SDP:n Juha Viitala: Työelämän taksiuudistus saa jatko-osan, kun saliin on tuotu palkkakuoppalaki
9.10.2024 15:44:55 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja Juha Viitala kritisoi hallituksen palkkakuoppalakiesitystä, jota hän pitää vakavana hyökkäyksenä Suomen työmarkkinoiden tasa-arvoa vastaan. Lakiesitys uhkaa viedä suomalaisen palkkatasa-arvon vuosikymmeniä taaksepäin. Esitys vaarantaa erityisesti matalapalkkaiset, naisvaltaiset alat, kuten hoitajat, opettajat ja varhaiskasvatuksen ammattilaiset, lukiten ne pysyvään palkkakuoppaan.

”Tästä uhkaa tulla palkkatasa-arvon takatalvi”, jyrähtää kansanedustaja Juha Viitala. "Nyt hallitus haluaa sementoida näiden alojen työntekijöiden mahdollisuus saada reilua palkkaa ikuisesti."
Lakiesitys rajoittaisi valtakunnansovittelijan toimivaltaa. Jatkossa sen tulisi aina huomioida kansantalouden turvaaminen tehdessään esityksiä sovinnoiksi eli käytännössä olla ehdottamatta vientialoja korkeampia palkankorotuksia. Tämä rajoittaminen johtaa siihen, että työnantajien kannustimet sopia vientialoja korkeammista palkankorotuksista suoraan työntekijöiden kanssa murenevat. Kun sovittelijan kautta voidaan saada työnantajan kannalta ”edullisempi” palkkataulukko, miksi ihmeessä neuvotella keskenään paremmasta?
”Oikeuskansleri on jo todennut, että lakiesitys rajoittaa sopimusvapautta – periaatetta, joka on suomalaisen työmarkkinamallin kulmakivi. Tämän seurauksena palkkatasa-arvon kehitys uhkaa pysähtyä tai jopa kääntyä taaksepäin” sanoo Viitala vakavana.
Hallituksen lakiesitys ei koske pelkästään julkisen sektorin työntekijöitä – se vaikuttaa 2/3 suomalaisista palkansaajista, mukaan lukien yksityisen sektorin työntekijät kuten myyjät, tarjoilijat, kuljettajat ja rakentajat. Puolitoista miljoonaa palkansaajaa on vaarassa joutua tähän palkkakuoppaan.
"Hallitus on täysin EK:n ja työnantajien taskussa – nyt he yrittävät saada sovittelijankin sinne." Viitala tiivistää lakiesityksen ongelman.
Palkansaajat eivätkä myöskään osa työnantajista hyväksy tätä lainsäädäntöä. Vastustus on korvia huumaavaa. Silti hallitus on viemässä tämänkin esityksen maaliin, tekemättä sen suurempia vaikutusarvioita ja välittämättä oikeuskanslerin lausunnoista. Jälleen kerran meno on härskiä ja työntekijöiden asemasta piittaamatonta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha ViitalaKansanedustaja
Puh:09 432 3072juha.viitala@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Filatov: Työttömyys ei hoidu itsestään – työvoimapulaan pitää varautua jo nyt28.9.2026 16:30:00 EEST | Tiedote
Suomessa on tällä hetkellä paljon työvoimaa tarjolla, mutta tilanne voi kääntyä hyvinkin nopeasti voimakkaaksi työvoimapulaksi. Väestön ikääntyminen, teknologinen muutos ja osaamisen vanheneminen haastavat työmarkkinoita samaan aikaan, kun erityisesti nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen tarvitaan lisää toimia, varapuhemies, kansanedustaja Tarja Filatov sanoi Sisä-Suomen elinvoimakeskuksen Työvoimabarometrin alueellisessa ennakointitilaisuudessa Hämeenlinnassa maanantaina 28.9.2026.
SDP:n Johannes Koskinen: Hallituksen Lähi-idän politiikka on sekaisin – pääministeri Orpon on lopetettava vääristely ja otettava johtajuus käsiinsä28.9.2026 14:35:46 EEST | Tiedote
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Johannes Koskinen (sd.) torjuu hallituspuolueiden väitteet SDP:n ulko- ja turvallisuuspoliittisesta linjasta. Koskisen mukaan hallituspuolueiden reaktiot vahvistavat juuri sen, mistä SDP on huolissaan: hallituksella ei ole yhtenäistä ulkopoliittista linjaa, eikä pääministeri Petteri Orpo (kok.) ole kyennyt sitä määrittämään.
SDP:n Jani Kokko: Daavidin lingosta on pidettävä kiinni - Katzin tapaamista on silti voitava arvostella28.9.2026 13:42:04 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Jani Kokko pitää Daavidin linkon hankintaa Suomen puolustuksen kannalta välttämättömänä. Hänen mukaansa tästä ei kuitenkaan seuraa, että Suomen pitäisi vaieta Israelin hallituksen toimista tai pitää puolustusministeri Israel Katzin tapaamista tässä tilanteessa tarkoituksenmukaisena.
SDP:n Marko Asell: Työsuhde-edut on päivitettävä tukemaan kokonaisvaltaista hyvinvointia28.9.2026 13:15:37 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Marko Asell (sd.) esittää toimenpidealoitteessaan, että hallitus ryhtyy toimiin työantajien tarjoamien hyvinvointietujen uudistamiseksi. Tavoitteena on mahdollistaa entistä monipuolisempi hyvinvointipalveluiden käyttö sekä vahvistaa ennaltaehkäisevää terveyden ja työkyvyn edistämistä.
SDP:n Kaarisalo: On entistä epäselvempää onko hallitus yhä sitoutunut yhdenvertaisuustiedonantoon27.9.2026 17:09:22 EEST | Tiedote
Pääministerin haastattelutunti antoi uutta tietoa siitä, miten pääministeri Orpo on hoitanut hallituksensa viimeisintä rasismikohua. Vieläkään ei ole käynyt selväksi, koituiko edustaja Mauri Peltokankaan rasistisista puheista pääministerin edellyttämiä sanktioita. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo muistuttaa, että pääministeri Orpo on itse tehnyt yhdenvertaisuustiedonannon noudattamisesta hallituskysymyksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme