Fingrid Oyj

Uusi ennätys pohjoismaisten HVDC-linkkien kautta siirretyssä energiassa vuonna 2023

10.10.2024 11:55:31 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Tilasto pohjoismaisten HVDC-yhteyksien siirroista, käytettävyydestä ja häiriöistä vuodelta 2023 on julkaistu.

Kuvan lähteenä mainittava Fingrid Oyj.

Vuonna 2023 tehtiin uusi ennätys siirretyn energian ja käyttöasteen osalta. Siirretty energia oli 76 TWh, käytettävyys 90 % ja käyttöaste 64 %. Häiriöiden, tehon rajoitusten ja suunniteltujen keskeytysten vaikutukset pysyivät keskimääräisellä tasolla. 

Tarkempaa tietoa löytyy raportista ENTSO‐E HVDC Utilisation and unavailability Statistics 2023. Tilasto on katsottavissa täältä.

Lisätietoja:
Markku Piironen, asiantuntija, Fingrid Oyj
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

Määritelmät:

Käytettävyysprosentti kertoo kuinka suuri osuus linkin teknisestä kapasiteetista (TWh) oli käytettävissä siirtoon.

Käyttöasteprosentti kertoo kuinka suuri osuus teknisestä kapasiteetista (TWh) käytettiin siirtoon.

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Fingrid on pyytänyt Energiavirastoa keskeyttämään itsenäiseen aggregointiin liittyvien mFRR-ehtojen vahvistamisprosessin26.6.2026 09:15:00 EEST | Tiedote

Fingrid on pyytänyt Energiavirastoa keskeyttämään itsenäiseen aggregointiin liittyvien mFRR-ehtojen vahvistamisprosessin itsenäisen aggregoinnin konseptiin liittyvien ongelmakohtien vuoksi. Samalla Fingrid on pyytänyt jatkamaan muiden ehdoissa olevien osa-alueiden vahvistamisprosessia. Ongelmakohtien ratkaiseminen vaatisi lainsäädännön tarkennusta sekä merkittävää määritystyötä ja tietojärjestelmäkehitystä.

Finansiell information från Fingrid Oyj år 202718.6.2026 13:36:13 EEST | Pressmeddelande

Fingridkoncernen publicerar år 2027 följande finansiella rapporter: 19.2.2027 bokslutskommuniké, verksamhetsberättelse och bokslut för 2026 20.4.2027 ledningens översikt 22.7.2027 halvårsrapport januari–juni 2027 28.10.2027 ledningens översikt Fingrids ordinarie bolagsstämma hålls preliminärt den 17.3.2027. Mer information: Marina Louhija, Direktör, juridiska ärenden och hållbarhet, Fingrid Oyj, tfn 030 395 5289

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye