Legendaarinen hotelli Vantaa avautuu uudistettuna 14.11.
Suomalaisten hotellisuosikki Original Sokos Hotel Vantaan uudistushankkeen ensimmäinen vaihe on loppusuoralla, ja hotelli avautuu asiakkaille parhaimpaan pikkujoulusesonkiin 14. marraskuuta. Hotellin 266 huonetta, 14 monipuolista kokous- ja tapahtumatilaa sekä legendaarinen ravintolamaailma saavat kaikki uuden ilmeen.

Uudistus tehdään kahdessa vaiheessa. Nyt valmistuvassa ensimmäisessä vaiheessa asiakkaille avautuvat 157 täysin uudistettua huonetta, iso osa kokous- ja tapahtumatiloista sekä kolmen kerroksen ravintolamaailma, jossa on muun muassa ihan uusi Rosso Pizza ja uudistettu Amarillo. Kasvojenkohotuksen on saanut myös legendaarinen Tulisuudelma.
Uusi hotelli Vantaa on kasvavan ja kehittyvän Tikkurilan alueen maamerkki sekä Vantaan houkuttelevin tapahtumatalo, jonka monipuolisista tiloista löytyy niin sadan hengen tyylikäs auditorio kuin luovaan ideointiin tarkoitettu näköalakabinetti. Saman katon alta löytyy kaikki mitä tarvitaan, niin työmatkalle, vapaa-ajan lomalle kuin tapahtumiinkin.
Monipuolisten palveluiden lisäksi Original Sokos Hotel Vantaan valttikortti on lyömätön sijainti junaradan ja Tikkurilan kauppakeskuksen vieressä. Tikkurila on Vantaan kovimpia kasvukeskittymiä ja sen vetovoimaa lisää palveluiden, liikennejärjestelmien sekä virkistysalueiden jatkuva, voimakas kehittäminen.
Original Sokos Hotel Vantaan uudistushankkeen toinen osa valmistuu keväällä 2025. Silloin valmiiksi tulevat loput huoneet sekä suuret ja suositut Puistola-kokoustilat.
Ravintolamaailmassa vauhti kiihtyy
Katutasoon avataan täysin uusi Rosso Pizza, joka palvelee pizzannälkäisiä hotellivieraita ja kaupunkilaisia lounaasta aina illan pikkutunneille saakka. Rosso Pizzasta löytyvät herkulliset Rosson klassikkopizzat sekä kaivatut pannupizzat, paikan päällä nautittavaksi tai mukaan otettavaksi. Amarillo avautuu täysin uudistettuna, ja tuo rakastetut texmex-annokset jälleen Tikkurilaan.
Pikkujoulukaudesta odotetaan vilkasta.
– Näyttää siltä, että suomalaiset haluavat edelleen kokoontua ja juhlia onnistumisia yhdessä. Tapahtumia ja juhlia on varattu tiloihimme paljon, ja suosituimmat pikkujoulupäivät ovatkin jo lähes täynnä. Viimeisiä paikkoja viedään nyt, hotellinjohtaja Martin Andergård vinkkaa.
Tulisuudelman syksy käynnistyy myös vauhdilla. Marraskuun lopulla esiintyvän Portion Boysin keikka on jo loppuunvarattu. Tänä vuonna hotelli Vantaa on auki myös joulun ja uuden vuoden pyhät.
– Kokeilemme vähän uutta, luvassa on muun muassa tyylikäs jouluaaton illallinen, ja välipäivinä sekä uutenavuonna juhlitaan Tulisuudelmassa artistien kanssa, Andergård tiivistää.
Original Sokos Hotel Vantaa
- 266 huonetta
- 14 kokoustilaa jopa 1500 hengen tilaisuuksiin
- 5 ravintolaa: Tulisuudelma, Amarillo, Rosso Pizza, Pub Hertas sekä Night Vantaa
- Saunatilat vuokrattavissa yksityistilaisuuksiin
- Kahden kerroksen pysäköintihalli
- Avattu 1991
- Uudistus 2024–2025
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Martin Andergård, hotellinjohtaja, Original Sokos Hotel Vantaa, martin.andergard@sok.fi, 050 388 3350
Linkit
Sokotel Oy on osa S-ryhmää. Me operoimme Suomessa 14 Sokos Hotellia, seitsemää Radisson Blu -hotellia sekä uutta Radisson RED Helsinkiä. Sokotel toimii pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Oulussa ja Tallinnassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
SOK:n hallintoneuvosto 2025 on valittu – puheenjohtajana jatkaa Timo Santavuo29.4.2025 14:55:04 EEST | Tiedote
SOK:n hallintoneuvosto valittiin 29.4.2025 pidetyssä osuuskunnan kokouksessa. Hallintoneuvostossa aloitti kolme uutta jäsentä.
Bonuksen kerryttäminen Applen Lompakossa olevalla S-Etukortilla laajenee S-ryhmän ravintoloihin29.4.2025 08:02:00 EEST | Tiedote
Bonuksen kerryttäminen mobiilisti onnistuu pian entistä useammassa paikassa, kun S-ryhmän kaupoissa suosioon noussut käytäntö laajenee myös ravintoloihin. Käyttöönotto tapahtuu vaiheittain tämän vuoden aikana ravintoloiden maksupäätteiden vaihtuessa uusiin.
Skumppakuulat, sima ja pingviinipallo – Näistä rakentuu suomalaisten vappu25.4.2025 08:10:00 EEST | Tiedote
Vapun kepeään juhlintaan kuuluvat vuodesta toiseen erottamattomasti niin hyvä ruoka kuin ilmapallot, serpentiini ja erilaiset asusteet. Suomalaiset valitsevat tänäkin vuonna vappupöytään perinteisiä makuja kuten munkkeja, tippaleipiä, simaa, nakkeja ja perunasalaattia. Ilmapallokaupoilla kiinnostavat puolestaan pingviini ja kuohuviinipullo.
S-ryhmä edistää kestävästi kasvatetun kalan käyttöä - omien merkkien tuore ja jalostetut lohituotteet ASC-sertifioituja24.4.2025 11:46:18 EEST | Tiedote
S-ryhmän kalahyllyllä yhä useampi tuote on nykyään vastuullisuussertifioitu. ASC-sertifikaatti kertoo, että tuotteissa käytetty kala on vastuullisesti ja ympäristön kannalta kestävästi viljeltyä.
Prisma selvitti: leudon talven vaikutus pyöräkaupassa näkyi selvästi – sähköpyörien myynnissä 39 % pomppu24.4.2025 08:25:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset ovat tänä talvena aloittaneet pyöräilykauden viime vuotta aikaisemmin, kertoo Prisman tuore myyntidata. Koko pyöräkauppa on kasvanut viime vuoteen verrattuna jo 10 prosenttia ja suunta on yhä nouseva. Samalla S-ryhmä selvitti asiakasomistajilleen tehdyssä kyselyssä, miten pyörät pidetään tällä hetkellä kunnossa ja kertoo mitkä asiat pyörästä pitää tarkistaa ennen ajoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme