitus päätti kokouksessaan esittää aluevaltuustolle muutoksia Oulaskankaan sairaalan toimintaan tulevaisuuslautakunnan esityksen mukaisesti. Muutoksia tulisi muun muassa päivystykseen, vuodeosastotoimintaan sekä leikkaustoimintaan.
Päiväkirurginen ja lyhytjälkihoitoinen leikkaustoiminta jatkuisivat Oulaskankaan sairaalassa. Myös erikoissairaanhoidon vastaanottotoiminta ja dialyysihoito jatkuisivat. Oulaskankaan sairaalasta kehitettäisiin alueen akuuttihoidon keskittymää.
Leikkaustoiminta, joka vaatii monierikoisalaista ympärivuorokautista päivystystä ja kirurgista vuodeosastotoimintaa, päättyisi Oulaskankaan sairaalassa 31.12.2024. Myös siihen liittyvät sisätautien, kirurgian ja anestesiologian takapäivystykset päättyisivät. Kirurgian ja sisätautien vuodeosastotoiminta lakkaisi ja tilalle tulisi akuuttiosastoja.
Tavoitteena on ympärivuorokautisen perusterveydenhuollon päivystyksen säilyttäminen Oulaisissa
Oulaskankaan sairaalan toimintaan on valmisteltu muutoksia syksyn aikana osana Pohteen sote-järjestämissuunnitelman päivittämistä. Muutossuunnitelmista huolimatta Oulaskankaan sairaala nähdään edelleen Pohteella tärkeänä: se on jatkossakin merkittävä sairaanhoidon keskittymä.
Maan hallituksen kehysriihessä määrittelemien linjausten mukaan Oulaskankaan sairaalassa ei olisi mahdollista järjestää perusterveydenhuollon ympärivuorokautista päivystystä. Lakiehdotuksen mukaan alueen asukkaiden ympärivuorokautinen päivystys toteutettaisiin Oulun yliopistollisessa sairaalassa OYSissa. Pohde on hakenut lupaa järjestää ympärivuorokautinen perusterveydenhuollon päivystys Oulaskankaan sairaalassa.
Pohde on myös lähettänyt ministeriölle lausunnon, jossa esitettiin, että ympärivuorokautiselle perusterveydenhuollon päivystykselle on Oulaisissa pysyvä tarve laajan väestöpohjan, pitkien etäisyyksien ja potilasturvallisuuden vuoksi. Oulaskankaan päivystyksellä on tärkeä rooli hyvinvointialueen eteläisen ja rannikon alueen asukkaiden palveluiden turvaamisessa.
Pohteen aluehallitus esittää edelleen, että terveydenhuoltolakiin lisätään eduskuntakäsittelyssä mahdollisuus ylläpitää Oulaisissa perusterveydenhuollon ympärivuorokautista päivystystä.
Mikäli poikkeuslupaa ei myönnetä eikä maan hallituksen lakiehdotus terveydenhuoltolaista muutu, sairaalassa järjestettäisiin kiirevastaanottoa kello 22 saakka virka-aikana, iltaisin ja viikonloppuisin 1.10.2025 lähtien.
Pohde on järjestänyt Oulaskankaan sairaalan muutoksiin liittyvien henkilöstötilaisuuksien lisäksi asukastilaisuuden alueen asukkaille. Tilaisuuden tallenne on katsottavissa 10.10. saakka:
tallenne Oulaskankaan sairaalan muutoksista 26.10.
Aluevaltuusto käsittelee esitystä kokouksessaan 29.10.2024.
Muut kokousasiat
Lisäksi aluehallitus käsitteli muun muassa seuraavia asioita ja hyväksyi ne esityslistan mukaisesti:
- Lapin hyvinvointialueen poikkeuslupahakemus Ivalon perusterveydenhuollon ympärivuorokautiseen päivystykseen 1.1.2025 alkaen
- Elokuun kuukausikatsaus
- Taloussuunnitelman 2025–2027 suunnittelukehykset
Kokousajat ja pöytäkirjat Pohteen sivuilla
Aluehallitus kokoontuu seuraavan kerran tiistaina 15.10.2024.
Kokousajat, esityslistat ja tarkastetut pöytäkirjat löydät Pohteen verkkosivuilta aluehallituksen sivulta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tapani TölliAluehallituksen puheenjohtajaPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:050 511 3180tapani.tolli@pohde.fiIlkka LuomaHyvinvointialuejohtajaPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:040 767 1609ilkka.luoma@pohde.fiJouko LuukkonenKonsernipalvelujen johtajaPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:050 564 6947jouko.luukkonen@pohde.fiPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Nuorten mielenterveyspalvelujen jonoja purettu onnistuneesti - digitaalinen työkalu saatu käyttöön koko Pohteen alueella26.6.2025 11:23:24 EEST | Tiedote
Jonojen purkamisessa on auttanut digitaalinen arviointityökalu, jota hyödynnetään keskusteluissa nuoren sekä hänen perheensä ja verkostojensa kanssa. Nuoret saavat palveluja tällä hetkellä nopeasti.
OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialueen uudet palvelualue- ja hoitotyön johtajat on valittu25.6.2025 14:01:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde kävi kevään aikana yhteistoimintaneuvottelut OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialuetta koskevista muutoksista. Muutosten tavoitteena on parantaa erikoissairaanhoidon kustannustehokkuutta, hoidon saatavuutta ja hoitoketjujen toimivuutta. Osana organisaation uudistusta toimialueelle on nyt valittu palvelualue- ja hoitotyön johtajat.
Yksityisten sote-palveluntuottajien Kanta-käyttöönottoprojekti käynnistynyt - mitä seuraavaksi?25.6.2025 10:47:24 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjamaan hyvinvointialue, Pohde käynnisti alkuvuodesta 2025 Kanta-käyttöönottoprojektin yksityisille sote-palveluntuottajilleen. Projektiin kutsuttiin mukaan liittymiskyselyllä kaikki Pohteen Kanta-kirjaamisvelvolliset palveluntuottajat, joita oli noin 720. Liittymiskyselyyn vastasi 64 prosenttia palveluntuottajista.
Aluehallitus toivoo Oulaskankaan sairaalaa koskevalle kansalaisaloitteelle ripeää käsittelyä24.6.2025 14:07:59 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 23.6.2025 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Kokous oli viimeinen ennen kesätaukoa. Aluehallitus päätti lähettää eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnalle vetoomuksen siitä, että Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautista päivystystä koskeva kansalaisaloite käsiteltäisiin viimeistään syyskuussa 2025.
Nivalan Hopeakodin, Oulun Emiliakodin ja Ylivieskan Kotikartanon toiminnot muuttuvat – Pohteen yhteistoimintaneuvottelut päättyivät 17.6.19.6.2025 13:15:05 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde järjestelee uudelleen ikäihmisten palveluasumista Nivalassa, Ylivieskassa ja Oulussa. Nivalan Hopeakodin muutos liittyy rakennuksen kuntoon, Oulussa Emiliakodin muutoksen taustalla on sosiaalihuoltolaki ja Ylivieskassa Kotikartanon toimintoja organisoidaan uudelleen. Koska muutoksilla on henkilöstövaikutuksia, Pohde on käynyt henkilöstöjärjestöjen kanssa yhteistoimintaneuvottelut 6.5.-17.6.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme