SDP EDUSKUNTA

SDP:n Perholehto: Hyväkään päämäärä ei saa pyhittää keinoja, joilla on riski loukata kansalaisten oikeuksia

9.10.2024 13:51:54 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n kansanedustaja, liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Pinja Perholehto kritisoi voimakkaasti hallituksen tukea EU:n CSAM-ehdotukselle, joka uhkaa monien asiantuntijoiden mukaan avata oven laajamittaiselle massavalvonnalle ja salauksen heikentämiselle.

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Perholehdon mukaan ehdotuksen tavoite lapsiin kohdistuvan hyväksikäytön torjumiseksi on kannatettava, mutta keinot ovat vähintään jännitteisiä suhteessa kansalaisten yksityisyyden suojan turvaan.

– Valiokunnat ottivat ottivat valtioneuvostoa kriittisemmät kannat ehdotukseen jo viime syksynä. Jo silloin erityisen ongelmallisena pidettiin juuri massavalvonnan mahdollistamista ja salauksen heikentämistä. On aivan käsittämätöntä, että hallitus näyttää sulkeneen korvansa perustavanlaatuisilta ongelmilta, joita yli hallitus-oppositio-rajojen on nostettu esiin pitkin matkaa, toteaa Perholehto.

– Nyt liikutaan vaarallisilla vesillä, sillä esimerkiksi salauksen heikentäminen on kaksiteräinen miekka, joka ei toimi vain yhteen suuntaan. Jos ovi avataan viranomaisille ja kansallisille turvallisuustoimijoille, aukeaa se myös pahantahtoisille pyrkimyksille. Hyväkään päämäärä ei saa siksi pyhittää keinoja, joilla on riski loukata kansalaisten oikeuksia ja aiheuttaa uusia ongelmia, jatkaa Perholehto.

– Suuri valiokunta on todella paljon vartijana. Suomen kannan on sekä puolustettava kansalaisten turvallisuutta että perusoikeuksia. Tässähän nyt myös punnitaan, kuinka pitkälle Suomi on valmis menemään yksityisyyden suojan ja tietoturvan heikentämisessä, Perholehto päättää.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Lotta Hamari: Hallituksen hätiköinti hankintalaissa törmää EU-sääntelyyn20.8.2026 13:22:47 EEST | Tiedote

–Hallitus ajoi jääräpäisesti viime keväänä eduskunnassa hankintalain uudistuksen läpi lukuisista asiantuntijoiden varoituksista huolimatta. Nyt laki uhkaa tulevan EU-sääntelyn myötä vesittyä. EU-sääntelyn eteneminen ei tullut millään tavalla yllätyksenä. Valmistelu oli tiedossa jo kansallista lakia säädettäessä, ja juuri siksi SDP vaati, ettei Suomessa pidä kiirehtiä tekemään ratkaisuja, jotka voivat pian olla ristiriidassa EU-tason sääntelyn kanssa, sanoo kansanedustaja ja talousvaliokunnan jäsen Lotta Hamari (sd).

SDP:n Saku Nikkanen: Nyt varmistui, ettei hallituksen leikkaukset Salon yöpäivystyksestä tuoneet tavoiteltuja säästöjä18.8.2026 16:22:22 EEST | Tiedote

Hallituksen sairaalaverkkouudistuksen tavoitteena oli hillitä hyvinvointialueiden kustannusten kasvua keskittämällä erikoissairaanhoitoa. Salon sairaalan yöpäivystyksen lakkauttamista perusteltiin erityisesti kustannussäästöillä, mutta käytännössä odotetut säästöt ovat jääneet toteutumatta. On täysin paikallaan kysyä, miten onnistuneeksi Orpon hallitus arvioi talouskuripolitiikkansa tämän asian suhteen, kun yöpäivystyksen lakkauttamisesta tehdyt säästöt eivät lopultakaan tuoneet tavoiteltuja säästöjä sosiaali- ja terveyspalveluihin, kysyy Saku Nikkanen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye