Kokoomuksen Valkonen: Keskusta jumiutunut vasemmistolaiseen talouspolitiikkaan
9.10.2024 13:49:34 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkonen ihmettelee Keskustan vastustusta niin kutsutulle vientimallille. Valkosen mukaan Keskusta on jumiutunut kiinni vasemmistolaiseen talouspolitiikkaan.

Kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkonen ihmettelee Keskustan vastustusta niin kutsutulle vientimallille. Valkosen mukaan Keskusta on jumiutunut kiinni vasemmistolaiseen talouspolitiikkaan. Valkosen mukaan Keskusta ei ole esittänyt uskottavaa talouspoliittista vaihtoehtoa hallitukselle, vaan keskittynyt muiden vasemmistopuolueiden kanssa kritisoimaan hallituksen yksittäisiä toimia.
”Surullisesti Keskusta näyttää jumiutuneen viime hallituskauden vasemmistolaiselle talous- ja työmarkkinapolitiikan linjalla. Hallituksen oikeistolaisten talous- ja työmarkkinauudistusten jatkuva kritisoiminen pakottaa kysymään: minne taloutta rohkeasti aikanaan uudistanut Sipilän ja Ahon Keskusta on unohtunut?”, Valkonen kysyy.
Valkosen mukaan Keskustan vasemmistolainen talous- ja työmarkkinapolitiikka näkyy viimeisimpänä heidän päätöksessään vastustaa hallituksen esitystä vientivetoisesta palkkamallista.
”Olemme pieni vientivetoinen maa. Suomalaisten vientiyritysten kansainvälinen kilpailukyky ja menestyminen on välttämätöntä isänmaan pärjäämiselle. Hallitus ei ole Keskustan tavoin unohtanut, että kaikki suomalainen kasvu ja hyvinvointi lähtee liikkeelle suomalaisista yrityksistä ja niiden pärjäämisestä. Vain menestyvät yritykset mahdollistavat myös julkisen sektorin palkankorotukset”, Valkonen jatkaa.
Valkonen muistuttaa, että Keskusta toimi koko viime hallituskauden ajan Marinin vasemmistolaisen talouspolitiikan mahdollistajana. Yhtään aitoa, merkittävää talousuudistusta ei tehty. Nyt oppositiossa Keskusta on jatkanut Valkosen mukaan viime kaudella opitulla linjalla.
”Keskusta ei ole vaikeassa talouden tilanteessa esittänyt todellista vaihtoehtoa hallituksen talouspolitiikalle tai sitoutunut omalla ehdotuksellaan yhdeksän miljardin sopeutukseen. Sen sijaan Keskusta on vastustanut muun muassa markkinoiden avaamista julkisissa hankinnoissa, työn verotuksen keventämistä ja useita hallituksen välttämättömiä säästötoimia. Suomi tarvitsee edelleen rohkeita talousuudistuksia niin työmarkkinoilla, sosiaaliturvassa kuin verotuksessa sekä valtion talouden menomalttia. On valtava pettymys, että Keskusta on jättäytynyt jarruttajien joukkoon”, Valkonen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville ValkonenKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vuornos: Hallitus panostaa lähes 60 miljoonaa euroa nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen23.6.2026 11:32:27 EEST | Tiedote
Eduskunta on juuri hyväksynyt lisätalousarvion, jossa tehdään tuntuvia lisäpanostuksia nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistämiseksi. Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Henrik Vuornos pitää päätöstä tärkeänä tilanteessa, jossa työttömyys koskettaa monia suomalaisia.
Kokoomuksen Limnell: Droonivahinkojen korvausaukko on selvitettävä ennen ensimmäistä vakavaa vahinkoa22.6.2026 09:53:56 EEST | Tiedote
Kansanedustaja, sotatieteiden dosentti ja puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell katsoo, että sotaan liittyvien droonien mahdollisesti aiheuttamat vahingot Suomessa nostavat esiin merkittävän kokonaisturvallisuuden kysymyksen. Kyse ei hänen mukaansa ole vain vakuutusehdoista vaan siitä miten suomalainen yhteiskunta varautuu uuden turvallisuusympäristön konkreettisiin seurauksiin.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi startup-ohjelman: 2040-luvulla yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä Suomesta17.6.2026 12:35:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisee tänään startup-ohjelmansa, jonka tavoitteena on tehdä Suomesta maailman paras maa rakentaa kasvuyrityksiä. Tavoitteena on, että 2040-luvulle tultaessa yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä on suomalainen. Ohjelma sisältää useita konkreettisia ehdotuksia, joilla lisättäisiin kasvuyritysten rahoitusta, houkuteltaisiin kansainvälisiä osaajia ja vahvistettaisiin suomalaista omistajuutta.
Kokoomuksen Hemmilä: Nuorten tulevaisuususko syntyy työn ja osallisuuden kautta16.6.2026 15:46:38 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, poliisitaustainen Pertti Hemmilä korostaa, että nuorisotyöttömyyden ja lapsiperheköyhyyden torjuminen edellyttää ennen kaikkea huolehtimista työn ja yrittäjyyden edellytyksistä, vastuullista talouspolitiikkaa ja perheiden hyvinvoinnin vahvistamista. Eduskunnan täysistunnossa käydään tänään keskustelua opposition välikysymyksestä, joka koskee nuorisotyöttömyyttä ja lapsiperheköyhyyttä.
Kokoomuksen Päivärinta: Talousennusteet osoittavat, ettei Suomen kasvukäänne ole toiveajattelua16.6.2026 15:32:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta pitää valtiovarainministeriön tuoretta talousennustetta rohkaisevana viestinä Suomen talouden suunnasta. VM nosti poikkeuksellisesti ennustettaan Suomen tämän vuoden talouskasvusta 0,8 prosenttiin. Myös Akava Works ja Suomen Pankki ovat tarkistaneet tämän vuoden kasvuennusteitaan ylöspäin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme